0

طراحی دقیق و مشخص برای رسیدن به هدف‌های زندگی

دسته بندی :موفقیت 3 مارس 2016 ابوالفضل قراخانلو 31

طراحی دقیق و مشخص

در بعضی اوقات انسان‌ها برای خود اهدافی تعیین می‌کنند. آن‌ها برای اینکه به اهدافشان برنامه‌ریزی می‌کنند. آن‌ها برای اینکه به اهدافشان برسند برنامه‌ریزی قدم‌به‌قدم تنظیم می‌کنند، ولی آن‌ها با اجرای این برنامه‌ریزی خودشان را درگیر مشکلاتی می‌کنند که در رابطه با برنامه‌ریزی قدم‌به‌قدم آن‌هاست. برنامه‌ریزی آن‌ها آن‌قدر پیچیده و بزرگ است که آن‌ها نمی‌توانند درک کنند که کدام‌یک از قدم‌هایی که برای رسیدن به هدف برمی‌دارند، آن‌ها را به هدف نزدیک می‌کند یا آن‌ها را از هدفشان دور می‌کند. آن‌ها با برنامه‌ریزی پیچیده‌ای که برای رسیدن به اهدافشان ایجاد می‌کنند از این‌که تشخیص دهند کدام راه درست و کدام راه نادرست است ناتوان می‌شوند.

طراحی 2

برای اینکه بتوانید برنامه‌ریزی درست و دقیقی انجام دهید تا شما را به سمت اهدافتان هدایت کند به شرایطی که در زیر می‌آید توجه نمایید.‌ لازم است بدانید که رعایت این شرایط و ویژگی‌ها شما را به سمت برنامه‌ریزی خوش‌ساخت که منجر به دستیابی به سمت اهدافتان می‌شود رهنمون خواهد شد.

شرایط برنامه‌ریزی خوش‌ساخت

۱- با جملات مثبت بیان‌شده باشد؛ یعنی چیزی که می‌خواهید را بیان کنید و از گفتن چیزی که نمی‌خواهید دوری‌کنید.

۲- توسط خود شخص شروع شده و ادامه پیدا کند. اگر این کار انجام شود کنش گری و توانایی خود فرد برای رسیدن به اهداف حفظ خواهد شد.

۳- در یک محدوده‌ی مشخص باشد؛ یعنی که به محدوده‌های دیگر زندگی شخص آسیبی نرساند. اگر برنامه‌ریزی انجام شده فرد در یک جنبه از زندگی شخص کارساز باشد و جنبه‌های دیگر زندگی او را تحت تنش قرار دهد و به آن‌ها برساند این برنامه‌ریزی خوش‌ساخت نخواهد بود.

۴- در عمل، آزمون‌پذیر باشد؛ یعنی اینکه ملموس باشد و از طریق حواس پنج‌گانه شخص قابل‌اندازه‌گیری باشد.

اگر در برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهدافتان شرایط بالا را رعایت کنید مطمئن خواهید شد که این برنامه‌ریزی شما را به سمت اهدافتان هدایت می‌کند. با برنامه‌ریزی خوش‌ساخت می‌دانید چه می‌خواهید و به کجا و کدام سمت حرکت می‌کنید. با این کار از اینکه چه وظایفی دارید و چه مسئولیت‌هایی را قبول خواهید کرد مطلع می‌شوید.

ابوالفضل قراخانلو

من ابوالفضل قراخانلو هستم. مدرس و مربی ان ال پی، کوچ کسب و کار از آکادمی بین المللی کوچینگ، مدرس و مربی مهارت‌های رسیدن به موفقیت، نویسنده کتاب تئوری تغییر، نویسنده بیش از 80 مقاله در مورد مهارت‌های رسیدن به موفقیت، هدفگذاری، مهارت‌های ارتباطی و مدیر وبسایت ایران ان ال پی

We have found an easier way to communicate with our users : Subscribe to channel

Be sure to read the following:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  1. بازتاب هاهدف- هدفگذاری- هدفگذای در زندگی- هدف چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: