0

اصول ایجاد روابط خوب و موفقیت آمیز

دسته بندی :موفقیت 8 ژوئن 2017 ابوالفضل قراخانلو 29
چگونه روابط موفقیت آمیز ایجاد کنیم؟

چگونه روابط موفقیت آمیز ایجاد کنیم؟

همه موفقیت ها، همه پیشرفت ها و همه دستاوردها در زندگی انسان از روابط خوب شخصی ایجاد می شوند. اگر بخواهیم در همه جوانب زندگی به هدف و خواسته خود برسیم، داشتن روابط خوب و صمیمانه یکی از نیازهای اصلی خواهد بود. پس لازم است بدانیم که چگونه روابط موفقیت آمیز ایجاد کنیم؟

 پیشنهاد می‌کنیم مقاله ارتباط مؤثر چیست؟ را مطالعه بفرمایید

زمانی بود که انسان برای موفق شدن و زنده ماندن نیاز به قدرت بدنی داشت. همان زمانی که اجداد ما در غارها زندگی می کردند. تصور کنید که انسان از غار خود بیرون آمده و دنبال شکار می گردد تا غذای خود را تأمین کند.

اگر در ورودی غار محل زندگی اش یک حیوان درنده یا انسان غار نشین دیگری را ببیند که منتظر اوست تا او را بکشد تا اینکه غذای خویش کند یا غار او را برای زندگی تصاحب کند.

اگر این انسان نمی توانست با قدرت بدنی خود از خودش دفاع کند و جان خود را حفظ کند، قطعا محکوم به مرگ بود.

بعدها با شکل گیری جوامع و ایجاد حکومت پادشاهی، پادشاهان قدرتمندتر از بقیه افراد شدند. آنها این قدرت را بین سربازان خود تقسیم می کردند. قطعا پس از مرگ پادشاهان این قدرت به صورت موروثی به فرزندان آنها انتقال پیدا می کرد.

کم کم با رشد اقتصاد، قدرت به دست ثروتمندان افتاد. در این دوره هرکس ثروتمندتر بود، قدرت بیشتری داشت.

با رشد جهان و رسیدن به عصر صنعت، قدرت به دست  متخصصان افتاد. در این زمان این تحصیل کردگان بودند که قدرت را به دست گرفتند. هر کس تحصیلات بیشتری داشت، می توانست ثروتمندتر باشد.

امروزه با اینکه برای قدرتمندتر بودن همه آن موارد لازم است، اما حرف اول را دانش تخصصی و قدرت ارتباط می زند. هرکسی که می تواند ارتباطات خوبی برقرار کند، می تواند از هر نظر قدرتمندتر باشد.

کسی که خوب می داند چگونه ارتباطات موفقیت آمیزی بسازد، می تواند هم در زندگی شخصی خود و هم در زندگی اجتماعی خود به صورت موفقیت آمیزی عمل کند.

نتیجه اینکه امروزه هنر برقراری ارتباط مؤثر بسیار مفید و تأثیرگذار است و لازم است که این هنر را بیاموزیم تا بتوانیم در همه جوانب زندگی به موفقیت دست پیدا کنیم.

در ادامه خواهیم گفت که چگونه روابط موفقیت آمیز ایجاد کنیم؟

برای برقراری روابط موفقیت آمیز باید اقداماتی انجام دهید. در اینجا به برخی از این اقدامات که انجام دادن آنها شما را در برقراری ارتباطات خوب به موفقیت می رسانند اشاره می کنیم.

۱- خوب گوش کنید.

یکی از مسائلی که در برقراری ارتباطات خوب اختلال ایجاد می کند عدم گوش دادن درست و دقیق است. تفاوت زیادی بین شنیدن و خوب گوش دادن وجود دارد. وقتی که خوب گوش می دهید متن پیامی که به شما رسانده می شود را به درستی گوش می دهید.

برای اینکه خوب گوش دهید نیاز است که به چشمان مخاطب نگاه کنید، به زبان متن توجه داشته باشید، سؤال کنید و به پیامی که گفته نمی شود توجه کنید و آن را بیابید.

بیشتر افراد هنر خوب گوش دادن را نیاموخته اند. آنها نمی توانند پیام اصلی مخاطب خود را دریافت کنند و به این دلیل گاهی اوقات دچار سوء تفاهم می شوند.

اگر افراد بدانند که در چه زمانی سؤال بپرسند و چه زمانی به چشمان مخاطب خود نگاه کنند و به کلام او گوش دهند گام های محکمی را برای برقراری روابط خوب و موفقیت آمیز برمی دارند.

بسیاری از افراد می توانند با خوب گوش دادن روابط خود را بهتر کنند. خوب گوش دادن ضامن درستی و انصاف یک فرد است. این دو ویژگی یعنی درستی و انصاف ویژگی های بارز در هر رابطه انسانی هستند.

در مکالمات و مذاکرات لازم است که کمتر بحث کنید و خوب گوش دهید. بحث و جدل کردن باعث از دست رفتن اعتماد مخاطب و در نتیجه تخریب ارتباط صمیمانه می شود.

به جای اینکه در همان لحظه به جواب سرسختانه مخاطب فکر کنید به این فکر کنید که هدفتان از آن ارتباط چیست؟ به این بیاندیشید که اگر با مخاطبتان بحث و جدل کنید به آن هدف اصلی که از برقراری ارتباط دارید نخواهید رسید.

۲ – صمیمانه حرف بزنید

در بسیاری از مذاکرات تجاری، آموزشی و کاری فرصتی پیش نمی آید که افراد به بیان احساسات خود بپردازند. در این نوع مذاکرات افراد تا احساس نکنند که حرفشان را دیگران شنیده اند نمی توانند به حرف کسی گوش بدهند.

افراد باید اجازه پیدا کنند که احساساتشان را بیان کنند. اجازه دهید که آنها درباره نیازها، خواسته ها، امیدها و آرزوهایشان را بیان کنند و از ترس ها، نگرانی ها، رنجشها، و مسائل خود حرف بزنند. و بعد از حرفها و صحبت های آنها، شما اجازه دارید صحبت کنید.

حال که دانستیم که در برقراری ارتباطات موفقیت آمیز لازم است که صمیمانه صحبت کنید نوبت به این می رسد که بدانیم صلا صحبت صمیمانه به جه معنی است؟

گفتگوی صمیمانه چیست؟

گفتگوی صمیمانه فرآیند ارتباطی خاصی است که در آن به نیازهای طرفین توجه خاصی می شود تا صحبت عمیق همدلانه فراهم گردد. گفتگوی صمیمانه ابزار قدرتمندی است که طی آن احساسات ابراز نشده طرفین تخلیه می گردد.

نتایجی که از گفتگوی صمیمانه می گیرید

۱ – می توانید مهارت های خوب گوش دادن را در خود تقویت کنید

۲ – طرفین می توانند احساسات خود را به صورت سازنده ابراز کنند

۳ – طرفین به یکدیگر احترام می گذارند و درک متقابل دارند

۴ – مهارت های حل مسأله خود را افزایش می دهند

۵ – می توانید به این مهارت دست پیدا کنید که رنجش های گذشته را رها کنید

اگر به نتایجی که در بالا به آنها اشاره شده است توجه کنید، به این نتیجه می رسید که گفتگوی صمیمانه علاوه براینکه نتایج مذاکره را بهتر خواهد کرد، به ادامه دار بودن آن روابط هم کمک می کند.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله صمیمیت چیست؟ را مطالعه نمایید

۳ – واقعیت را سریع‌تر بگویید

بیشتر مردم واقعیت‌ها را بیان نمی‌کنند چون که به نظر کار دشواری است. از پیامدهای گفتن واقعیت می ترسند. آنها به این دلیل واقعیت ها را بیان نمی کنند، چون که می ترسند افراد را ناراحت کنند و احساساتشان را جریحه دار کنند.

افراد واقعیت را نمی گویند چون که می ترسند مخاطب خود را خشمگین کنند. یادتان باشد وقتی که به دیگران واقعیت را نگویید، آنها هم واقعیت را نمی گویند و در این شرایط نمی توانید با مسائل واقع بینانه برخورد کنید.

حقیقت شما را رها می کند. واقعیت به شما کمک می کند که آزاد باشید و با شرایط همانطور که هست برخورد کنید. واقعیت نیروی درونی شما را هم آزاد می کند و کمک می کند که با قدرت تمام به سمت نتایج واقعی و خوب پیشروی کنید.

۴ – بدون نقص حرف بزنید

از کلمات به درستی استفاده کنید. اغلب افراد بدون اینکه متوجه باشند کلمات بر زبانشان جاری می شود. آنها بدون اندیشیدن و فکر کردن حرف می زنند. آنها قضاوت ها، افکار و باورهایشان را بیان می کنند بدون آنکه از سود و زیانی که آن گفته ها به بار می آورند آگاه باشند.

بیشتر مردم این کار را انجام می دهند. اول حرف می زنند و سپس به این نتیجه می رسند که حرف هایشان اشتباه بوده است.

انسان های موفق بر گفته های خود مسلط هستند. آنها قبل از این که حرفی بزنند، به نتایجی که آن گفته ها به بار می آورد فکر می کنند. انسان های موفق می دانند که اگر بر کلمتاتشان مسلط نباشند، کلمات بر آنها مسلط می شوند.

افراد موفق بر اندیشه ها و افکار خود آگاهی دارند و می دانند که چه می گویند. آنها می دانند که برای موفقیت باید از کلماتی استفاده کنند که عزت نفس و اعتماد به نفسشان را بالا ببرد و برایشان رابطه بسازد و آرزوهایشان را به واقعیت تبدیل کند.

افراد موفق می دانند که باید از کلمات تشویق کننده، تأییدکننده، قدرشناسانه، عاشقانه استفاده کنند تا بتوانند ارتباطات خوبی را بسازند.

لازم است بدانید که کلمات شما قدرت دارند. اگر از کلمات درستی استفاده کنید، کلمات شما علاوه بر اینکه روی شما تأثیر می گذارند، بلکه روی دیگران اعمال قدرت می کنند. شما باید بی عیب و نقص حرف بزنید.

بی عیب و نقص حرف زدن به این معنی است که از کلماتی که واقعیت دارند و از کلماتی که ارزش دیگران را بالا می برند استفاده کنید. اینکه درباره با مخاطب و درباره او چگونه صحبت کنید می تواند کیفیت رابطه شما را رقم بزند.

برای اینکه بدانید که آیا کلمات درستی را انتخاب کرذه‌اید بهتر است از احساس خود کمک بگیرید. اگر بعد از بیان کلمات خود احساس شادی و آرامش داشتید بدانید که کلماتی که انتخاب کرده اید کلمات خوب و درستی هستند.

اگر احساس شما خوب نبود، به این معنی است که باید به اندیشه های خود مراجعه کنید تا ببینید به خودتان چه می گویید و با دیگران چگونه ارتباط برقرار می کنید.

وقتی که خوب و دقیق صحبت می کنید، تمام جوانب زندگی تان تحت تأثیر قرار می گیرد و بهبود پیدا می کند.

۵ – وقتی تردید دارید، بررسی کنید.

بسیاری از انسان ها فرضیه سازی می کنند. آنها وقت خود را به این منظور صرف می کنند که تا بدانند دیگران چه فکری دارند، به چه می اندیشند و چه هدفی را دنبال می کنند.

 این افراد به جای اینکه از دیگران سؤال بکنند تا از افکار و اندیشه های آنها آگاه باشند، دنبال فرضیه سازی هستند و بر اساس فرض و گمان رفتار می کنند.

جالب اینجاست وقتی هم که فرضیه سازی می کنند، بدترینها را تصور می کنند. اشکال بزرگ فرضیه سازی این است که افراد آنچه را نمی دانند از آن می ترسند و به جای بررسی، واقعیاتی را تصور می کنند که ممکن است وجود خارجی نداشته باشد و سپس براساس فرض خود تصمیمات بدی می گیرند.

در اینجا بهترین کار این است که از افراد واقعیت ها را بپرسند. اگر واقعیات مربوط به یک موقعیت، یک شخص، یک مسأله و یا هر موضوع دیگری را بدانند، براساس آنچه واقعیت دارد تصمیم می گیرند.

بررسی کردن موضوع به موفقیت شما ختم می شود. بررسی درباره فرضیه ای که ساخته اید ارتباط شما را بهتر می کند. می توانید روابط خوبی را بسازید. از هم مهمتر اینکه می توانید موفقیت های کاری خود را بیشتر کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تردید چیست؟ را مطالعه نمایید

۶ – قدرشناس و قدردان باشید

من طی این مدتی که با اشخاص کار کرده ام به این نتیجه رسیده ام که انتقاد شیرازه روابط را از هم می پاشد. چه کسی می گوید که انتقاد خوب است. ذهن انسان به طور طبیعی از انتقاد میانه خوبی ندارد. حتی انتقاد سازنده هم وجود ندارد.

همانطور که در روابط خود انتقاد را آزموده ام، به همان نسبت هم قدردانی را بررسی کرده ام. قدردانی کردن روحیه افراد را بالا می برد. در این جهان کسی نیست که از توجه کردن خوشش نیاید. همه انسان ها دوست دارند به آنها توجه شود.

شما در هر صنف و جایگاهی که باشید، اگر دوست دارید که با دیگران روابط خوبی برقرار کنید باید به هنر قدرشناسی مجهز شوید.

لازم است بگوییم که سه نوع قدرشناسی وجود دارد. همانطور که سه نوع سیستم حسی ترجیحی برای انسان وجود دارد، به همان نسبت هم سه نوع قدرشناسی وجود دارد.

۱ – قدرشناسی شنیداری

۲ – قدرشناسی دیداری

۳ – قدرشناسی لمسی

برای اینکه بتوانید از کسی قدردانی کنید لازم است به سیستم حسی ترجیحی افراد توجه کنید. افراد دیداری دوست دارند ببینند، افراد شنیداری دوست دارند بشنوند و افراد لمسی دوست دارند چیزی دریافت کنند.

پس اگر بابت عملکرد خوب یک شخص که سیستم ترجیحی حسی او دیداری است حرفی بزنید، بازخورد درستی نمی دهید.

به افراد دیداری باید چیزی را هدیه بدهید که ببیند. این قدردانی می تواند دادن کارت پستال، عکس، گل و مدرک یا چیزی باشد که قابل دیدن باشد.

به همان نسبت هم لمسی ها باید آن را احساس کنند. دست دادن، دست نوازش برسر آنها کشیدن، بر پشت آنها زدن و یا انجام کاری که برای آنها قابل لمس و قبال حس باشد بسیار اهمیت دارد.

افراد شنیداری هم دوست دارند که چیزی بشنوند. به آنها جمله ای بگویید، با جمله ای تشکر کنید. به طور کلی اگر دوست دارید که قدرشناس خوبی باشید، باید بدانید هرکس با کدام رفتار و بازخورد بهتر و بیشتر تشویق می شود و انگیزه می گیرد.

برای اینکه  بتوانید به سیستم ترجیحی حسی افراد پی ببرید پیشنهاد می کنیم مقاله سیستم ترجیحی حسی را مطالعه کنید.

البته برای اینکه بتوانید نتیجه بهتری بگیرید پیشنهاد می کنیم هر سه روش را ترکیب کنید. یعنی به آنها چیزی بگویید و چیزی را نشان دهید و دستتان را بر پشت آنها بزنید. اگر اینگونه عمل کنید می توانید مطمئن باشید که بهترین کار را انجام داده و بازخورد خوبی را به آنها داده اید.

۶-به عهد خود وفادار باشید

شما به هراندازه به وقل و قرارهایتان پایبند باشید به همان اندازه هم موفق تر خواهید بود. بسیاری از افراد را می بینیم که بیش از حد توانشان قول می دهند. یکی از کارهایی که باید انجام دهید تا بتوانید روابط خوبی بسازید، این است که بیش از توانتان قول ندهید. قولی ندهید که نتوانید به آن عمل کنید.

بسیاری از افراد را می بینیم که قول می دهند و عمل نمی کنند. از این جالب تر اینکه آنها می دانند که نمی توانند سر قولشان بمانند، اما با این حال باز هم قول می دهند. به نظر شما چرا اینگونه عمل می کنند؟

بیشتر مردم دوست ندارند کانون توجه باشند. آنها دوست ندارند مقرارات را زیر پا بگذارند و همچنین دوست ندارند رویارویی داشته باشند. شاید که فکر کنید که عمل نکردن به قول داده شده زیاد مهم نیست.

مسأله مهمتری که در اینجا وجود دارد این است که وقتی قولی می دهید و عمل نمی کنید هزینه های درونی و بیرونی سنگینی را پرداخت می کنید.اعتماد و اطمینان و اعتبار خود را نزد دیگران از دست می دهید. برای زندگی خود و دیگران دردسر ایجاد می کنید.

اگر وفای به عهد نداشته باشید و این کار تکرار شود کم کم افراد به این نتیجه می رسند که دیگر نمی توانند روی شما حساب کنند. اقتدار و اعتبار شما زیر سؤال می رود.

به این چند نکته در مورد وفای به عهد توجه کنید

۱ – فقط قولی را بدهید که قصد دارید به آن عمل کنید.

قبل از اینکه به کسی قولی بدهید به این فکر کنید که آیا می خواهید به آن قول عمل کنید. کمی به توانایی های خود توجه کنید. بررسی کنید که آیا توانایی عمل به قول خود را دارید؟ اگر فکر می کنید که نمی توانید به قول خود عمل کنید، آن قول را به کسی ندهید. بدون دلیل صرفا برای کسب تأیید کسی قول ندهید.

۲ – تمام قولهای خود را یادداشت کنید

دفترچه ای را بردارید و همه قول هایی که می دهید را در آن دفترچه یادداشت کنید. یکی از دلایلی که افراد به قولشان عمل نمی کنند این است که به دلیل مشغله هایی که دارند قولشان را فراموش می کنند.

۳ – در اولین فرصتی که به دست می آورید درباره قول هایی که داشته اید و به آنها عمل نکرده اید صحبت کنید.

به محض اینکه متوجه شدید نمی توانید به قولی که داده اید عمل کنید به شخصی که به او قول داده اید پیام داده و با او گفتگو کنید. این کار شما علاوه بر اینکه نشانه احترام شما به طرف مورد مذاکره تان است، باعث می شود که طرف مقابل دوباره به شما اعتماد بکند.

۴ – بیاموزید که نه بگویید

بسیاری از افراد به دلیل اینکه نمی توانند نه بگویند، به دیگران قولی را می دهند که نمی توانند به آن قول عمل کنند. نه گفتن نوعی هنر است و لازم است که بتوانید نه گفتن را یاد بگیرید.

قبل از اینکه به کسی قولی بدهید کمی فکر کنید ببینید که می توانید به آن قول عمل کنید. اگر فکر می کنید که نمی توانید به قولتان عمل کنید، به آن شخص بگویید و قولی را که نمی توانید به آن عمل کنید ندهید.

اینکه بتوانید به سؤال چگونه روابط موفقیت آمیز ایجاد کنیم؟ می‌تواند به شما کمک کند روابط خود را بهبود ببخشید. اگر دنبال ایجاد روابط موفقیت‌آمیز هستید عمل به نکاتی که گفته شد می‌تواند کارآمد باشد.

در آخر این مقاله پیشنهادی ویژه داریم. اگر تاکنون در دوره آموزش رایگان NLP شرکت نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم همین الآن در این دوره کاملا رایگان شرکت کرده و زندگی خود را آنگونه که دوست دارید بسازید

 • ثبت نام در دوره رایگان آموزش ان.ال.پی

 •  

   

  ابوالفضل قراخانلو

  من ابوالفضل قراخانلو هستم. مدرس و مربی ان ال پی، کوچ کسب و کار از آکادمی بین المللی کوچینگ، مدرس و مربی مهارت‌های رسیدن به موفقیت، نویسنده کتاب تئوری تغییر، نویسنده بیش از 80 مقاله در مورد مهارت‌های رسیدن به موفقیت، هدفگذاری، مهارت‌های ارتباطی و مدیر وبسایت ایران ان ال پی

  We have found an easier way to communicate with our users : Subscribe to channel

  Be sure to read the following:

  قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه: