پیش فرض‌های ان.ال.پی

2,225

پیش فرض های ان.ال.پی

ان.ال.پی برای اینکه بتوانید در دنیایی که در آن زندگی می کنید سودمند باشید پیش فرض هایی دارد که باید از آن ها مطلع باشید. در زیر این پیش فرض ها آورده می شود.

۱- برای انجام دادن هر کاری و یا رسیدن به هر چیزی نیازمند نقشه می باشیم.

این پیش فرض بیان می کند که برای این که کاری را انجام دهیم باید طرح ریزی دقیقی داشته باشیم و برنامه ریزی مدونی انجام دهیم تا بتوانیم به هدفی که داریم برسیم.

۲- نقشه با سرزمین یکی نیست.

این پیش فرض می گوید هر کسی از دنیایی که در آن زندگی می کند نقشه ای دارد و نقشه های آنها با هم متفاوت است. این پیش فرض بیان گر آن است که ما با نقشه دیگران نمی توانیم به هدفمان برسیم و هر کسی برای آنکه بتواند به هدف خود برسد باید از نقشه خود استفاده کند.

۳- برای رسیدن به هدف باید انعطاف پذیر بود.

اگر برای رسیدن به هدف خود راهی را امتحان کردید و نتوانستید به هدفتان برسید، راه دیگری را امتحان کنید. ان.ال.پی می گوید که انسانهای موفق انعطاف پذیری دارند اگر راهی که به هدف منتهی نشد را رفتند برنمی گردند که همان راه را دوباره با شدت بروند. اینکه همان راه را با شدت و قدرت بیشتری بروید شما را دوباره به همان نتیجه می رساند.

۴- مدل شخصیتی همه ی افراد قابل احترام است و نباید به مدل شخصیتی آنها بی احترامی نمود.

پیش فرض

در ان.ال.پی باید به مدل شخصیتی همه ی انسانها احترام گذاشت و هیچ انسان بدی وجود ندارد. اگر کسی رفتاری را انجام می دهد که برای ما پذیرفتنی نیست این نشانگر آن نیست که او انسان بدی است. به طور کلی رفتار انسان ها را باید از شخصیت آنها جدا کرد.

۵- از نظر ان.ال.پی هیچ کس مقصر نیست

همه ی انسان ها با توجه به ذهنیتی که دارند رفتار می کنند. پس اگر کسی رفتاری را انجام می دهد دلیلی وجود ندارد که مقصر باشد، چون ما از ذهنیت او با خبر نیستیم.

۶- شکست وجود ندارد و هر چیزی که وجود دارد بازخورد است.

اگر کاری را که انجام می دهید و به هدفتان نمی رسید به معنی شکست خوردن نیست بلکه تجربه است. این نشان می دهد که شما به نتیجه ای که دوست دارید نرسیده اید و باید راه دیگری را امتحان کنید.

۷-اگر کسی که راهی را رفت و به نتیجه ای رسید پس افراد دیگر هم می توانند همان راه را بروند و به همان نتیجه برسند.

این پیش فرض باعث می شود که افراد از افراد موفق الگوبرداری کنند و به همان اهدافی برسند که آنها رسیده اند. این پیش فرض انسانهایی که معلولیت جسمی و روحی دارند را استثنا اعلام می کند.

۸-ما نمی توانیم ارتباط برقرار نکنیم.

اگر شما در کنار کسی هستید و هیچ مکالمه ای هم انجام نمی دهید باز هم روی یکدیگر اثر می گذارید یعنی با حرف نزدن خود هم باعث می شوید که شخص مقابل عکس العملی نشان دهد.

۹- همه ی انسانها برای رسیدن به اهدافشان منابعی را در اختیار دارند و می توانند از این منابع استفاده کنند.

این منابع می توانند منابع درونی و بیرونی باشند. همه انسان ها این منابع را در وجود خود دارند.

۱۰- در پشت هر رفتاری منظور مفیدی پنهان است.

اگر کسی کاری یا رفتاری را انجام می دهد از این رفتار نیت مثبتی دارد. به طور مثال کودکی را فرض کنید که کارهایی را انجام می دهد که از نظر شما کاری است که احتمال دارد به او آسیب بزند. شاید از نظر شما کار این کودک کار خطرناکی باشد ولی از نظر او این کار باعث می شود که او بتواند جلب توجه دیگران را داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. محمد صادق حسام محمدی می گوید

    سلام
    ضمن تشکر . نیاز به مثال بروز ، راجع به پیش فرض ها داریم . اگر امکانش هست خیلی عالی میشه . بعضی از پیش فرضها رو نمیتونم درک کنم

    1. ابوالفضل قراخانلو می گوید

      سلام دوست عزیز. لطفا بفرمایید کدام پیش فرض قابل درک نیست تا بتونیم بیشتر توضیح بدیم. با آرزوی موفقیت

دوره کاملاً رایگان و کاربردی آموزش NLP
3 ساعت فیلم آموزشی رایگان به همراه فایل صوتی آن ها
با استفاده از قدرت ذهنتان زندگی خود را آنطور که دوست دارید بسازید.
کمتر از 5 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
شرکت در دوره کاملاً رایگان و کاربردی آموزش NLP