هدف

15,982

چرا به هدف های خود نمی رسیم؟

بیشتر انسانها می‌دانند که باید در زندگی‌شان چه باید بکنند ولی هرگز کاری را انجام نمی‌دهند. زیرا در آنها انگیزه کافی برای اقدام کردن و ساختن آینده‌ای مطمئن وجود ندارد.

خیلی از افراد از دیدن انسانهای پرتلاش و پرتوان که کارهای خود را با انرژی و انگیزه انجام می‌دهند، تعجب می‌کنند. افراد موفق چگونه رفتار می‌کنند که به راحتی موفق می‌شوند و به هدف‌های خود می‌رسند؟ چرا افراد عادی نمی‌توانند به هدف‌های خود برسند؟ سؤالهایی که من از خودم می پرسم باعث می‌شوند که در پی یافتن پاسخ آنها باشم. این سؤالها ذهن را درگیر می کنند به طوری که تا جوابشان را پیدا نکنید انگار چیزی را گم کرده اید و در صدد پیدا کردن آن هستید.

آیا دیده اید شخصی را که چیزی گم کرده باشد و سراسیمه در پی یافتن آن باشد؟ افراد موفق هم همیشه سؤالهای خوبی از خودشان می پرسند؟ بالعکس افراد عادی و ناموفق سؤالهایی از خودشان می پرسند که نیرو و انگیزه را از آنها می گیرد. مثلا از خودشان می پرسند که چرا مردم بیمار می شوند؟ چرا فلانی این همه بدبخت است؟ من چه کار کنم که فقیر نباشم؟

به نظر شما پرسیدن کدام یک از این سؤالها به انسان انگیزه می دهد؟ کدام سؤالها انسان را به سمت هدف های والا رهنمون می کند؟ خوب به نظرم کاملا مشخص است که سؤالهای خوب و انرژی بخش باعث ایجاد انگیزه در انسان می شوند.

گاهی وقتها هم افرادی هستند که به سمت هدف شان گام بر می دارند، ولی در میانه راه مثل اتومبیلی که از کار بیافتد ناگهان دست از تلاش بر می دارند. من با بسیاری از این نوع افراد صحبت کرده ام. از آن ها سؤالهای زیادی در مورد هدفشان و از اینکه بعد از رسیدن به هدفشان چه اتفاقی خواهد افتاد پرسیده ام. جوابهایی که به من داده اند این نکته را نشان داده اند که همه آن چیزی که باعث دست برداشتن این افراد از هدفشان شده است از دست دادن انگیزه بوده است. جالب این است که بیشتر این افراد هدفهای خوبی همه داشته اند ولی به یک قسمت از کار اصلا فکر نکرده اند.

این افراد به اینکه در هدفهای بلند مدت از دست ندادن انگیزه بسیار مهم است فکری نکرده اند. آنها پیش خود فکر کرده اند که انگیزه انجام کار و رسیدن به اهداف با گذشت زمان تفاوتی نخواهد کرد. آنها با این ذهنیت که انگیزه رسیدن به اهدافشان را از دست نخواهند داد گام در این راه گذاشته اند.

ولی دوستان مسأله پیچیده تر از آن است که این افراد می دانند. در راه رسیدن به اهداف انگیزه بسیار مهم است. لازم است بگویم که داشتن هدف های بزرگ می تواند موارد زیر را در پی داشته باشد.

۱-هدفهای بزرگ انگیزه های بزرگی می خواهند.

دوستان عزیز هدفهای کوچک چون که زمان زیادی را طلب نمی‌کنند و رسیدن به آنها زیاد زمان بر نیست، انگیزه بزرگی نمی‌خواهند. مثلا خریدن یک دوچرخه در مدت زمان ۲ ماه نیاز به انگیزه زیادی ندارد، ولی گرفتن مدرک دکترا برای یک دانش آموز دبیرستانی یک هدف بلند مدت است و نیاز به ایجاد و حفظ انگیزه بلند مدت دارد. به طوری‌که در طول مسیر شخص مورد نظر این انگیزه را از دست ندهد و انرژی کار و تلاش او در طول زمان کم نشود. لازم است که بگوییم اگرچه ممکن است زمان رسیدن به اهداف بلند مدت زمان‌بر باشد ولی مهم این است که انگیزه رسیدن به این اهداف از دست نرود.

۲-هدفهای بزرگ دریچه ای را به روی شما می‌گشایند که به دنیای نیروی بی کران دست پیدا کنید.

پس از آنکه هدف‌های بزرگی برای خود انتخاب کردید ممکن است رسیدن به آنها مشکل یا نشدنی به نظر بیاید. در اینجا نکته‌ی‌ مهم این است که هدف‌های شما باید الهام بخش باشند. اگر اینگونه باشد نیروهای درونی شما آزاد شده و به خدمت شما می‌آیند. هدف‌های بزرگ شوق و هیجانی فوق العاده زیاد را در شما ایجاد می‌کنند. مثلا یکی از اهداف بزرگ من این است که در یک سمینار ۵۰۰۰ نفری سخنرانی کنم و به مردم آموزش دهم تا زندگی خوبی داشته باشند. این هدف در وجود من شوق و هیجان فوق العاده زیادی ایجاد می‌کند. خود این شوق و هیجان باعث می‌شود که با انرژی بیشتری به سمت هدف حرکت کنم و تا وقتی به آن نرسیدم از تلاشم دست برندارم.

تعهد و الزام در رسیدن به هدف بسیار ضروری است.

آیا افرادی را دیده اید که اهداف بزرگی داشته باشند ولی برای رسیدن به آن اهداف هیچگونه تعهدی نداشته باشند؟ یکی از مواردی که باعث می شود عده زیادی از مردم به اهدافشان نرسند نداشتن تعهد است. بیشتر مردم برای رسیدن به اهدافشان تعهدی ندارند و به خودشان می گویند که خوب اگر به این هدف رسیدم که خوب است و اگر نرسیدم هم مساله ای نیست به دنبال هدف دیگری می روم. تا به حال چند بار این کار را کرده اید. یعنی به هدفی نرسیده اید و سراغ هدفی دیگر رفته اید؟ اگر این کار را انجام داده اید شما برای رسیدن به هدفتان تعهدی نداشته اید و این یکی از مسائلی است که باعث شکست بسیاری  انسانها می شود. پس همین الان برای رسیدن به اهدافی که دارید تعهد ایجاد کنید و به خودتان قول بدهید که تحت هر شرایطی باید به هدفتان برسید.

 

رؤیاهای خود را به واقعیت تبدیل کنید

در آخر این مقاله می‌خواهم بگویم که بعضی‌ها چنان در زندگی روزمره و آرزوی رسیدن به هدفها غرق می‌شوند که شادی‌های خود را فراموش می‌کنند. بیشتر مردم پیش خود فکر می‌کنند که زمانی خق دارند زندگی کنند و از زندگی لذت ببرند که به فلان هدف برسند. واقعیت این است که اگر تلاش کنیم که طوری که زندگی کنیم که در مسیر حرکت به سمت هدف از زندگی الانمان هم لذت ببریم بهره بیشتری از زندگی برده‌ایم. در عین حال که هدفمان مسیر نهایی را به ما نشان می دهند باید به اکنون و الان هم توجه کنیم و از زندگی و خانواده خود غافل نباشیم.

برای رسیدن به هدف موارد مهمی را فراموش نکنیم که صدمات جبران‌ناپذیری را به ما وارد کند. افرادی را می‌شناسم که در راه رسیدن به هدف‌های بزرگ خود از همسر و فرزندانش غافل شده و در آستانه از دست دادن خانواده قرار گرفته‌اند. پس به یاد داشته باشید که زندگی کردن در لحظه بسیار مهم است و باید از دقایق زندگی لذت ببریم.این مطلب به این معنی نیست که آینده را فراموش کنیم و هر چه هست و نیست را همین امروز مصرف کنیم.

افراد موفق لذت‌های امروز را تجربه می‌کنند و برای لذت‌های فردایشان برنامه‌ریزی می‌کنند. اینکه چگونه این کار را انجام می‌دهند نیاز به مهارت‌هایی دارد که قابل کسب هستند و می‌توانند آموخته شوند. انسان‌های موفق همیشه در حال یادگیری هستند و به دانش امروزشان اکتفا نمی‌کنند. شما هم می‌توانید در گروه افراد موفق و هدفمند قرار بگیرید.

در پایان پیشنهاد می‌کنم که اگر کتاب تئوری تغییر و محصول ویدئویی مهارت های هدفگذاری را تهیه نکرده‌اید همین الان آنها را تهیه کنید و هدف‌های خود را مشخص کنید. این محصول آموزشی به شما کمک می‌کند که هدف‌های خود را به صورت اصولی انتخاب کرده و برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید تا به هرچیز که دوست دارید برسید. هدف‌گذاری اصولی به همراه برنامه‌ریزی دقیق و تلاش درست می‌تواند شما را به اهدافتان برساند.

>

 

 

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

40 نظرات
 1. جعفر معدنی می گوید

  جناب قراخانلوی گرامی
  ممنون از شما که افراد را با مبحث بسیار مهم هدف و هدفگذاری درزندگی بیشتر آشنا می کنید. امیدوارم در این مسیر گام های مفیدی بردارید.موفق باشید

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   سلام دوست گرامی
   ممنون از لطف شما
   امیدوارم که همواره با تلاشی که دارید به اهداف بزرگ زندگیتون برسید.
   پر انرژی باشید

 2. دانشمند می گوید

  هدف همون گم شده منه…

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   امیدوارم که هر چه زودتر گم شده خودتون را پیدا کنید.
   موفق باشید

 3. ایوب می گوید

  هر بار که مطالب شما رو می خونم انرژی تازه ای می گیرم.چون فکر می کنم واقعا مطالبتون کاربردیه.
  ممنون که انقدر خالصانه دانشتون رو عرضه می کنید

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   خیلی خوشحالم که تونستم نظر شما دوست عزیز را جلب کنم. همان طور که از ما تعریف می کنید و نقاط مثبت ما یادآوری می کنید درخواست داریم که اگر پیشنهاد و یا انتقادی هم بود به ما اطلاع بدید.
   از حسن توجه شما بسیار سپاسگزاریم

 4. علیرضا جعفری می گوید

  هدف و اونم از نوع هدف گذاری درست جز اولویت های مهم زندگی و کسب و کاره
  متشکر از مطرح کردن موضوع قشنگتون

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   امید است که بتونید به اهداف بزرگتون برسید. بهترین هدفگذاری اونیه که در اون به اولویت ها توجه بشه.
   ممنون از شما دوست گرامی

 5. نگار رضوی می گوید

  اهداف در آینده است و زندگی در حال.اگه حال خوبی داشته یاشیم طبق قانون علیت حتما” آینده خوبی هم خواهیم داشت. پس دم غنیمت دان
  بسیار از مقاله تون لذت بردم!

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   آفرین برشما که به قانون علیت توجه دارید. داشتن احساس خوب به داشتن آینده ای خوب منجر میشه و به شما تبریک می گم که به این موضوع توجه می کنید.
   شاد و پر انرژی باشید

 6. nader می گوید

  مرسى که هستید و همیشه مطالب به روز میذارید

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   از لطف و توجه شما بسیار سپاسگزاریم.
   شاد و پر انرژی باشید.

 7. شهناز امیرحسینی می گوید

  هدفمندی در زندگی باعث ایجاد انگیزه و تلاش موثر میشود وبدون داشتن هدفی مشخص فقط زمان و نیروی خود را از دست می دهیم بدون آنکه به نتیجه‌ای خاصی برسیم .ممنون از مطالب مفیدی که ارایه کردید

 8. پوریا می گوید

  من تازه یه سه سالیه که فهمیدم از زندگی چی میخوام…
  اصن قبلش با الانم قابل مقایسه نیست…همین که صبح بیدار میشم میدونم از زندگی چی میخواماااا اصن یه حالی داره ها…

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   به شما تبریک می گم دوست گرامی. همین که متوجه اهداف خود شدید نشون میده که در پی زندگی هدفمندی هستید. چون بیشتر انسانها تا آخر عمرشون متوجه نمی شن که از زندگی و زنده بودن چی می خوان. امیدوارم که به همه خواسته های خودتون برسید.
   موفق باشید

 9. مهدی سلطانی می گوید

  با تشکر از مقاله خوب شما
  برای اینکه در راه رسیدن به اهداف دراز مدت خود انگیزه خود را از دست ندهیم بهتر است که آن اهداف دراز مدت را به اهداف کوتاه مدتی تبدیل کنیم. در این صورت هم ترس از نرسیدن به هدف از بین می رود و هم پله پله می توانیم شاهد باشیم که به هدف دراز مدت خود نزدیک می شویم. از طرفی رسیدن به اهداف کوچک انگیزه را برای ادامه دادن بیشتر می کند.

  موفق باشید.

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   دقیقا درسته. تشویق هم یادتون نره. همیشه بعد از رسیدن به پیروزی های کوچک خودتان را تشویق کنید تا انرژی و انگیزه خودتان را در راه رسیدن به اهداف بلند مدت خود از دست ندهید.
   با تشکر از شما

 10. محمديان می گوید

  دغدغه همیشگی این بود که چطور أفراد در رسیدن به أهداف خود موفق میشوند
  با خواندن این مطالب متوجه شدم برأی رسیدن به أهداف بلندمدت با تلاش و انگیزه بالا و الویت قراردادن هدف میتوانم موفق شوم
  بسیار سپاسگزارم

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   امیدوارم که بتونید با هدفگذاری اصولی و استاندارد به همه آن مواردی که در زندگی طالب آن هستید برسید.
   شاد و موفق باشید

 11. موسوی می گوید

  هدف گذاری درست چیزیه که اکثر افراد ازش غلفت می کنن. در واقع افراد کمی هستند که حاضرند برای یادگیری هدف گذاری اصولی وقت و انرژی لازم رو بذارن.

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   جامعه ما داره بهتر میشه. مردم متوجه شدن که باید هدف های بزرگی داشته باشند هدف های آنها هم باید به صورت اصولی انتخاب بشه. امیدوارم که کم کم بهتر بشه و مردم کشورمون به اهمیت داشتن هدف بیشتر پی ببرند.
   ممنون از توجه شما دوست گرامی

 12. محسن محمدی می گوید

  با سلام
  شدیدا به قدرت سوال که در ابتدای مقاله‌تون بهش اشاره کردید، اعتقاد دارم، مغز انسان با سواله که جهت و مسیر خودشو پیدا می‌کنه و اگر سوالات درستی از خودمون بپرسیم، قطعا به نتایج ارزشمندی خواهیم رسید.

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   به قول یکی از دوستان که می گفت سوال در ذهن قلاب می شه و باید که پاسخی براش پیدا بشه.
   اگه از خودتون سوال بپرسید مجبور می شید که جواب سوال را پیدا کنید و در نهایت جواب سوالتون داده میشه
   شاد و پر انرژی باشید

 13. امیرمحمد می گوید

  بله. داشتن هدف بسیار بسیار ضروریه
  چرا که هدف نداشته باشیم فقط بدون هیچ چیزی از اینور به اونور سرگردون میریم و میام

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   اگر در زندگی بی هدف باشیم نمی دونیم باید به کدام سمت حرکت کنیم و سردرگم می شیم
   ممنون از شما

 14. سينا محمديان می گوید

  ممنون از این مطلب انگیزشی خوبتون

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   ممنون از توجه شما دوست گرامی
   شاد و پر انرژی باشید

 15. ف.ب می گوید

  ممنون از مطالب کارردیتان.

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   سلام
   از توجه شما ممنونیم

 16. ساسان می گوید

  مقاله شما را مطالعه کردم
  مبحث هدف برام جذابه هدفهای بزرگم دوست دارم و شدیدا به هدفگذاری معتقدم
  سپاس

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   سلام
   ممنونیم از توجه شما دوست گرامی.
   انسان های بی هدف مثل کسانی هستند که داخل اتوبوس نشستند و راننده به هر جاییکه که دلش می خواد می ره و برای اون فرد مهم نیست که راننده کجا می ره و کجا توقف می کنه. این یعنی بی هدفی.

 17. عاطفه می گوید

  اگر انسان اهداف بزرگی در سر نداشته باشد تغییرات مثبت عالی هم سراغش نخواهند آمد . ممنون از مقاله خوب شما

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   سلام
   درسته هر چقدر اهداف بزرگتر باشند انسان را بزرگتر می کنند و باعث می شوند که انسان به نتایج بزرگتری برسه. در اصل می تونیم افراد را با توجه به اهدافشون بشناسیم.
   از شما بسیار ممنونیم.

 18. صادق می گوید

  من سعی می کنم همه چیز رو فدای هدفم نکنم
  چون بخشی از هدف اینه که در کنار خانواده باشی و به سهم خودت هر چند کوچک دست خلق را بگیری.
  یادمان نرود که آرامش را فدای اهداف نکنیم. چون در نهایت هدف، رسیدن به آرامش و آرامش دادن به دیگران است.
  ممنونم از مقاله بسیار خوبتون

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   سلام دوست عزیز
   درسته. باید ببینیم که هدفمان چقدر ارزشمنده و در رفاه خانواده چقدر می تونه تاثیر داشته باشه. گاهی اوقات هدفهای ما باعث می شوند که در آینده خانواده به رفاه بیشتری برسه. ولی بستگی به فرد هم داره که اولویت هاش چی باشه. به نظر من هم خانواده باید در اولویت باشه و منافع آن به خطر نیفته.
   از شما به خاطرات نظراتتون ممنونیم.

 19. فرزاد می گوید

  زندگی بی هدف واقعاً بی معنی و پوچه،بدون هدف ،فرد سرگردان میشه

  1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

   درسته دوست عزیز.
   امیدوارم شما هم اهداف متعالی برای خودتون داشته باشید و با تلاش و برنامه ریزی بتونید به اهدافتون برسید.
   ممنون از دیدگاهتون

 20. […] کنید و بدانید که باید چگونه هدفگذاری کنید به مقاله هدف در همین وبسایت مراجعه […]

 21. […] به هدف و نیت کلی افراد موردنظر توجه […]

دوره کاملاً رایگان و کاربردی آموزش NLP
3 ساعت فیلم آموزشی رایگان به همراه فایل صوتی آن ها
با استفاده از قدرت ذهنتان زندگی خود را آنطور که دوست دارید بسازید.
کمتر از 5 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
شرکت در دوره کاملاً رایگان و کاربردی آموزش NLP