0

برنامه ریزی ذهن با ان ال پی

دسته بندی :برنامه ریزی ذهن 3 سپتامبر 2016 ابوالفضل قراخانلو 69
برنامه‌ریزی ذهن

برنامه ریزی ذهن

سمینار برنامه ریزی ذهن و تغییر باورها در روز دوازدهم شهریور برگزار شد. وقتی‌که می‌بینیم بعضی از مردم این‌همه به ارتقاء و افزایش دانش و مهارت خودشان بها می‌دهند و به خودشان ارزش قائل‌اند بسیار خوشحال می‌شویم.

 

ما در این سمینار ابتدا به معرفی ذهن و بخش‌های متفاوت ذهن پرداختیم و گفتیم که ذهن انسان به دو بخش تقسیم می‌شود. ذهن خودآگاه و ذهن ناخودآگاه. در اینجا منظورمان از برنامه ریزی ذهن، برنامه ریزی ذهن ناخودآگاه است.

بخش‌های ذهن انسان

همان‌طور که گفتیم ذهن انسان از دو بخش ذهن خودآگاه و ذهن ناخودآگاه تشکیل‌شده است. ذهن خودآگاه ما از طریق پنج کانال حسی اطلاعات را از محیط اطراف گرفته و وارد مغز می‌کند. مغز اطلاعات دریافتی را پردازش می‌کند و در برابر اطلاعات ورودی خروجی‌های مرتبط را ایجاد می‌کند.

 

 اطلاعاتی که از طریق کانال‌های حسی، چشم‌ها (بینایی)، گوش (شنوایی)، پوست (لامسه)، زبان (چشایی)، بینی (بویایی) دریافت می‌شوند و ذهن خودآگاه آن‌ها را پردازش می‌کند محدود هستند. ذهن خودآگاه در هرلحظه می‌تواند به‌اندازه ۷+_۲ قطعه اطلاعات را پردازش کند و توانایی اطلاعاتی بیش از این را ندارد.

فیلتر شدن اطلاعات

انسان زیر بمباران میلیون‌ها اطلاعات قرار دارد و در هرلحظه از زمان اطلاعات زیادی از طریق کانال حسی وارد مغز انسان می‌شود. پس تکلیف این‌همه اطلاعات چه می‌شود. چون ذهن خودآگاه نمی‌تواند اطلاعات بیش از مقدار گفته‌شده را پردازش کند، بقیه اطلاعات فیلتر می‌شوند.

 

اگر شما با یکی از دوستان خود مشغول گفتگو هستید، فقط به صدای او توجه و تمرکز می‌کنید و به بقیه اطلاعات و صداها اصلاً توجهی ندارید، یعنی اطلاعات دیگر را فیلتر می‌کنید.

ذهن ناخودآگاه قدرتمندتر از ذهن خودآگاه است

ممکن است صدای افراد دیگر را نشنوید، به صدای کولری که در اتاق کار می‌کند توجهی ندارید و آن را نمی‌شنوید. این کار یعنی فیلتر کردن بعضی از اطلاعات ورودی. ولی ذهن ناخودآگاه محدودیتی ندارد و در هر لحظه میلیون‌ها اطلاعات را می‌تواند دریافت کرده و پردازش کند.

 

در مقاله‌های قبلی هم گفتیم که اگر ذهن انسان را به کوه یخی شناور در اقیانوس تشبیه کنیم قله این کوه یخی مانند ذهن خودآگاه انسان است و ۹ برابر آنچه روی آب است تنه این کوه یخی است که ذهن ناخودآگاه ما را تشکیل می‌دهد.

 

برنامه ریزی ذهن

با توجه به این مثال متوجه می‌شوید که ذهن ناخودآگاه انسان بسیار قدرتمندتر از ذهن خودآگاه انسان است. در ادامه سمینار گفتیم که ذهن ناخودآگاه انسان قابل‌برنامه‌ریزی است و می‌توانیم برای استفاده از حداکثر توان ذهن ناخودآگاه آن را طوری برنامه‌ ریزی کنیم که ما را به سمت اهدافمان پیش ببرد. به این کار برنامه ریزی ذهن به صورت اختیاری می گوییم. 

باور چیست؟

در این سمینار بیشتر به موضوع باورها پرداختیم و گفتیم که انسان‌ها یادگیرنده‌های بسیار قدرتمندی هستند. باورهای انسان از طریق یادگیری‌هایی که دارد ساخته می‌شوند. انسان باورهای خود را می‌سازد.

 

به‌طور مثال اگر انسان باور دارد که می‌تواند کاری را انجام دهد، این باور را طول زندگی خود و از طریق یادگیری‌های خود ساخته است. گاهی اوقات باورهای انسان به‌صورت خودبه‌خود تغییر می‌کنند و باورهای دیگری جایگزین آن‌ها می‌شوند.

 

در مقالات قبلی هم گفتیم که می‌توان از طریق دانش‌های مختلفی، باورهای انسان را تغییر داد. یکی از این دانش‌ها، دانش ان.ال.پی یا برنامه‌ ریزی عصبی زبانی است که تکنیک‌ها و الگوهای متفاوتی دارد و انسان می‌تواند با یادگیری این دانش ذهن خود را برنامه‌ ریزی کند. یکی از این برنامه‌ ریزی‌ ها، تغییر باورهای مخرب در ذهن است.

 

انسان‌ها باورهای متفاوتی دارند که این باورها می‌توانند زندگی انسان را مختل کرده یا اینکه او را به سمت موفقیت هدایت کنند. هیچ انسانی دوست ندارد که به مسیری هدایت شود که زندگی‌اش به سمت بدبختی و ناملایمات حرکت کند. همه انسان‌ها باورهایی را می‌خواهند که آن باورها آن‌ها را به سمت موفقیت سوق دهند. آن‌ها می‌خواهند که برنامه ریزی ذهن خوبی داشته باشند.

 

برنامه‌ ریزی‌ ای که آن‌ها را به انسانی توانمند تبدیل کند نه اینکه از آن‌ها انسان ضعیفی بسازد که در زندگی شکست بخورند.

ان.ال.پی دانش برنامه ریزی ذهن است و افراد می‌توانند این دانش را بیاموزند و از آن برای برنامه ریزی ذهن خود استفاده کنند و باورهای خود را طوری تغییر دهند که آن‌ها را به انسانی توانمند تبدیل کند. انسانی که اگر اراده کند می‌تواند زمین را از جای خود تکان دهد.

 

همان‌طور که ارشمیدس گفت:

تکیه‌گاهی محکم و اهرمی قوی به من بدهید تا زمین را از جای خود تکان دهم.

انسانی که خود را ضعیف و بدبخت می‌پندارد باورهایی را در خود پرورش داده است که او را سمت ضعف و بدبختی هدایت می‌کند و اگر انسانی در زندگی و کارش موفق می‌شود، در ذهن خود باورهایی ایجاد کرده است که او را به سمت پیروزی و موفقیت رهنمون می‌شود.

 

پس می‌توان گفت که اگر انسانی را می‌بینید که در همه جهات زندگی به موفقیت می‌رسد برنامه‌ریزی ذهن او طوری است که خودش را موفق می‌بیند و عاقبت هم به موفقیت می‌رسد. این انسان از برنامه ریزی ذهن استفاده می کند و ذهنش را بیکار رها نمی کند. 

 

هیپنوتیزم و تلقین‌ها

هیپنوتیزم و تلقین‌های هیپنوتیزمی هم می‌توانند باعث تغییر باور شوند. گفتگوهایی که ما با خود داریم می‌تواند ما را به سمت برنامه‌ ریزی ذهن پیش ببرد. اگر دائماً به خود می‌گوییم من نمی‌توانم فلان کار را انجام دهم، در واقعیت هم نمی‌توانید آن کار را انجام دهید. اگر به خودتان می‌گویید که انسان توانمندی هستید در واقعیت هم خود را توانمند می‌یابید.

 

همه این‌ها برنامه‌ ریزی ذهن است که باید به آن‌ها توجه داشته باشید.

باید با خودتان مهربان باشید و خود را طوری برنامه‌ ریزی کنید که ذهنتان شما را به سمت موفقیت پیش ببرد و از ناتوانی‌ها دورتان کند. این انتخاب شماست که خود را چگونه برنامه‌ریزی کنید وزندگی‌تان را سمت خوبی‌ها و موفقیت‌ها هدایت کنید یا اینکه باعث ایجاد مشکلات و مسائل ذهنی و جسمی شوید.

 

این ذهن ماست که ما را به انجام کاری قادر می‌کند یا ما را ناتوان می‌کند

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که توانسته‌اید کاری را به‌درستی و با موفقیت انجام دهید. اگر کاری را به‌خوبی انجام داده‌اید به این دلیل بوده است که در ذهن خود به انجام شدن آن کار اطمینان داشته‌اید و آن کار را با توان زیادی انجام داده‌اید.

 

برعکس این نکته هم است، شاید درزمانی هم نتوانسته باشید کار دیگری را به‌خوبی و با موفقیت انجام دهید و در انجام آن کار به نتایج مطلوبی نرسیده‌اید. اگر کمی به آن زمان فکر کنید متوجه می‌شوید که در آن زمان ذهن شما به انجام شدن آن کار اصلاً باور نداشته است. این است قدرت ذهن شما.

باورهای ما باعث سلامت یا بیماری ما می‌شوند

اگر به انجام شدن کاری باور داشته باشید، آن کار را به‌خوبی و با کیفیت بالایی انجام می‌دهید و اگر فکر می‌کنید که نمی‌توانید کاری را به‌خوبی انجام دهید، آن کار را نمی‌توانید انجام دهید و به نتیجه خوبی نمی‌رسید.

 

این درس گروهی تجربه خوبی بود برای کسانی که از قدرت ذهن ناخودآگاه، آگاهی کافی نداشتند و نمی‌دانستند که ذهن آن‌ها می‌تواند این هم قدرتمند باشد که حتی انسان را بیمار کند یا اینکه بیماری انسان را شفا دهد. در این سمینار داستان واقعی یک خانم را که با تلقین‌های مخرب خود را بیمار کرده بود و با مصرف دارونما که یک پزشک ماهر به او داده بود، بیماری او بهبود پیداکرده بود، گفتیم.

 

دارونما (پلاسیبو) چیست؟

دارونماها می‌توانند روی ذهن انسان‌ها تأثیرات فوق‌العاده‌ای بگذارند و از الگوی برنامه ریزی ذهن استفاده کنند. در بیشتر اوقات دارونماها باعث بهبود یک بیماری می‌شوند. بسیاری از مردم را می‌بینیم که دلیل جسمی خاصی برای بیماری‌شان ندارند و فقط ذهن آن‌هاست که بیماری جسمی را ایجاد کرده است.

 

بیشتر این بیماران با دارونما، سلامت خود را به دست می‌آورند و بهبود پیدا می‌کنند. دارونما دارویی است که ازنظر شیمیایی و عملکرد خنثی است و هیچ‌گونه تأثیری روی جسم نمی‌گذارد و فقط ذهن را برنامه‌ریزی می‌کند.

 

پایان سمینار برنامه ریزی ذهن 

در پایان سمینار برنامه ریزی ذهن ، به سؤالات دوستان پاسخ دادیم و ابهامات آن در مورد برنامه ریزی ذهن و تغییر باورهایشان را برطرف کردیم. گاهی وقت‌ها ابهاماتی هستند که باعث می‌شوند باورهای نادرستی در ذهن انسان ساخته شوند. ما به این ابهامات پایان دادیم.

در انتها پیشنهاد می کنیم اگر در دوره رایگان آموزش ان.ال.پی که شامل یازده فایل صوتی است شرکت نکرده اید. همین الآن در این دوره کاملا رایگان و غیرحضوری شرکت کنید و دانش قدرتمند ان.ال.پی را بیاموزید.

red-animated-arrow-down

[mailerlite_form form_id=3]

ابوالفضل قراخانلو

من ابوالفضل قراخانلو هستم. مدرس و مربی ان ال پی، کوچ کسب و کار از آکادمی بین المللی کوچینگ، مدرس و مربی مهارت‌های رسیدن به موفقیت، نویسنده کتاب تئوری تغییر، نویسنده بیش از 80 مقاله در مورد مهارت‌های رسیدن به موفقیت، هدفگذاری، مهارت‌های ارتباطی و مدیر وبسایت ایران ان ال پی

We have found an easier way to communicate with our users : Subscribe to channel

Be sure to read the following:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. مدیر زندگی گفته؛
  23:05 2016/11/06

  مقاله فوق العاده عالی بود از خواندش لذت بردم . موفق و پیروز باشید

  با تقدیم احترام
  حسین صفوی

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   08:04 2016/11/07

   سلام دوست گرامی
   از اینکه مطالب این مقاله برای شما مفید بوده است بسیار خوشحالیم. امیدواریم از این به بعد هم از نظرات مثبت و سازنده شما جهت هرچه بهتر کردن محتوای وبسایت بهره‌مند شویم.
   با سپاس از همراهی شما
   ابوالفضل قراخانلو مدرس و مدیر وبسایت

 2. بازتاب هازبان بدن - زبان بدنتان را بشناسید - زبان بدن شما با دیگران حرف می زند - زبان بدن انسان چه می گوید؟

 3. محمد گفته؛
  20:42 2019/05/31

  سلام
  ببخشید من دنبال راهی هستم تا تسلط کامل اعمالم را بدست بگیرم و از عملکرد احساسی خلاص شوم. آیا راهی برای کنترل کردن فکری که باعث اعمالم می شوند هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: