0

قدرت ذهن ناخودآگاه ما – چگونه از قدرت ذهن خود به صورت آگاهانه و اختیاری استفاده کنیم؟

دسته بندی :ان.ال.پی 7 آگوست 2016 ابوالفضل قراخانلو 73
قدرت ذهن

قدرت ذهن

مغز انسان از میلیاردها سلول مغزی تشکیل شده است. هر سلول مغزی می‌تواند در هر لحظه میلیاردها عمل و عکس‌العمل را انجام دهد. حال تصور کنید که مغز کامل انسان چقدر می‌تواند قدرتمند باشد. بیشتر انسان‌ها از قدرت ذهن خودآگاه نیستند.

انسانی که خود را انسان ضعیفی می‌پندارد از قدرت ذهن خود بی‌خبر است و نمی‌داند که قدرت ذهن او به‌اندازه‌ای است علاوه بر اینکه می‌تواند خود و دنیای خود را بسازد بلکه می‌تواند روی ذهن و فکر دیگران هم تأثیر بگذارد.

شناختن ذهنتان

هر زمان که از ذهن نام می‌بریم منظورمان ذهن کامل انسان است. ذهن کامل انسان از دو بخش تشکیل شده است. هرکدام از این بخش‌های ذهن، اعمال و کارهای خود را انجام می‌دهد.

۱- ذهن خودآگاه انسان

آن بخش از ذهن انسان که کارها و رفتارهایی را که انسان به‌صورت آگاهانه و اختیاری انجام می‌دهد را کنترل می‌کند ذهن خودآگاه انسان است. ذهن خودآگاه انسان اعمالی که مربوط به درک و آگاهی از دنیای اطراف است را بر عهده دارد و آن‌ها را مدیریت می‌کند.

ذهن خودآگاه انسان از طریق پنج حس گر با دنیای اطراف در ارتباط است. ذهن خودآگاه اطلاعات را توسط این پنج حسگر گرفته و آن‌ها را پردازش می‌کند.

به دلیل اینکه قدرت ذهن خودآگاه چندان زیاد نیست، پس ذهن خودآگاه نمی‌تواند اطلاعات زیادی را دریافت کند. این اطلاعات محدود هستند. ذهن خودآگاه انسان در هر لحظه می‌تواند فقط ۵ تا ۷ قطعه اطلاعات را پردازش کند و با توجه به اینکه ذهن انسان در هر لحظه در حال بمباران اطلاعاتی است، پس این مقدار اطلاعات کجا می‌روند و چه اتفاقی برای این اطلاعات می‌افتد؟

۲- ذهن ناخودآگاه

به بخش دیگری از ذهن انسان که کارها و رفتارهای غیرارادی انسان را کنترل می‌کند ذهن ناخودآگاه می‌گویند. ازجمله رفتارهای غیرارادی که ذهن ناخودآگاه آن‌ها را کنترل می‌کند می‌توان به کنترل فشارخون، کنترل تپش قلب، عملکرد ریه‌ها و تنفس غیرارادی، سیستم گوارش، کنترل سیستم عصبی انسان، واکنش‌های غیرارادی بدن و همه‌ی اعمال غیرارادی بدن، اشاره کرد.

تفکر، ساخت و کنترل احساسات بدن را نیز ذهن ناخودآگاه انجام می‌دهد. ذهن خودآگاه انسان نیاز به استراحت دارد و در شبانه‌روز باید استراحت کند ولی ذهن ناخودآگاه همیشه بیدار است و نیازی به استراحت دارد. این قدرت ذهن ناخودآگاه است که همه اعمال حیاتی و حساس بدن را بدون حتی کوچک‌ترین اشتباه کنترل می‌کند.

به نظر شما ذهن خودآگاه که فقط می‌تواند درنهایت ۹ قطعه اطلاعات را پردازش کند توانایی کنترل و مدیریت این اعمال را دارد؟

به یاد داشته باشید ذهن ناخودآگاه با داشتن این اندازه قدرت و توانایی در شرایطی می‌تواند دردسرساز شود. مثلاً عادت‌های بد، رفتارهای وسواس گونه، رفتارهایی که به تیک‌های عصبی معروف هستند، اعمال و رفتار غیرارادی که خوشایند انسان آگاه نیستند محصول قدرت ذهن ناخودآگاه هستند.

قدرت ذهن ناخودآگاه انسان همان‌طور که باعث ساخته‌شدن عادت‌های بد و ناخواسته می‌شود به همان صورت هم می‌تواند عادت‌ها و رفتارهای مطلوب را بسازد. پس می‌توان به این نتیجه رسید که اگر بتوانید از قدرت ذهن ناخودآگاه به‌صورت ارادی و آگاهانه استفاده کنید، آنگاه می‌توانید قدرتی را در خود ایجاد کنید که با آن دنیا را به تسخیر خود درآورید.

برای اینکه بتوانید قدرت ذهن ناخودآگاه را بهتر درک کنید به این مثال توجه کنید. فرض کنید درون آب اقیانوس یک کوه یخ بزرگی را مشاهده می‌کنید. وقتی‌که به کوه یخ نگاه می‌کنید شما فقط قله آن را می‌بینید و از درون آب هیچ اطلاعی ندارید.

نمی‌دانید که در درون آب و زیر آن کوه یخ چه خبر است و چه مقدار از آن کوه یخ در درون آب است. شما قله را می‌بینید و آگاه نیستید که نه برابر آن قله کوه یخ زیر آب است. اگر می‌بینید که کوه یخ حرکت می‌کند، قله آن کوه نیست که باعث حرکت آن می‌شود. هر آنچه که در زیر آب است و شما آن را نمی‌بینید باعث حرکت کوه یخ و قله آن می‌شود.

توجه داشته باشید که ذهن انسان هم مانند کوه یخ است. ذهن خودآگاه قله این کوه و ذهن ناخودآگاه بدنه این کوه را تشکیل می‌دهد. به نظر شما برای حرکت دادن این کوه می‌توانید به قله فشار وارد کنید؟

شما برای اینکه بتوانید از قدرت ذهن خود استفاده کنید، عاقلانه‌ترین کار این است که به سراغ ذهن ناخودآگاه بروید. ذهن ناخودآگاه خود را مدیریت کنید و از قدرت ذهن خود به‌صورت آگاهانه استفاده کنید.

برای اینکه درک درستی از تفاوت‌های ذهن خودآگاه و ذهن ناخودآگاه داشته باشید به عملکردهای آن‌ها در جدول زیر توجه کنید.

ذهن خودآگاه در موارد زیر عملکرد خوبی داردذهن ناخودآگاه در موارد زیر عملکرد خوبی دارد

کارهای خطی

کارهای همه‌جانبه

تحلیل و بررسی

خلاقیت

زبان شفاهی

عملکرد بدن

ریاضیات

نگهداری خاطرات

منطق

مراقبت از احساسات و عواطف

پردازش

درک شهودی

با توجه به عملکرهای ذهن خودآگاه و قدرت ذهن ناخودآگاه می‌توان به این نتیجه رسید که ذهن خودآگاه بیشتر با نیمکره چپ و ذهن ناخودآگاه با نیمکره راست مغز انسان ارتباط دارند. نیمکره چپ مغز بیشتر کارها و رفتارهای منطقی و نیمکره راست مغز بیشتر احساسات و عواطف و خلاقیت انسان را انجام می‌دهد.

پس به جدول بالا نگاه کنید و با استفاده از اطلاعاتی که در دست دارید به این نکته پی ببرید که بیشتر اهل منطق و استفاده از نیمکره چپ مغز و یا اینکه اهل خلاقیت و هنر هستید و بیشتر از نیمکره راست مغزتان استفاده می‌کنید.

اگر اهل محاسبات و منطق هستید و شغلتان به‌گونه‌ای است که بیشتر به سمت استفاده از نیمکره چپ مغزتان گرایش دارید، می‌توانید با تمرین‌های ساده‌ای نیمکره راست مغزتان را هم درگیر کنید. بهترین کار این است که بتوانید از هر دو نیمکره مغزتان برای پیشبرد بهینه کارها به‌صورت هم‌زمان استفاده کنید.

هر دو بخش ذهنتان را به کار بگیرید

بهترین راه برای استفاده از قدرت ذهن این است که کاری کنید که ذهن خودآگاه و ذهن ناخودآگاه به‌صورت هم‌زمان و باهم فعالیت داشته باشند. اگر بتوانید کاری کنید که هر دو بخش ذهنتان مانند دو شریک برای رسیدن به هدف مشترک کار کنند می‌توان امیدوار بود که از بیشترین حد قدرت ذهن خود استفاده می‌کنید. اگر این‌گونه عمل کنید کارهایتان سریع‌تر و بهتر پیش می‌رود و می‌توانید به اهدافتان دست پیدا کنید.

قدرت ذهن ناخودآگاه

ذهن ناخودآگاه شما بسیار توانمند و عجیب است. برای اینکه به قدرت ذهن ناخودآگاه خود پی ببرید به موارد زیر که خصوصیات ذهن ناخودآگاه را نشان می‌دهد دقت کنید.

۱- ذهن ناخودآگاه نمی‌تواند فعل‌های منفی را درک و پردازش کند

اگر به شما بگویم که به یک گل‌ سفید فکر نکنید، آیا شما به گل‌ سفید فکر نمی‌کنید؟ به شما قول می‌دهم همین الآن دارید به گل سفید فکر می‌کنید. من به شما گفتم به گل سفید فکر نکنید، پس چرا شما دقیقا به گل سفید فکر کردید؟ جواب کاملاً روشن است.

همان‌طور که گفتیم فکر کردن از وظایف ذهن ناخودآگاه انسان است و اگر می‌گوییم که به چیزی فکر نکنید ذهن ناخودآگاه شما به دلیل اینکه نمی‌تواند فعل‌های منفی را پردازش کند، فکر نکنید را به معنی فکر کنید می‌پذیرد و به‌سرعت به گل سفید فکر می‌کنید. اگر شما عادت دارید که با خودتان بگویید که من فقیر نیستم، دارید ذهنتان را به سمت فقیر بودن هدایت می‌کنید.

بیشتر افراد این اشتباه بزرگ را در برنامه‌ریزی‌های ذهنی خود مرتکب می‌شوند و از قدرت ذهن خود به‌صورت معکوس استفاده می‌کنند. این افراد دائماً جملات منفی دستوری را به کار می‌برند و به خودشان طوری دستور می‌دهند که از چیزی دور بمانند.

مثلاً می‌گویند من بیمار نیستم، من بدبخت نیستم، من فقیر نیستم و جملاتی مانند این‌ها که قدرت ذهن را به سمت بدی‌ها هدایت کرده و خود را به‌صورت منفی برنامه‌ریزی می‌کنند.

اگر می‌بینید که بیشتر مردم فقیر هستند، بیشتر مردم بیماری را تجربه می‌کنند و یا احساس بدبختی می‌کنند به این دلیل است که از این خصوصیت ذهن ناخودآگاه اطلاع چندانی ندارند و از قدرت ذهن خود در جهت موارد نامطلوب استفاده می‌کنند. آن‌ها چیزی را که نمی‌خواهند، همان را دریافت می‌کنند. پس این نکته یادتان باشد که ذهن ناخودآگاه فعل‌های منفی را نمی‌تواند پردازش کند.

۲- ذهن ناخودآگاه مانند کودکی بازیگوش است که باید برای هدایتش دست او را بگیرید

ذهن ناخودآگاه مانند انسان ورزشکار و تنومندی است که قدرت زیادی دارد، ولی بااین‌وجود مانند یک کودک ساده و بازیگوش است و هر جایی و مکانی سرک می‌کشد. اگر این کودک را آزاد بگذارید هر کاری که دلش بخواهد می‌کند و احتمال دارد خرابکاری‌های زیادی به بار بیاورد.

برای اینکه بتوانید از قدرت ذهنتان به‌صورت بهینه و در راستای پیش برد اهداف خود استفاده کنید باید دست این کودک را بگیرید و آن را به مسیری هدایت کنید که دلخواه شماست.

اگر به او اجازه دهید که هر کاری که دلش می‌خواهد انجام دهد، شاید کاری را که شما می‌خواهید انجام ندهد و کار خودش را بکند. ذهن شما در صورت هدایت نشدن کاری را می‌کند خودش دوست ندارد، نه آن کاری که شما دوست دارید.

بهترین کار برای هدایت ذهن ناخودآگاه و استفاده از تمام قدرت ذهن، این است که بتوانید با ذهن خودآگاه خود کنترل ذهن ناخودآگاهتان را به دست بگیرید. اگر بتوانید این کار را انجام دهید مانند این عمل کرده‌اید که دست یک کودک که ازقضا زور زیادی هم دارد را گرفته و به سمت رفتارهای درست هدایت کرده‌اید.

با توجه به مطالبی که گفته شد به این نتیجه می‌رسیم که ذهن ناخودآگاه انسان، نیاز به راهنمایی دارد و اگر بخواهیم از قدرت ذهن ناخودآگاه خود به‌صورت کامل استفاده کنیم باید این کار را توسط ذهن خودآگاه انجام دهیم. ذهن خودآگاه راه درست را به ذهن ناخودآگاه نشان می‌دهد و ذهن ناخودآگاه هم تمام قدرتش را برای انجام کار دلخواه صرف کرده و انسان را به اهدافی که دارد می‌رساند.

۳- ذهن ناخودآگاه انسان خاطرات گذشته را در خود نگهداری می‌کند.

انسان از زمانی که به دنیا می‌آید و یا حتی در دوران جنینی هرگونه اطلاعاتی را که وارد ذهنش شده است را در ذهنش ضبط کرده است. همه‌ی این اطلاعات در ذهن ناخودآگاه ضبط و نگهداری می‌شود. می‌توان گفت قدرت ذهن انسان طوری است که حتی خاطرات گذشته او در ذهن ناخودآگاهش ضبط و نگهداری می‌شود.

در زمان‌هایی ممکن است که ذهن ناخودآگاه شیطنت کند و خاطرات تلخ گذشته را در زمان‌های نامناسبی به یاد انسان بیاورد و باعث ایجاد ناراحتی و احساس نامطلوب در او شود. پس اگر توانایی این را داشته باشید که کنترل ذهن ناخودآگاهتان را به دست بگیرید، می‌توانید از به یادآوری خاطرات بد و تلخ گذشته جلوگیری کرده و دیگر احساسات نامطلوب را تجربه نکنید.

۴- ذهن ناخودآگاه شما در کار یادگیری بسیار تنبل است

ذهن ناخودآگاه انسان به دنبال این است که تجربیات جدیدی داشته باشد. ذهن ناخودآگاه انسان مثل یک دستگاهی است که وقتی روشن شد دیگر خاموش نمی‌شود، مگر اینکه انسان بمیرد و ذهن او از کار بیافتد. اگر ذهن انسان باید مشغول انجام کاری باشد احتمال دارد که هر کاری که خودش دوست دارد انجام دهد و به اینکه شما چه کاری را دوست دارید یا دوست ندارید اصلاً اهمیتی نمی‌دهد. پس با توجه به قدرت ذهن ناخودآگاهتان که بسیار زیاد است آن را معطل و بیکار نگذارید و همیشه ذهنتان را سرگرم انجام کاری بکنید.

برای سرگرم کردن ذهن ناخودآگاه پیشنهاد می‌کنیم به کارهایی مانند مطالعه، ورزش، سرگرمی‌های دیگری که دوست دارید بپردازید. تن آرامی و تصویرسازی ذهنی هم در جهت مثبت می‌تواند کاری باشد که شما را سرگرم بکند. تمرین‌های تن آرامی جدا از اینکه شما را سرگرم می‌کند، می‌تواند باعث شود که از استرس‌ها و تنش‌ها دور بمانید.

۵- ذهن ناخودآگاه، می‌تواند شما را با توجه به قوانینی که آموخته است، محدود نگه دارد.

گاهی اوقات ذهن ناخودآگاه، انسان را در چارچوب قوانین محدود می‌کند و اجازه نمی‌دهد که کارهایی را انجام دهید که در چارچوب اخلاقی آن نیست. در زمان‌هایی این ذهن ناخودآگاه شماست که تصمیم می‌گیرد که شما را تنبیه و یا تشویق کند. اگر می‌بینید که در جایی نشسته‌اید و به‌یک‌باره تصویری در ذهن شما ساخته می‌شود و شما را ناراحت می‌کند، ساخته شدن این تصویر کاری است که ذهن ناخودآگاه شما برای تنبیه شما از آن استفاده می‌کند.

همان‌طور که در اول این مقاله گفتیم قدرت ذهن انسان به‌اندازه‌ای است که اگر به‌صورت آگاهانه از آن استفاده کنید می‌توانید توسط آن دنیا را در اختیار بگیرید؛ اما خیلی از افراد از قدرت ذهن ناخودآگاه خود به‌صورت آگاهانه و اختیاری استفاده نمی‌کنند.

استفاده کردن از قدرت ذهن ناخودآگاه به‌صورت دلخواه و آگاهانه باعث می‌شود که انسان از این قدرت در راه رسیدن به اهدافش استفاده کند. این توانایی در وجود همه انسان‌ها پنهان است و انسان‌هایی به موفقیت و اهداف خود در همه جوانب زندگی‌شان می‌رسند که از قدرت ذهن خودآگاه باشند و از آن به‌درستی و آگاهانه استفاده بکنند.

دانش‌های مختلفی در اختیار انسان هستند که به او راه کنترل و مدیریت ذهن را نشان می‌دهند. یکی از این دانش‌ها برنامه‌ریزی عصبی زبانی است که می‌تواند به شما کمک کند تا اینکه کنترل و مدیریت ذهن را در اختیار گرفته و از قدرت ذهن خود برای داشتن زندگی عالی بهره بگیرید.

در پایان پیشنهاد می کنیم اگر در دوره رایگان آموزش ان.ال.پی ثبت نام نکرده اید همین الآن ثبت نام کنید. برای ثبت نام در دوره رایگان آموزش ان.ال.پی روی لینک زیر کلیک کنید.

[mailerlite_form form_id=3]

 

ابوالفضل قراخانلو

من ابوالفضل قراخانلو هستم. مدرس و مربی ان ال پی، کوچ کسب و کار از آکادمی بین المللی کوچینگ، مدرس و مربی مهارت‌های رسیدن به موفقیت، نویسنده کتاب تئوری تغییر، نویسنده بیش از 80 مقاله در مورد مهارت‌های رسیدن به موفقیت، هدفگذاری، مهارت‌های ارتباطی و مدیر وبسایت ایران ان ال پی

We have found an easier way to communicate with our users : Subscribe to channel

Be sure to read the following:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. بازتاب هاراننده اتوبوس ذهن خود باشید - قدرت ذهن ناخودآگاه - کنترل ذهن - نیروی بی پایان ذهن

 2. شجاعی گفته؛
  19:39 2016/09/03

  سلام با تشکر از آموزش NLP لطفا این آموزش رو بیشتر توضیح دهید که چطور می توانیم تصاویر شفاف تر وواضح تر در ذهن بسازیم

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   22:07 2016/09/03

   سلام دوست عزیز
   بسیار خوشحالیم که دوستانی مانند شما را می بینیم که در پی ارتقای دانش و مهارت های خودشان هستند و دوست دارند دنیا را جای بهتری برای زندگی کردن بکنند.
   در رابطه با سؤالی که پرسیده اید باید بگویم مقاله ای در مورد تصویر سازی ذهنی نوشته ایم که می تواند شما را برای تصویر سازی شفاف و واضح کمک کند. پیشنهاد می کنیم روی لینک زیر کلیک کنید و این مقاله را مطالعه بفرمایید و اگر مشکلی داشتید با ایمیل info@irannlp.com با ما در ارتباط باشید. با تشکر از شما
   http://irannlp.com/%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B0%D9%87%D9%86%DB%8C/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: