خاطرات انسان

20,704

خاطرات انسان

خاطرات انسان از همان لحظه‌ای که به دنیا می‌آید در ذهن انسان ثبت می‌شوند. خاطرات انسان به شکل تصاویر و صداها و احساس‌های گوناگون در ذهن انسان ثبت و ذخیره می‌شوند. گاهی اوقات انسان خاطراتی را در ذهن خود ضبط می‌کند که این خاطرات در زندگی آینده‌ی او تأثیرات متفاوتی می‌گذارند و به شکل رفتارهایی متفاوت در زندگی او نمود پیدا می‌کند.

اگر شما در ذهن خود خاطرات بدی دارید و هرروز این خاطرات را به‌صورت واضح و شفاف می‌بینید، باید بگویم که شما دوباره این خاطرات را زندگی می‌کنید. وقتی‌که خاطرات تلخ خود را در ذهن خود دوباره تجربه می‌کنید یعنی اینکه همه مواردی که باعث آزار شما شده است را دوباره می‌بینید و همه صداهای آن خاطرات را دوباره می‌شنوید. به همین صورت می‌توانید خاطرات خوب و شیرین گذشته را دوباره مثل گذشته در ذهن خود مرور کرده و شادی و لذت آن خاطرات را دوباره تجربه کنید.

تجربه خاطرات گذشته به‌صورتی که همه‌ی آن احساساتی که در آن زمان تجربه کرده‌اید را دوباره تجربه کنید شما را دوباره به همان خاطرات برده و احساسات شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بیشتر انسان‌هایی که دچار بیماری‌های روحی و روانی می‌شوند در خاطرات گذشته خود گیر کرده و احساسات بدی را در خود ایجاد می‌کنند. اگر این افراد بتوانند بیاموزند که به‌گونه‌ای دیگر به این خاطرات فکر کنند هرگز به این بیماری‌ها مبتلا نمی‌شوند.

انسان اگر بتواند باید بگیرد که خاطرات خوب خود را به‌صورتی به یاد بیاورد که انگار خودش الآن در آن خاطره هست و خاطرات بد خود را به‌صورتی ببیند که انگار این خاطره متعلق به شخص دیگری است، می‌تواند زندگی خود را آن‌طور که دوست دارد بسازد.

برای اینکه این موضوع را بهتر در ک کنید تمرین زیر را انجام دهید.

به خاطره خوبی که اخیراً برای شما اتفاق افتاده است فکر کنید. سعی کنید این خاطره را به‌صورت واضح و روشن به یاد بیاورید. این خاطره را طوری به یاد بیاورید که انگار همین الآن برای شما اتفاق می‌افتد. خودتان را وارد آن خاطره کنید. همه آن اتفاقات را از چشم خودتان ببینید. همه آن احساسات و حالاتی را که در آن خاطره داشتید باید دوباره تجربه کنید. ببینید که آیا تصویر خاطره به‌صورت فیلم است یا اینکه عکس است؟

تصویر نزدیک است یا اینکه دور؟ تصویر داخل قاب است یا اینکه وسیع است؟ تصویر رنگی است یا اینکه سیاه‌وسفید است. تصویر واضح است یا اینکه تیره است؟ اگر تصویر به‌صورت عکس است آن را به‌صورت فیلم درآورید. اگر تصویر دور است آن را تا حدی نزدیک کنید تا که حالتان خوب شود. اگر تصویر داخل قاب است، قاب آن را بردارید تا تصویر وسیع شود. اگر تصویر سیاه‌وسفید است، به تصویر رنگ بدهید به‌طوری‌که تصویر رنگی شود. دقت کنید ببینید کدام‌یک از این تغییرات حالتان را بهتر می‌کند؟

به این نکته توجه کنید که اگر تصویر یا فیلم شما صدا ندارد به آن صدا اضافه کنید. صداهایی که حالتان را بهتر کند.

اگر شما بتوانید روی خاطرات خوبتان این‌گونه کارکنید می‌توانید خاطرات خوش خود را دوباره تجربه کنید. این یعنی اینکه می‌توانید ذهنتان را مدیریت کنید. برعکس روی خاطرات تلخ خود تغییراتی را اعمال کنید که آن خاطرات را به‌صورت عکس ببینید. از خاطره جدا شوید. آن را سیاه‌وسفید ببینید. خاطره را از خودتان دور کنید. خاطره بدتان اگر وسیع است، آن را داخل قاب ببرید. اگر صدا دارد، صداها را به‌صورت مسخره درآورید. روی عکس‌ها کارکنید. آن‌ها را تیره کنید. هر کاری انجام دهید تا اینکه حالتان بهتر شود.

جدا کردن خود از خاطره تلخ و وارد شدن به خاطره شیرین به‌تنهایی می‌تواند حالت و احساسات را بهتر کند. شما باید بتوانید این تکنیک‌ها را روی خاطرات تلخ و خاطرات شیرین خود به کار ببرید تا بتوانید افکار و احساسات خود را مدیریت کنید.

بیشتر افرادی را که ازنظر روحی و روانی مشکل پیداکرده‌اند، بررسی می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که آن‌ها خاطرات تلخی دارند و این خاطره را به‌صورتی به یاد که انگار خودشان در آن خاطره نقش بازی می‌کنند. اگر خاطرات تلختان را این‌گونه به یاد بیاورید، مجبور می‌شوید که آن خاطره را دوباره تجربه کنید و همه آن احساسات و حالات را دوباره برای خود ایجاد کنید. چه لزومی دارد که به خاطرات تلخ را دوباره تجربه کنید؟

خاطره‌ای که حالتان را بد می‌کند نباید به یاد آورده شود. اگر به این خاطره به‌صورتی نگاه کنید که انگار به فیلم ضبط‌شده نگاه می‌کنید، همه احساسات و حالات بد را دوباره تجربه نمی‌کنید. در عوض بهتر است که خاطرات خوشتان را به‌صورتی به یاد بیاورید که انگار آن خاطره دوباره برای شما تکرار می‌شود. به خاطرات خوش خود طوری نگاه کنید که آن خاطره مثل فیلمی باشد که خودتان در آن فیلم هستید و نقش اول آن فیلم هستید.

پس برای اینکه ذهنتان را مدیریت کنید تصاویری را که هنگام فکر کردن در ذهنتان ساخته می‌شود را کنترل کنید. همه افکار ما به‌صورت تصاویر در ذهن ما ساخته می‌شوند. اگر این تصاویر را کنترل کنید می‌توانید، احساسات و حالات خود را مدیریت کنید.

زبان ذهن ناخودآگاه انسان، زبان تصاویر است. شما فقط با تصاویر می‌توانید، ذهنتان را برنامه‌ریزی کنید. برای تجربه احساسات و حالات خوب، روی تصاویر ذهنی خود کار کنید. اجازه ندهید ذهن ناخودآگاهتان برای خود هر تصویری که دلش خواست بسازد و با ساختن این تصاویر احساسات و حالاتتان را به‌دلخواه خودش تغییر دهد. بهترین کار این است که این تصاویر را خودتان بسازید، آن‌طور که خودتان دوست دارید.

زندگی خود را با کنترل و مدیریت ذهن ناخودآگاه خود به‌صورت شاهکاری که خودتان دوست دارید خلق کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

21 نظرات
 1. حسین مرادی می گوید

  مقاله مفیدی نوشتید ممنون

  زندگی خود را با کنترل و مدیریت ذهن ناخودآگاه خود به‌صورت شاهکاری که خودتان دوست دارید خلق کنید.

 2. شهرام عادلی می گوید

  موضوع خاطرات مبحث مهمیه چون یک خاطره کوچک در بچگی حتی میتونه درگیری های روحی زیادی در بزرگسالی ایجاد کنه. ممنون از مقاله ارزشمندتون.

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   سلام آقای عادلی
   ممنون از توجه شما.

 3. سلطانی می گوید

  بسیار استفاده کردم استاد گرامی

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   سپاس از لطف و توجه شما دوست عزیز.
   شاد و پر انرژی باشید.

 4. محمدرضا مرادى می گوید

  مقاله بسیار مفید، کاربردى و جالبى بود.
  منتظر مقالات خوب بعدى شما هستیم

 5. اميد روشنگر می گوید

  سلام استاد
  تشکر بابت مقاله مفید و ارزنده.
  موضوع تصویر سازی و نوع نگاه ما به مسائل خیلی برام جالب و آموزنده بود. من انجام دادم و شگفت زده شدم….

 6. محسن محمدی می گوید

  سلام
  من مؤثر بودن این روش رو با تمام وجودم حس کردم، در سال‌های خیلی دور که کتاب “موفقیت نامحدود در ۲۰ روز” آنتونی رابینز رو می‌خوندم، در اون کتاب یکی از مواردی که کمک خیلی زیادی می‌تونه به موفقیت انسان‌ها بکنه، خلاصی از خاطراتی ذکر شده بود که برای انسان ناخوشاینده و احساس بدی بهش می‌ده، و روشی که برای خلاصی از اون‌ها ذکر شده بود همین روش بود، یعنی زنده کردن اون خاطرات در ذهن و به صورت کاریکاتوری در آوردن افرادی که در اون خاطرات بودن و برعکس کردن ترتیب وقوع اتفاقات، و نمایش فیلم خاطره از آخر به اول. من در اون زمان این روش رو امتحان کردم و به عینه تاثیر مثبتش رو دیدم، به همین خاطر به خاطر این مطلب مفیدی که گذاشتید خیلی ازتون ممنون و متشکرم.
  موفق و پیروز باشید

 7. پروانه فیض الهی می گوید

  سلام
  ممنون از مقاله خاطرات انسان، من خودم به تجربه بعضی ازخاطرات را با تصاویر ذهنی لمس کردم.
  سپاس از نوشتار خوبتون.
  امیدوارم همیشه شاد و موفق و عالی باشید.

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   دوست عزیز از حسن توجه شما بسیار سپاسگزارم.
   شاد و پر انرزی باشید.

 8. سید علی باقرپور می گوید

  مثل همیشه عالی و کاربردی بود استاد
  خیلی استفاده کردم

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   ممنونم از شما دوست گرامی. همیشه شاد و پر انرژی باشید.

 9. شهناز امیرحسینی می گوید

  خیلی جالب و مفید بود .موفق باشید

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   سپاس از توجه شما دوست گرامی. خاطرات انسان در زندگی آینده او نیز تأثیر گذار است. احساسات سرکوب شده در خاطرات گذشته گاهی اوقات مشکلات و مسائل بزرگی در زندگی انسان ایجاد می کند. البته این نکته برای خود غیرقابل تشخیص است.

 10. علیرضا آزاد می گوید

  چه بازی جالبی دارد این ذهن!
  اما وقتی در موردش مطالعه می کنی و بیشتر میشناسیش
  ازش بیشتر خودش میاد
  سپاسگزاریم استاد
  سالم و تندرست باشید

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   دوست عزیز ممنون از توجه شما.
   دانش جدیدی پا به عرصه وجود گذاشته است که دانش بین رشته ای است و از همه جوانب در مورد کارکرد ذهن انسان تحقیق می کند. این دانش علوم شناختی نام دارد که در مورد تصویر سازی هایی که در ذهن اتفاق می افتد نیز تحقیق می کند. ذهن انسان موجود عجیبی است که هنوز ناشناخته مانده است.

 11. صادق می گوید

  امیدورام با تمرین زیاد بتونم تصاویر ذهنی خودم رو بسازم و ذهن ناخودآگاه خودم رو هدایت کنم.
  ممنونم از مطالب بسیار مفید و کاربردیتون.

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   دوست عزیز و گرامی
   دقیقا همین طوره. چیزی که برامون اتفاق می افتده همون چیزی هست که تصویر آن در ذهن ما ساخته میشه.

 12. قادر می گوید

  سلام‌.مشکل من خاطرات بد گذشته نیستن.مشکل من خاطرات خیلی شیرین و خوب گذشتن.اینکه حتی اهنگ های شاد قدیمی هم غم عجیبی میارن تو دلم.انگار فیلم اون زمانا رو دارم میبینم ولی الانم جهنمه و نمیتونم اونارو دوباره تجربه کنم برام عذابه.

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   سلام دوست عزیز. خاطرات گذشته به شما نشون می دن که اگر در گذشته حالتون خوب بوده و احساس خوبی داشتید پس الان هم می تونید احساسات خوب را دوباره تجربه کنید. اگر می خواهید خاطرات گذشته را دوباره احساس کنید لطفا با اون خاطرات خوب خوداحساس بشید و اونا رو دوباره با چشم خودتون ببینید. خوبی ان ال پی اینه که به شما کمک می کنه از تجربیات تلخ جدا بشید و با تجربیات خوب یکی بشید. اگر پاسختون رو نگرفتید لطفا سؤال خودتون رو واضح و روشنتر بپرسید. متشکرم

دوره کاملاً رایگان و کاربردی آموزش NLP
3 ساعت فیلم آموزشی رایگان به همراه فایل صوتی آن ها
با استفاده از قدرت ذهنتان زندگی خود را آنطور که دوست دارید بسازید.
کمتر از 5 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
شرکت در دوره کاملاً رایگان و کاربردی آموزش NLP