موفقیت چیست؟

17,379

موفقیت چیست؟

به دست آوردن موفقیت امری اتفاقی نیست. اگر از افراد بپرسید که موفقیت چیست؟ بسیاری از مردم نمی توانند در مورد اینکه موفقیت چیست؟ توضیح بدهند و بگویند که اصلا موفقیت به چه معنی است؟ حتی اگر از کسانی که در زندگی شان احساس خوشبختی می کنند بپرسیم که موفقیت چیست؟ شاید نتوانند در مورد موفقیت صحبت کنند و این کلمه را برای شما معنی کنند.

آیا شما می دانید موفقیت چیست؟ آیا می دانید در چه زمانی احساس می کنید که به موفقیت رسیده اید؟ شاید این کلمه را بارها شنیده باشید اما نتوانید معنی دقیق آن را بگویید و در مورد آن توضییح دهید. موفقیت یک کلمه انتزاعی است. هر کسی معنی خاصی از موفقیت در ذهن دارد. هر کسی به نوعی در ذهنش به این کلمه معنی می دهد.

شاید اگر از کسی که عاشق اتومبیل است، موفقیت چیست؟ بگوید خریدن فلان اتومبیل برای او موفقیت حساب می شود و اگر از یک دانشجوی پزشکی بپرسید موفقیت چیست؟ جواب متفاوتی بدهد. موفقیت کلمه ای نیست که معنی خاصی داشته باشد. موفقیت از نظر افراد مختلف معناهای متفاوتی دارد.

پس نمی توانیم از افراد بپرسیم موفقیت چیست؟ زیرا موفقیت از دیدگاه های مختلف معنی می شود. باید به آنها بگوییم از نظر شما موفقیت چیست؟ و چه زمانی احساس می کنی که موفق شده ای؟ هر کسی جواب خاصی به این سؤال دارد. موفقیت به صورت کلی معنی می شود و هر کسی تعریفی از موفقیت دارد.

برای رسیدن به موفقیت باید بهای آن را بپردازید

کسانی که به موفقیت رسیده‌اند برای رسیدن به موفقیت بهای آن را پرداخت کرده‌اند. پس یادتان باشد که برای رسیدن به موفقیت باید راضی باشید که هر کاری که لازم باشد انجام دهید. من با افراد زیادی صحبت کرده‌ام که در گروه انسان‌های موفق هستند. از آنها دلیل موفقیت شان را پرسیده‌ام. اگر با افراد موفق صحبت کنید و از آنها دلیل رسیدن به موفقیت شان را بپرسید با کمال میل حاضر می‌شوند که سرگذشت شان را بگویند.

این افراد دوست دارند که در مورد موفقیت شان با شما حرف بزنند. در این مقاله قصد دارم در مورد ویژگی‌های افراد موفق صحبت کنم. در افراد موفق و ثروتمند دو ویژگی مشترک وجود دارد که آنها را از افراد عادی متمایز‌ می‌کند.

افراد موفق چه ویژگی هایی دارند؟

 

۱- افراد موفق می‌دانند که چه می خواهند

بسیاری از مردم اصلا نمی‌دانند دنبال چه چیزی هستند و از زندگی چه می‌خواهند. افراد عادی یعنی کسانی که موفقیت‌های بزرگی ندارند نمی‌دانند چه هدفی دارند. بگذارید واقعیت را بگویم آنها هدفی ندارند. روزشان را آغاز می‌کنند بدون اینکه دنبال هدفی باشند.

ویژگی اول افراد موفق این است که آنها می‌دانند چه می‌خواهند. انسان‌های موفق و ثروتمند شب که می‌خوابند برای فردایشان برنامه دارند. این افراد می‌دانند که در پی چه چیزی هستند. آن‌ها  موفقیت را همین طوری و شانسی به دست نیاورده‌اند. افراد موفق در زندگی خود هدفی دارند.

موفقیت

من با افراد مختلف زیادی گفتگو کرده‌ام، در بین این افراد انسان‌های زیادی هستند که موفقیت‌های زیادی کسب کرده‌اند، وقتی از آنها پرسیدم که چطور شد به موفقیت رسیدید جواب مشترک آن‌ها این بود که ما هدف داریم. شاید همین الان این سؤال را بپرسید که خوب مگه ما هدف نداریم؟ در جواب لازم است بگویم که هدف داشتن به این معنی نیست که در ذهن خود هدفی داشته باشید اگر هدفتان را در ذهن خود نگه دارید یعنی اینکه که شما آرزو دارید.

هدف داشتن به این معنی است که بدانید چه می‌خواهید و این خواسته را در جایی یادداشت کنید و برای رسیدن به هدفتان برنامه‌ریزی و تلاش کنید. اگر دوست داشتید در مورد هدف و هدف‌گذاری اصولی مطالعه کنید و بدانید که باید چگونه هدفگذاری کنید به مقاله هدف در همین وبسایت مراجعه کنید.

۲- افراد موفق برای رسیدن به خواسته هایشان حاضرند هرکاری که لازم باشد انجام دهند

ویژگی دوم افراد موفق این است که این افراد برای رسیدن به خواسته خود حاضرند هر کاری که لازم باشد انجام دهند. افراد زیادی هستند که با این که می‌دانند چه می خواهند ولی باز هم موفق نمی‌شوند. این افراد با اینکه هدفی دارند ولی حاضر نیستند بهای رسیدن به هدف را بپردازند و در راه رسیدن به هدف هر کاری که لازم باشد انجام دهند.

تونی رابینز

افراد موفقی که می‌شناسیم همگی می‌دانند که چه می‌خواهند و برای رسیدن به خواسته خود حاضرند هر کاری که لازم باشد انجام دهند.

پس در این مقاله دو ویژگی مهم افراد موفق را معرفی کردیم

۱- افراد موفق می‌دانند چه می‌خواهند

۲- افراد موفق برای رسیدن به خواسته‌ها و اهداف خود حاضرند هرکاری که لازم باشد انجام دهند و بهای آن را بپردازند

پس همه می‌توانند به موفقیت برسند و به خواسته خود برسند کافی است که بدانند چه می‌خواهند و برای رسیدن به خواسته خود هر کاری که لازم است انجام دهند. شما هم اگر دوست دارید در گروه افراد موفق باشید می‌توانید این ویژگی ها را در خود تقویت کنید. افراد موفق می توانند الگوهای خوبی برای انسان‌های معمولی باشند.

شما هم می‌توانید الگوی خود را پیدا کنید و با الگو قرار دادن رفتارهای آنها به موفقیت برسید.

 پیشنهاد می کنیم این ویدئو را تماشا کنید.

 پیشنهاد می کنیم مقاله‌های زیر را هم مطالعه کنید.

چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم؟

ما  قبل از اینکه در رسیدن به خواسته های خود موفق شویم باید آن را باور کنیم

در پایان پیشنهاد می کنیم اگر در دوره رایگان آموزش ان.ال.پی شرکت نکرده اید همین الآن در این دوره کاملا رایگان شرکت کنید. لطفا جهت ثبت نام در این دوره نام نام خانوادگی خود را در فرم زیر وارد کنید.

[mailerlite_form form_id=3]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

28 نظرات
 1. صادق می گوید

  سعی می کنم این دو ویژگی رو در خودم تقویت کنم
  من میدانم چه می خواهم ولی فکر می کنم یکی از ضعف هام اینه که حاضر نیستم برای رسیدن به هدفم هر کاری رو انجام بدم و این منو متوقف می کنه
  ممنونم از مطالب بسیار عالی شما

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   دوست عزیز.
   هدفمند زندگی کردن لازمه موفقیت هستش اینکه برای رسیدن به خواسته های خودتون تلاش کنید مهمترین کاریه که باید انجام بدید. یادتون باشه که برنامه ریزی و تلاش برای رسیدن به خواسته هاتون باید مداوم باشه.
   رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.
   تلاش های شما باید مداوم و با قدرت باشد. به قول یکی از دوستان که همیشه می گه ” باید در راه رسیدن به خواسته جنگی عمل کن”

 2. ممشلو می گوید

  ممنون استاد گرامی هدفگذاری شرط اولیه موفقیته و باید با دقت انجامش داد
  خشت اول را گر نهد معمار کج
  تا ثریا می رود دیوار کج

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   سلام
   کاملا درسته. کسانی که در زندگی شان هدف مکتوب ندارند احتمال اینکه هدفهایشان را به دست فراموشی بسپارند زیاد است. اینکه هدف داشته باشیم بسیار مهمه و اینکه هدفهایمان را بنویسیم و دفترچه هدف داشته باشیم بسار مهمتره. شاد و پیروز باشید

 3. یه دوست می گوید

  همه کارهایی که واسه موفقیت لازم بوده انجام دادم و حالا منتظر نتیجم. شک ندارم که به نتیجه مطلوبی خواهم رسید…

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   سلام دوست گرامی
   امیدواریم که نتایج تلاشتون را به زودی ببینید و شاهد موفقیت های روزافزونتون باشید
   شاد و پرانرژی باشید

 4. پیام سلیمیان می گوید

  سلام
  همه این ویژگی مثبت را می دانیم و افراد موفق هم می گویند ولی در عجبم که چرا تکانی به خودمان نمی دهیم و هدفمند نمی شویم.

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   سلام دوست عزیز
   گاهی اوقات فراموش می کنیم که هدفی داریم و برای دستیابی به آن باید تلاش کنیم.

 5. علی می گوید

  فوق العاده کاربردی و مصداقی
  ممنون از مطالب خوبتون استاد

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   سلام
   ممنون از توجه شما دوست گرامی

 6. بهمن می گوید

  سلام
  برای رسیدن به هدف باید بهای آنرا پرداخت
  این حرف خیلی کلی است وباید خیلی باز شود مثلا من کارمندم میخواهم میلیاردر شوم بگو چه هزینه هایی باید پرداخت کنم تا میلیاردر شوم
  به نظرم برای رسیدن به موفقیت خیلی آیتم ها را در نظر گرفت وبا دوتا آیتم کلی نمی توان فرمولی برای رسیدن به موفقیت داد

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   درسته دوست عزیز.
   برای رسیدن به موفقیت آیتم های زیادی وجود داره. این آیتم هایی که در اینجا گفته شد عمده مواردی بود که هر کدام باید در جای خود مورد بحث و بررسی قرار بگیرند. اینکه می گوییم بهای آن را باید پرداخت کرد به معنی اینه که باید برنامه ریزی کرد و هر کاری که لازم است تا انسان به هدفش برسد را باید در نظر گرفت و آنرا را انجام داد. و ……

 7. نگار رضوی می گوید

  علاوه بر داشتن هدف باورمان هم باید در راستای رسیدن به هدف و هماهنگ با آن باشد. شما نمی توانید انسان ثروتمندی بشوید اگر باور داشته باشید که پول کثیف است و از طرفی خود را انسان پاکی بدانید. چون دو باور متضاد به این شکل دائم یکدیگر را چک و کنترل می کنند. به محض اینکه کمی فرد پولدار شد آن باوری که می گفت تو انسان پاکی هستی مقابله می کند با پولداری چون آن باور پول کثیف است زده بالا. همین کشمکش آن فرد را به خاک سیاه می نشاند. کم نیستند دوروبرمان افرادی که پولدار بوده اند و حالا مفلسند. البته همه این کارها ناخودآگاه انجام می شود.

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   درسته. علاوه بر داشتن هدف باید باور رسیدن به هدف هم باشه تا به هدفی که داریم برسیم، وگرنه بدون باور هدف میشه مثل آرزوهای کودکی

 8. سحر می گوید

  ببخشیذ ولی فکرنمی کنید مطلبی که بیان کردید زیادی بدیهی بود؟

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   سلام دوست عزیز.
   مطالبی که بیان شد بدیهی بود. ولی بسیاری از افراد به همین بدیهیات هم عمل نمی کنند. به نظر شما چرا افراد موفق اینقدر نسبت به افراد غیر موفق کم تر هستند؟ به همین دلیلی که گفتم. ما فکر می کنیم می دانیم و وقتی نوبت به انجام کار رسید عمل نمی کنیم. امیدوارم همگی به چیزی که می گوییم و می دانیم عمل کنیم.

   1. ناشناس می گوید

    عالیع

 9. بهار می گوید

  خیلی عالی بود .موفق باشید

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   ممنون از شما

 10. سارا می گوید

  بسیار عالی استاد گرامی. خود شما هم جزو افراد موفق هستید

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   ممنون از لطف و توجه شما دوست گرامی

 11. محسن محمدی می گوید

  با سلام
  اینکه این مطلب رو با الگو قرار دادن دو تن از افراد موفق مورد بررسی قرار دادید به عینی‌تر شدن بحث و موثرتر واقع شدنش خیلی کمک کرده. آفرین.

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   ممنون از توجه شما. امید است که شما هم در گروه افراد موفق قرار داشته باشید

 12. آرش می گوید

  سلام.ممنون از مطالب خوب تون.
  دقیقاً با نطرتون موافقم

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   سلام
   ممنون دوست عزیز

 13. […] تصمیم‌گیری یکی از موضوعات مهمی است که انسان را به‌سوی موفقیت پیش می‌برد و یا اینکه او را به‌سوی ناامیدی‌ها و […]

 14. Roshana می گوید

  سلام استاد وقتتون بخیر ، من هدف گذاری کردم اما بعد از زمان زیادی تلاش خسته شدم و کم کم موفقیت داره فراموشم میشه در حالی که من عاشق قدرت و موفقیت بودم نمیتونم دوباره مثل قبل بلند شم و شروع کنم ایا شما دوره یا مشاوره غیر حضوری ندارید؟

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   دوست عزیز سلام. برای اینکه بتوانید به اهداف خود برسید بهتر است هدفگذاری اصولی انجام بدید. اگر هدف شما در راستای رسالت شخصی شما نباشد به احتمال خیلی زیاد شما آن هدف را در نیمه راه رها کرده و به سراغ هدف دیگری خواهید رفت. برای اینکه بتوانید به هدف های خود برسید بهتر است رسالت خود را کشف کنید. شما در دوره غیرحضوری ان ال پی می توانید رسالت خود را کشف کنید و از پایه شروع به هدفگذاری کنید و برای رسیدن به اهداف خود با اصول ان ال پی برنامه ریزی کنید. دوره غیرحضوری ان ال پی به شما کمک می کند تا بتوانید ذهنتان را به صورت قدرتمند برای رسیدن به خواسته ها و اهدافتان برنامه ریزی کنید. شما در دوره غیرحضوری ان ال پی می توانید زندگی تان را آنگونه که خودتان دوست دارید بسازید. برای تهیه دوره ان ال پی می توانید روی لینک زیر کلیک کنید و دوره را به صورت غیرحضوری تهیه و دانلود کنید.
   http://irannlp.com/product/nlp-course/

دوره کاملاً رایگان و کاربردی آموزش NLP
3 ساعت فیلم آموزشی رایگان به همراه فایل صوتی آن ها
با استفاده از قدرت ذهنتان زندگی خود را آنطور که دوست دارید بسازید.
کمتر از 5 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
شرکت در دوره کاملاً رایگان و کاربردی آموزش NLP