طراحی دقیق و مشخص برای رسیدن به هدف‌های زندگی

935

طراحی دقیق و مشخص

در بعضی اوقات انسان‌ها برای خود اهدافی تعیین می‌کنند. آن‌ها برای اینکه به اهدافشان برنامه‌ریزی می‌کنند. آن‌ها برای اینکه به اهدافشان برسند برنامه‌ریزی قدم‌به‌قدم تنظیم می‌کنند، ولی آن‌ها با اجرای این برنامه‌ریزی خودشان را درگیر مشکلاتی می‌کنند که در رابطه با برنامه‌ریزی قدم‌به‌قدم آن‌هاست. برنامه‌ریزی آن‌ها آن‌قدر پیچیده و بزرگ است که آن‌ها نمی‌توانند درک کنند که کدام‌یک از قدم‌هایی که برای رسیدن به هدف برمی‌دارند، آن‌ها را به هدف نزدیک می‌کند یا آن‌ها را از هدفشان دور می‌کند. آن‌ها با برنامه‌ریزی پیچیده‌ای که برای رسیدن به اهدافشان ایجاد می‌کنند از این‌که تشخیص دهند کدام راه درست و کدام راه نادرست است ناتوان می‌شوند.

طراحی 2

برای اینکه بتوانید برنامه‌ریزی درست و دقیقی انجام دهید تا شما را به سمت اهدافتان هدایت کند به شرایطی که در زیر می‌آید توجه نمایید.‌ لازم است بدانید که رعایت این شرایط و ویژگی‌ها شما را به سمت برنامه‌ریزی خوش‌ساخت که منجر به دستیابی به سمت اهدافتان می‌شود رهنمون خواهد شد.

شرایط برنامه‌ریزی خوش‌ساخت

۱- با جملات مثبت بیان‌شده باشد؛ یعنی چیزی که می‌خواهید را بیان کنید و از گفتن چیزی که نمی‌خواهید دوری‌کنید.

۲- توسط خود شخص شروع شده و ادامه پیدا کند. اگر این کار انجام شود کنش گری و توانایی خود فرد برای رسیدن به اهداف حفظ خواهد شد.

۳- در یک محدوده‌ی مشخص باشد؛ یعنی که به محدوده‌های دیگر زندگی شخص آسیبی نرساند. اگر برنامه‌ریزی انجام شده فرد در یک جنبه از زندگی شخص کارساز باشد و جنبه‌های دیگر زندگی او را تحت تنش قرار دهد و به آن‌ها برساند این برنامه‌ریزی خوش‌ساخت نخواهد بود.

۴- در عمل، آزمون‌پذیر باشد؛ یعنی اینکه ملموس باشد و از طریق حواس پنج‌گانه شخص قابل‌اندازه‌گیری باشد.

اگر در برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهدافتان شرایط بالا را رعایت کنید مطمئن خواهید شد که این برنامه‌ریزی شما را به سمت اهدافتان هدایت می‌کند. با برنامه‌ریزی خوش‌ساخت می‌دانید چه می‌خواهید و به کجا و کدام سمت حرکت می‌کنید. با این کار از اینکه چه وظایفی دارید و چه مسئولیت‌هایی را قبول خواهید کرد مطلع می‌شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوره کاملاً رایگان و کاربردی آموزش NLP
3 ساعت فیلم آموزشی رایگان به همراه فایل صوتی آن ها
با استفاده از قدرت ذهنتان زندگی خود را آنطور که دوست دارید بسازید.
کمتر از 5 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
شرکت در دوره کاملاً رایگان و کاربردی آموزش NLP