0

راز موفقیت چیست؟

دسته بندی :ان ال پی 12 نوامبر 2017 ابوالفضل قراخانلو 65
راز موفقیت چیست؟

راز موفقیت چیست؟

 

به نظر شما راز موفقیت چیست؟ شاید شما هم جزء افرادی باشید که تمام تلاش خود را می‌کنید که در زندگی شخصی و کاری خود موفقیت‌های بزرگ را تجربه کنید. بیشتر مردم با وجود تلاش‌های زیادی که می‌کنند، به موفقیت نمی‌رسند.

خیلی از مردم برای رسیدن به موفقیت تلاش می‌کنند، اما چرا موفق نمی‌شوند؟! چه چیزی باعث می‌شود که آنها نتوانند به آرزوهایشان برسند؟

موفقیت رمز و رازی دارد و اینکه بدون دانستن این راز و رمز بتوانید موفقیت همه جانبه را تجربه کنید مشکل به نظر می‌رسد. 

اشتیاق سوزان لازمه رسیدن به موفقیت است

 

 چند سال پیش در یک دوره بلند‌مدت برای یادگیری و آموزش شرکت کردم. روز اول دوره آموزشی بود. شرکت‌کنندگان  یک به یک خود را معرفی می‌کردند.

استاد اعلام کرده بود کسانی که بتوانند به جایگاه نفر اول برسند، مبلغ دوره را از آنها نخواهد گرفت. یکی از شرکت‌کنندگان دوره، بعد از معرفی خود با قاطعیت گفت که خودش نفر اول خواهد بود.

شاید همین الآن به این فکر می‌کنید که او در این دوره به جایگاه اول رسید! اما واقعیت چیز دیگری بود. این دوره یک دوره بلند مدت یکساله بود، او در ماه دوم از دوره انصراف داد.

راز موفقیت چیست؟

موفقیت اشتیاق سوزان می‌خواهد. فردی که از دوره انصراف داد برای رسیدن به هدفش اشتیاق سوزانی نداشت. او آمده بود که راهی را امتحان کند و برود، او برای رسیدن به هدفی که داشت اصلا اشتیاق سوزانی نداشت. 

این اشتیاق سوزان در زمان‌های ناامیدی، به انسان انگیزه ادامه دادن می‌دهد. اشتیاق سوزان باعث می‌شود که انسان هیچگاه دست از هدف خود برندارد. اگر با یک یا دوبار نرسیدن به هدف دست از تلاش برمی‌دارید به معنی این است که اشتیاق سوزان برای رسیدن به موفقیت ندارید.

بهای موفقیت را بپردازید

 

گاهی اوقات به افرادی برمی‌خوریم که می‌گویند من دوست دارم فرد موفقی باشم. اما عمکرد و رفتارهای آنها خلاف این را می‌گوید.

کسی که دوست دارد انسان موفقی باشد در پی این است بداند که راز موفقیت چیست؟ و برای رسیدن به موفقیت اقدام می‌کند. بسیاری از افرادی‌که می‌خواهند در زندگی شخصی، کار و کسب، ارتباطات و سلامتی افراد موفقی باشند، حاضر نیستند بهای موفقیت را بپردازند.

 بهای موفقیت فقط پول نیست! بهای موفقیت می‌تواند زمان باشد، مطالعه باشد، تلاش ذهنی باشد و …

فردی که می‌خواهد موفق باشد باید حاضر باشد که برای موفقیت خود تلاش کند. بیشتر مردم حاضر نیستند در روز ۱۰ دقیقه مطالعه کنند چه برسد به اینکه روزانه ۲ ساعت مطالعه مفید داشته باشند.

بیشتر افراد حاضر نیستند برای آموزش و یادگیری زمان صرف کنند. پس هر چیزی بهایی دارد و برای رسیدن به آن باید بهای آن پرداخت شود. مطالعه، یادگیری، تلاش‌ذهنی، انجام تمرین‌های ذهنی، استفاده از تجربیات دیگران، همه این موارد می‌توانند بهای موفقیت باشند که باید بپردازیم.

تصویر هدفتان را بسازید

 

وقتی افراد می‌پرسند چگونه به هدفمان برسیم؟ به آنها می‌گویم: چه هدفی دارید؟ می‌توانید در یک جمله هدفی را که دارید بیان کنید؟ وقتی این سؤال را از آنها می‌پرسم بسیاری از افراد پاسخ مناسبی برای این سؤال ندارند.

بیشتر افراد نمی‌دانند چه می‌خواهند. آنها تصویر روشنی از هدفشان ندارند. آنها با زبانشان می‌گویند هدف داریم اما در واقع هیچ هدفی ندارند. آنها تلاش می‌کنند تا دیگران را به هدفشان برسانند.

شاید شنیده باشید که افراد دو دسته‌اند. دسته‌ اول افرادی هدفمند هستند و همه تلاششان این است که به هدفشان برسند و دسته دیگر هدفی ندارند و تلاش می‌کنند تا دسته اول را به هدفشان برسانند. اولین و بزرگترین تفاوت افراد موفق و عادی در داشتن یا نداشتن هدف است.

افراد هدفمند دلیل زندگی‌شان را می‌دانند و می‌دانند که می‌خواهند به کجا برسند. آنها هدفشان را روشن و واضح در ذهنشان ترسیم کرده‌اند.

شما هم برای رسیدن به هدفتان باید تصویر هدفتان را در ذهنتان رسم کنید. تصویر هدف باید مشخصاتی داشته باشد. در ادامه تعدادی از این مشخصات را بیان می‌کنیم. 

تصویر هدفتان باید واضح و روشن باشد

 

شما هم اگر دوست دارید به گروه افراد هدفمند بپیوندید تلاش کنید تصویری از هدفتان را در ذهنتان بسازید. اگر تصویر هدفتان را بسازید، در این صورت هدفتان را هیچگاه فراموش نمی‌کنید. هدفگذاری یکی از موضوعاتی است که آن را در دوره‌های ان ال پی به شرکت‌کنندگان آموزش می‌دهیم.

اگر هدفتان را فراموش می‌کنید می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. موارد زیر می‌توانند باعث فراموشی اهداف شوند

۱- تصویری از هدفتان ندارید و نمی‌دانید که می‌خواهید به کجا برسید

بسیاری از افراد هدفی ندارند و حتی نمی‌دانند که چگونه هدفگذاری بکنند. بیشتر افراد به صورت روتین و تکراری زندگی می‌کنند. آنها راهی را که پدران یا مادرانشان رفته‌اند را تکرار می‌کنند. من بارها دیده‌ام که مثلا پسر یک خیاط شغل پدرش را انتخاب کرده است و همان مسیر را ادامه داده است.

بیشتر مردم یاد گرفته‌اند که راه نرفته والدینشان را در‌پیش‌بگیرند و راه آنها را طی و تکمیل کنند. گاهی اوقات والدین راهی را می‌روند و نمی‌توانند آن راه را به انتها برسانند و به همین دلیل فرزندان خود را وادار می‌کنند که آن راه نرفته را بروند.

اگر راهی را می‌روید که والدین شما دوست داشتند بروند و نتوانسته‌اند، شما هدف و آرزوی آنها را برآورده می‌کنید نه آرزوی خودتان را.

همه انسان‌ها حق انتخاب دارند و می توانند نوع زندگی خود را خود انتخاب کنند. آنها می‌توانند هدفشان را تعیین کرده و تصویر آن هدف را در ذهنشان ترسیم کنند.

۲- تصویر هدفتان را واضح و روشن ترسیم کنید

گاهی اوقات می‌دانیم چه می‌خواهیم و تصویر آن هدف را در ذهنمان ترسیم می‌کنیم. اما آن تصویر برای ما واضح و روشن نیست.

تصویری مبهم و کدر از هدفمان داریم و نمی‌دانیم که می‌خواهیم دقیقا به کجا برسیم.  می‌دانیم چیزی می‌خواهیم اما نمی‌دانیم آنچه که می‌خواهیم واقعا چیست.

در این شرایط بهتر است روی تصویر هدفمان کار کنیم. آن تصویر را واضح و روشن کنیم. اگر بتوانیم تصویری واضح و روشن از هدفمان داشته باشیم می‌توانیم در همه حال به آن هدف فکر کنیم و انگیزه خود را در مسیر دستیابی به آن هدف حفظ کنیم.

پس اگر می‌بینید انگیزه‌ای برای ادامه دادن ندارید به این معنی است که هدفتان به حد کافی روشن و دقیق نیست.

۳- تصویر هدفتان از شما فاصله دارد

گاهی اوقات تصویر هدفتان از شما فاصله دارد و خودتان را از آن هدف دور می‌بینید. اگر هدفتان را دست نیافتنی می‌بینید به این دلیل است که هدفتان را خیلی بزرگ انتخاب کرده‌اید.

با توجه به قانون جهان شما برای رشدتان باید روی مدارهای رشد حرکت کرده و به مدارهای بالاتر بروید. شما پله‌پله رشد می‌کنید و گام‌به‌گام رشد می‌کنید. کودکی که راه رفتن را نمی‌داند چگونه می‌تواند در مسابقات دو شرکت کند؟!

بسیاری از مردم می‌خواهند از اولین پله نردبان پا را فراتر بگذارند و روی آخرین پله نردبان قدم بگذارند. در این صورت یا آسیب می‌بینند یا اینکه از روی نردبان سقوط کرده و از هدفشان بسیار فاصله می‌گیرند. شما نمی‌توانید بدون این که مدارها را طی‌کنید روی مدارهای بسیار بالاتر قرار بگیرید.

پس بهتر است هدفتان را طوری انتخاب کنید که دست یافتنی باشد و رسیدن به آن برایتان سخت نباشد. در اینصورت تصویر هدفتان را نزدیکتر می‌بینید و انگیزه و انرژی‌تان از دست نمی‌رود.

اگر دوست دارید درباره هدفگذاری اطلاعات بیشتری به دست بیاورید لطفا روی این لینک بزنید

آیا راز موفقیت سختکوشی است؟

 

بسیار شنیده‌ایم که گفته‌اند راز موفقیت سختکوشی است. من هیچگاه با تلاش‌کردن مخالف نیستم و بارها گفته‌ام: برای رسیدن به هدف‌های خود تلاش کنید. اما منظورم این نیست راه پرپیچ و خم را برای رسیدن به هدف‌هایتان انتخاب کنید.

رسیدن به موفقیت تلاش می‌خواهد، اما خودکشی نمی‌خواهد. خیلی از افراد فکر می‌کنند که باید تلاش شبانه‌روزی انجام دهند تا به اهداف خود برسند. کار جسمی بخشی از کار است اما بخش کوچکی از کار. افراد موفق با کار جسمی سخت به اهدفشان نرسیده‌اند.

افراد موفقی مثل بیل گیتس، ادیسون، انیشتین و آنتونی رابینز، برایان تریسی، مارک زاکربرگ و … افرادی بوده‌اند که با تلاش ذهنی به موفقیت‌ها و ثروت‌های هنگفتی رسیده‌اند. آنها شبانه‌روز اضافه کاری نکرده‌اند. آنها سه‌شیفت و چهارشیفت در اداره مشغول به کار نبوده‌اند.

اگر هم تلاش کرده‌اند و زمان‌های زیادی مشغول به کار بوده‌اند برای خودشان و با احساس خوب کار کرده‌اند.

آنها ذهنشان را به کار انداخته‌اند و با ذهنشان تلاش کرده‌اند. اگر قرار بود افراد با جسمشان به موفقیت برسند، الآن کارگران زحمتکش و سختکوشی که بارها و بارها بیشتر از افراد دیگر تلاش می‌کنند باید ثروتمندترین افراد بودند.

پس موفقیت صرفا بستگی به تلاش جسمی ندارد. این ذهن شما است که شما را موفق و یا شکست خورده می‌کند.

پس راز موفقیت چیست؟

 

راز موفقیت در ذهن افراد است. اصلی‌ترین راز موفقیت احساس شما است. خیلی از افراد درباره قانون جذب صحبت می‌کنند. خیلی از افراد قانون جذب را آموزش می‌دهند. سؤال خیلی از افراد این است:

پس چرا تعداد کمی از افراد موفق می‌شوند؟ چرا همه مردم نمی‌توانند به موفقیت‌های بزرگ برسند؟ پاسخ در احساس افراد است.

هیچکس نمی‌تواند با احساس بد نسبت به خواسته‌اش به آن خواسته برسد. قانون جذب می‌گوید اگر به خواسته‌ خود توجه کنید، دیر یا زود به خواسته خود می‌رسید. به طور مثال هدف شما خریدن یک اتومبیل است.

تصویر این اتومبیل در ذهن شما ساخته شده است. شما می‌دانید آن اتومبیل خواسته شماست. توجه کردن به آن خواسته بسیار مهم است. اگر بتوانید به آن خواسته توجه کنید شما می‌توانید به رسیدن به آن خواسته امیدوار باشید.

البته این توجه باید تداوم داشته باشد. تداوم توجه به خواسته بسیار مهم است. یعنی اگر خواسته شما خریدن اتومبیل خاصی است باید به آن اتومبیل توجه کنید. توجه کردن به خواسته به معنی این است که شما خواهان آن هستید.

 زمانی که به خواسته‌هایتان توجه می‌کنید دیر یا زود به آن خواسته‌ها می‌رسید. اما باید دقت کنید تا به ناخواسته‌هایتان توجه نکنید. 

پس اگر دنبال پاسخ سؤال راز موفقیت چیست؟ بودید، اکنون می‌دانید که راز موفقیت توجه به خواسته و داشتن احساس خوب نسبت به آن است. شما هم اگر خواهان موفقیت هستید باید به خواسته‌هایتان فکر کنید و به آنها توجه کنید و همزمان احساستان را نسبت آن خواسته خوب کنید.

اگر اینگونه عمل کنید دیر یا زود به آن هدف خواهید رسید. باز هم تأکید می کنم به ناخواسته‌هایتان توجه نکنید. در بیشتر اوقات مردم به ناخواسته‌های خود توجه می‌کنند و دوباره به ناخواسته‌های خود می‌رسند. به این دلیل است که گاهی اوقات یک مسأله بارها و بارها برای افراد اتفاق می‌ا‌فتد.

پس اگر در زندگی‌تان مسأله خاصی تکرار می‌شود باید بدانید شما به آن مسأله توجه می‌کنید نه به راه‌حل آن.

در انتها پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه به جمع افراد موفق بپیوندید. اگر تا به حال در دوره رایگان آموزش ان ال پی شرکت نکرده‌اید

همین الآن در این دوره کاملا رایگان ان ال پی شرکت کنید و فیلم‌ها و فایل‌های آموزشی را در ایمیل خود دریافت کنید

 • ثبت نام در دوره رایگان آموزش ان.ال.پی

 • ابوالفضل قراخانلو

  من ابوالفضل قراخانلو هستم. مدرس و مربی ان ال پی، کوچ کسب و کار از آکادمی بین المللی کوچینگ، مدرس و مربی مهارت‌های رسیدن به موفقیت، نویسنده کتاب تئوری تغییر، نویسنده بیش از 80 مقاله در مورد مهارت‌های رسیدن به موفقیت، هدفگذاری، مهارت‌های ارتباطی و مدیر وبسایت ایران ان ال پی

  We have found an easier way to communicate with our users : Subscribe to channel

  Be sure to read the following:

  قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    16:40 2018/01/25

    سلام دوست عزیز. از لطف شما بسیار متشکریم. موفق و پیروز باشید.

  1. فرشته مقدم گفته؛
   08:33 2019/09/30

   ممنونم از سخاوت علمی شما پایدار باشید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه: