0

خواب

خواب پدیده‌ای است شیرین که انسان هر روز آن را تجربه می‌کند. مغز انسان قدرت بسیار زیادی در یادگیری دارد. خوابیدن و خواب دیدن هم بخش‌های مهم فرایند یادگیری هستند. فروید خواب را تحقق آمال فرض می‌کرد. دانش ان.ال.پی خواب را تمرینی برای یادگیری می‌داند. مغز انسان روزانه با اطلاعات زیادی بمباران می‌شود و ذهن خودآگاه انسان قادر نیست که این مقدار اطلاعات را پردازش کند.

انسان در هر لحظه با ورودی اطلاعات زیادی مواجه می‌شود هرچند که ذهن خودآگاه انسان توانایی پردازش این مقدار اطلاعات را ندارد ولی هرکدام از این اطلاعات برای ذهن ناخودآگاه به‌منزله باز شدن یک پرونده در ذهن است. این پرونده باید در فاصله زمانی خاصی بسته شود. اینکه این پرونده چگونه بسته شود جای سوأل دارد. اگر شما در طول روز یک کلمه خاصی را چند بار بشنوید این یعنی باز شدن یک پرونده در ذهن ناخودآگاه شما. ذهن ناخودآگاه شما سعی می‌کند در فاصله زمانی خاصی که بیشتر از ۷۲ ساعت نمی‌تواند باشد، این پرونده را ببندد. این پرونده فقط در فرکانس‌های خاصی از مغز بسته می‌شود و این فرکانس در زمان خواب ایجاد می‌شود.

به همین دلیل است که ان.ال.پی از خوابیدن و خواب دیدن به عنوان بخش‌هایی از فرایند یادگیری نام می‌برد. برای درک بهتر این موضوع لازم می‌دانیم در مورد فرکانس‌های مغزی توضیحاتی را ارائه دهیم.

فرکانس‌های مغزی انسان که سطح هوشیاری انسان را نشان می‌دهند در زیر توضیح داده‌شده‌اند.

۱- گاما

 این فرکانس یعنی تشنج مغزی که اگر امواج مغزی انسان به این فرکانس برسد یعنی اینکه تشنج کرده است. انسان‌هایی که تشنج مغزی کرده‌اند مغز آن‌ها امواجی با فرکانس ۲۸ کیلوهرتز به بالا را تجربه کرده است.

شطرنج‌باز معروف گری کاسپارف فرکانس مغزی‌اش را در حالت تمرکز شدید به ۶۰ کیلوهرتز می‌رساند که این در حالت عادی به معنی مرگ می‌باشد.

۲- بتا

 در این حالت امواج مغزی انسان به فرکانس ۱۴ تا ۲۸ کیلوهرتز می‌رسد. لازم است که بگوییم امواج مغزی انسان وقتی‌که به بتا برسد یعنی هوشیاری کامل و بیداری. انسان‌ها می‌توانند دو نوع امواج بتا داشته باشند، بتای بالا که فرکانس‌های بین ۲۰ تا ۲۸ کیلوهرتز را در برمی‌گیرند و بتای پایین که امواجی با فرکانس‌های بین ۱۴ تا ۲۰ کیلوهرتز را شامل می‌شوند.

کودکان معمولاً در بیداری فرکانس‌های بتای بالا را تجربه می‌کنند. سطح هوشیاری معمولی که انسان‌ها در آن قرار دارند بتای پایین است.

۳- آلفا 

فرکانس‌های ۷ تا ۱۴ کیلوهرتز را شامل می‌شوند.

مغز انسان در سه حالت می‌تواند این فرکانس را تجربه کند.

الف- درزمانی که می‌خواهیم بخوابیم

ب- درزمانی که می‌خواهیم از خواب بیدار شویم

ج- در زمان گرسنگی

ان.ال.پی و هیپنوتیزم ازجمله دانش‌هایی هستند که امواج مغزی انسان را به این فرکانس‌ها برسانند. در این فرکانس مغزی ذهن خودآگاه انسان کنار می‌رود و ذهن ناخودآگاه قابل‌دسترس است و آمادگی برنامه‌ریزی را دارد.

ان.ال.پی با برنامه‌ریزی ذهن ناخودآگاه سروکار دارد که این برنامه‌ریزی را در سطح فرکانسی آلفا انجام می‌دهد. هیپنوتیزم هم پدیده‌ای است که مغز انسان را به این سطح فرکانس می‌رساند. انسان‌ها جدا از اینکه در طول روز خلسه‌های هیپنوتیزمی را تجربه می‌کنند از فرکانس آلفا مجبورند دو بار یا بیشتر عبور کنند یکی در زمان خوابیدن و یکی دیگر در زمان بیدار شدن. به همین دلیل است که در هنگام بیدار شدن از خواب و یا در لحظات به خواب رفتن نباید از کلمات منفی و تضعیف‌کننده استفاده شود. در این فرکانس بهتر است ذهن انسان با کلمات مثبت تأکیدی پر شود.

۴- تتا یا خواب سبک

محدوده فرکانسی ۴ تا ۷ کیلوهرتز را شامل می‌شود. درزمانی که انسان از سطح آلفا گذشته است به این سطح فرکانس می‌رسد که خواب او هنوز سبک است.

۵- دلتا یا خواب عمیق

 مغز انسان سطح فرکانسی ۰٫۵ تا ۴ کیلوهرتز را تجربه می‌کند. در این سطح فرکانسی انسان به خواب عمیقی فرو می‌رود. پرونده‌های بازشده در ذهن ناخودآگاه انسان در سطح فرکانسی سیگما بسته می‌شوند که از آن به‌عنوان خواب‌های آر- ای – ام (REM) نام می‌برند. در خواب REM چشم‌های انسان به‌صورت سریع باز و بسته می‌شوند. همان‌طور که گفتیم در این فرکانس مغزی انسان خواب می‌بیند.

ان.ال.پی بیان می‌کند که انسان در خواب REM یاد می‌گیرد. این خواب تمرینی است برای چیزهایی که در طول روز آن‌ها را تجربه کرده‌ایم. در این خواب انسان یادگیری خود را تکمیل می‌کند.

شما هم اگر دوست دارید به قسمت کوچکی از برنامه ریزی ذهن در خواب پی ببرید کافی است هنگام خوابیدن در شب به ساعت خود نگاه کنید و چند بار دست خود را روی دست دیگر خود بزنید و بگویید که می‌خواهم در فلان ساعت بیدار شوم. برای اطمینان هم ساعت خود را روی همان ساعت دلخواه کوک کنید. خواهید دید که چند دقیقه قبل از اینکه ساعتتان زنگ بزند بیدار می‌شوید.

ابوالفضل قراخانلو

من ابوالفضل قراخانلو هستم. مدرس و مربی ان ال پی، کوچ کسب و کار از آکادمی بین المللی کوچینگ، مدرس و مربی مهارت‌های رسیدن به موفقیت، نویسنده کتاب تئوری تغییر، نویسنده بیش از 80 مقاله در مورد مهارت‌های رسیدن به موفقیت، هدفگذاری، مهارت‌های ارتباطی و مدیر وبسایت ایران ان ال پی

We have found an easier way to communicate with our users : Subscribe to channel

Be sure to read the following:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   13:31 2016/06/02

   سلام دوست گرامی
   از توجه و دقت شما بسیار سپاسگزاریم.
   پر انرژی باشید.

 1. سلام
  با تشکر از مطلب مفیدتون، می خواستم خواهش کنم کمی ساده تر بنویسید تا برای ما قابل فهم باشه. نوشته های شما خیلی تخصصیه.

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   13:30 2016/06/02

   با سلام به شما دوست عزیز
   از اینکه به مطالب و مقالات وبسایت توحه می فرمایید بسیار متشکریم. چشم همه سعی ما بر این است که بتوانیم مطالبی ارائه دهیم که برای خوانندگان و کاربران وبسایت به راحتی قابل درک باشد. شاید در بعضی از مقالات به اجبار از کلمات تخصصی زیادی استفاده کرده باشیم که معادل فارسی برای آن به سختی یافت شود. ولی سعی می کنیم که مطالب را ساده تر عنوان کنیم.
   شاد و پر انرژی باشید.

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   15:12 2016/06/01

   سلام.دقیقا همین طوره. دنیای ذهن،دنیای عجیبیه که دانشمندان هوز در پی کشف اعجاب آن هستند و هر چقدر جلوتر می روند بیشتر در ابهام فرو می روند.
   با سپاس از شما دوست عزیز

 2. پوریا گفته؛
  12:52 2016/06/01

  چند مدل خواب وجود داره و ما نمی دونستیم…..جالب بود

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   15:10 2016/06/01

   خوشحالم از اینکه با این مقاله تونستم هر چند اندک به دوستان انواع خواب ها و فرکانس های مغزی را معرفی کنم.
   با تشکر از شما دوست گرامی
   شاد و پر انرژی باشید

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   15:08 2016/06/01

   سلام دوست گرامی
   ممنون از توجه شما.
   پر انرژی باشید

 3. اطلاعات بسیار خوبی رو در این مقاله ارائه دادید.
  فرکانس های مغزی برایم خیلی جالب و جذاب بود.
  سپاسگزارم از شما استاد گرامی

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   21:26 2016/06/01

   از شما به خاطر لطفی که دارید ممنون هستیم.
   شاد و پر انرژی باشید

 4. ضمن سلام و تشکر بابت مقاله جالب و مفیدتان
  با توجه به مطالبی که در مورد فرکانس آلفا توضیح دادید و اینکه نباید هنگام خوابیدن و بیدار شدن از عبارات منفی استفاده کرد، می خواستم بدانم چه ارتباطی بین فرکانس آلفا و استفاده از عبارات منفی وجود دارد؟ به بیانی دیگر چرا عبارت های منفی در هنگام خوابیدن و بیدار شدن مهمتر از وقت های دیگر است؟
  با تشکر فراوان از شما استاد عزیز

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   21:30 2016/06/01

   سلام دوست عزیز.
   قبل از همه از شما به خاطر توجه و لطفی که دارید سپاسگزاریم.
   ذهن ناخودآگاه انسان در فرکانس آلفای مغزی کاملا در دسترس است و می تواند به دلیل ساده لوح بودنش هر کلامی را بپذیرد. یعنی در این لحظه هر مطلبی که بگویید می پذیرد. پس بهترین کار این است که از جملات مثبت تأکیدی استفاده کنید تا ذهنتان را به صورتی که دلخواهتان است برنامه ریزی کنید.
   شاد و پرانرژی باشید.

 5. با سلام
  مطالب ارائه شده در این نوشته، خیلی علمی و جالب است و با اینکه من از منابع دیگری نیز در مورد آن مطالعه کرده بودم ولی این مقاله باعث تکرار این مطالب ارزشمندی شد که مرور چند باره‌شان واقعا لازم و راهگشاست.

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   10:06 2016/06/04

   سلام دوست عزیز
   از حسن توجه شما بسیار سپاسگزاریم
   شاد و پر انرژی باشید.

 6. سید علی باقرپور گفته؛
  10:15 2016/06/03

  خیلی هم عالی
  سپاس

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   10:01 2016/06/04

   سلام دوست گرامی
   شاد و پر انرژی باشید

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   09:16 2016/06/07

   سلام دوست عزیز.
   سوال خوبی پرسیدید.ممنون از توجه شما.
   مغز انسان دارای میلیاردها سلول عصبی است. این سلولها با هم به صورت الکتروشیمیایی در ارتباط هستند. سلولهای مغزی در نوسان هستند و با فرکانس خاصی نوسان می کنند. با توجه به سطح هوشیاری انسان این فرکانس ها متفاوت هستند. همان طور که در این مقاله گفتیم بسته به سطح هوشیاری انسان فرکانس های مغزی در سطحی قرار می گیرند. این فرکانس ها را توسط دستگاهی به نام الکتروانسفالوگرافی اندازه گیری و ثبت می کنند. این دستگاه الکترود هایی زیادی دارد که در هنگام اندازه گیری به نقاط خاصی از سطح سر وصل می شوند و فرکانس سلولهای مغزی را ثبت می کنند. پر انرژی باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: