0

اعتماد به نفس چیست؟

دسته بندی :اعتماد به نفس 11 ژوئن 2016 ابوالفضل قراخانلو 1105
اعتماد به نفس

اعتماد به نفس چیست؟

خیلی وقتها با مردم که صحبت می‌کنم و دلیل موفقیت‌ها و شکست‌هایشان را می‌پرسم به این نتیجه می‌رسم که مهم‌ترین دلیل شکستها و موفقیت‌های هر دو گروه، بودن و یا فقدان اعتماد به نفس در آنها است. ولی بیشتر مردم نمی‌دانند که اعتماد به نفس چیست؟ و چگونه ایجاد می ‌شود.

بیشتر افراد اعتماد به نفس و عزت نفس را با هم اشتباه می‌گیرند و فکر می‌کنند که عزت نفس همان اعتماد به نفس است. در این مقاله قصد داریم بگوییم که اعتماد به نفس چیست؟ و چه تفاوتی با عزت نفس دارد.

در ادامه این مقاله به این موضوع می پردازیم که چگونه اعتماد به نفس را در خود ایجاد و تقویت کنیم؟

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس در چیست؟

عزت نفس یعنی اینکه خودتان را دوست داشته باشید و به خودتان احترام بگذارید، نسبت به خودتان، احساس خوبی داشته باشید، با خودتان ارتباط خوبی داشته باشید و خودتان را قبول داشته باشید.

به طور خلاصه می‌توان گفت اعتبار انسان پیش خودش به عنوان عزت نفس شناخته می‌شود.

معنی واقعی اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس واقعی چیست؟

اعتماد به نفس به معنی باور و ایمان قوی داشتن به توانایی‌ها و مهارت‌های خود در حیطه‌ای خاص، به طوریکه به خودتان مطمئن شوید که در آن حیطه می‌توانید به موفقیت‌ها و پیروزی‌های بیشتری برسید.

به طور مثال یک بازیکن فوتبالی که خوب می‌درخشد و پی در پی به پیروزی‌های بیشتری می‌رسد، به این موضوع باور دارد که در فوتبال شخص توانمندی است و می‌تواند به راحتی بر دیگران غلبه کند و پیروز شود. یا اینکه شخصی به این اعتماد به نفس رسیده است که می‌تواند خوب صحبت کند و سخنران خوبی باشد.

انواع اعتماد به نفس

اعتماد به نفس انواع مختلفی دارد که در این قسمت از مقاله آنها را بیان کرده و در مورد آنها توضیحات کاملی را خواهیم داد

۱- اعتماد به نفس عملکردی یا رفتاری

اگر یک نفر در یک حیطه خاص از کارها و رفتارهای خود به اعتماد به نفس برسد می‌گوییم این شخص در آن رفتار و یا کار اعتماد به نفس دارد. 

مثلا یک نفر در سخنرانی کردن اعتماد به نفس دارد. همین فرد ممکن است در کارهای دیگری مانند تعمیرات برقی مهارت و توانایی نداشته باشد و به همین دلیل اعتماد به نفس در این حیطه کاری در این شخص وجود نخواهد داشت. با توجه به این گفته ها افراد مختلف ممکن است با توجه به توانایی ها و مهارت‌هایشان در حیطه‌های مختلف کاری و رفتاری اعتماد به نفس داشته باشند. 

۲- اعتماد به نفس عاطفی یا احساسی

اعتماد به نفس عاطفی یا احساسی به این معنی است که فرد بیشتر احساساتی را که تجربه می کند را بشناسد و در خود این توانایی را ببیند که احساسات خود را مدیریت کند. اگر کسی بتواند در زمان‌های لازم احساسات و عواطف خود را آنطور که دوست دارد کنترل و مدیریت کند، او در این مورد اعتماد به نفس  دارد که به عنوان اعتماد به نفس احساسی شناخته می‌شود.

افرادی که اعتماد به نفس احساسی دارند می‌توانند احساساتی از قبیل خشم، درد، رنج، اضطراب، دلتنگی، استرس، ترس، خجالت، افسردگی و بیشتر احساسات منفی را مدیریت کنند و اجازه ندهند که این احساسات سد راهشان شوند و مانع رسیدن به اهدافشان شوند.

۳- اعتماد به نفس معنوی

می توان گفت اعتماد به نفس معنوی خود باعث می‌شود که اعتماد به نفس های نوع دیگر به راحتی در وجود افراد ساخته شوند. اعتماد به نفس معنوی یعنی اینکه فرد به خداوند بزرگ اعتماد و اعتقاد قلبی داشته باشد. او به جهان و کائنات اعتماد داشته باشد و بداند که این دنیا آخر خوبی دارد و همه چیز بهتر خواهد شد.

شخصی که اعتماد به نفس معنوی دارد کارهایش را با توکل به خداوند بزرگ انجام می‌دهد و نتایج کارهایش را به او می‌سپارد. او به این اعتماد دارد که خداوندی وجود دارد که او را دوست دارد و او را با مشکلاتش تنها نمی‌گذارد. او اعتماد دارد که کائنات به او کمک خواهد کرد که کارهایش را به درستی انجام دهد.

اعتماد به نفس معنوی به انسان قوت قلب می‌دهد. به انسان قدرت انجام کارهای بزرگتر را می‌دهد. به انسان قدرت ریسک و خطر کردن می‌دهد. به انسان چنان قدرتی می‌دهد که شهامت پیدا کند هر کاری که دلش بخواهد انجام دهد.

چه کسانی اعتماد به نفس دارند؟

کسی که اعتماد به نفس دارد ممکن است در بیشتر جنبه‌های زندگی و کاری اعتماد به نفس داشته باشد ولی دلیلی ندارد فردی که در رشته‌ای خاص اعتماد به نفس دارد در رشته‌های دیگر و جوانب دیگر اعتماد به نفس داشته باشد.

مثلا اگر یک مهندس برق در محل کار خود مهندس توانمندی است و به اینکه می‌تواند همه مشکلات برقی را حل کند باور دارد و به اعتماد به نفس خوبی رسیده است دلیل بر آن نمی‌شود که در سخنرانی هم اعتماد به نفس داشته باشد.

منظور من این است که اعتماد به نفس ممکن است در همه جوانب زندگی ایجاد نشود و این هم بستگی به فرد مورد نظر دارد.

ویژگی‌های افرادی که اعتماد به نفس دارند؟

 

افرادی که اعتماد به نفس دارند ویژگی‌های زیر را دارند. البته لازم است بگوییم که کسانی که اعتماد به نفس دارند به این معنی نیست که در همه جوانب زندگی‌شان اعتماد به نفس دارند. احتمال دارد شخصی در چندین حیطه از زندگی‌اش اعتماد به نفس داشته باشد و در چندین حیطه دیگر این اعتماد به نفس وجود نداشته باشد. 

اعتماد به نفس مقوله‌ای کلی نیست که اگر کسی آن را داشته باشد در همه جوانب زندگی‌اش آن را داشته باشد. در ادامه مشخصاتی را بیان می‌کنیم که افرادی که اعتماد به نفس دارند این ویژگی‌ها را دارند.

۱- افرادی که اعتماد به نفس دارند، می توانند احساسات خود را کنترل کنند.

۲- از نظر جسمی، عاطفی و معنوی می توانند خود را کنترل کنند

۳- مسئولیت اداره زندگی و مشکلات و مسائل خود را به عهده می گیرند

۴- به نظرات دیگران اهمیت می دهند

۵- انتقاد پذیر هستند و از انتقاد های دیگران به نفع خود استفاده می کنند.

۶- آنان از اشتباهات گذشته خود درس می گیرند

۷- آنها مغرور نیستند و تواضع را سرلوحه زندگی خود قرار می‌دهند

۸- در برابر مشکلات تسلیم نمی‌شوند

۹- کسی را تحقیر و مسخره نمی‌کنند

۱۰- از ریسک کردن نمی‌ترسند و حاضرند ریسک کنند تا به اهداف خود برسند

۱۱- خود تخریبی نمی‌کنند و خودشان را دست کم نمی‌گیرند

۱۲- به توانایی‌ها و مهارت‌های خود اعتماد دارند

۱۳- می‌توانند تصمیمات درستی بگیرند و به تصمیمات خود اعتماد دارند

۱۴ – آنها انسان‌های کمال‌گرایی نیستند

۱۵- آنها باور دارند که می‌توانند هر کاری را انجام دهند

۱۶- توانایی دارند که به افرادی که درخواست‌های نامعقول دارند نه بگویند و از نه گفتن نمی‌ترسند

۱۷- افرادی که اعتماد به نفس دارند پیروزی‌های کوچک و موفقیت‌های کوچک را دوست دارند و از این پیروزی‌ها برای رسیدن به پیروزی‌های بزرگتر استفاه می‌کنند

۱۸- این افراد برای اینکه بتوانند کارهایشان را به درستی انجام دهند از کمک گرفتن از دیگران ترسی ندارند

و چندین ویزگی و مشخصه دیگر که در این مقاله مجال گفتن و بیان کردن آنها وجود ندارد

افراد چگونه می‌توانند به اعتماد به نفس واقعی برسند؟

اکنون که با مفهوم اعتماد به نفس و عزت نفس آشنا شدید در ادامه قصد داریم به اینکه افراد چگونه می‌توانند به اعتماد به نفس خوبی برسند بپردازیم.

قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم می خواهم از شما سؤالی بپرسم. سؤال این است

اگر موفقیت شما در هر زمینه‌ای تضمین شده بود در زندگی‌تان به چه کارهایی می‌پرداختید و چه اهدافی را برای خود انتخاب می‌کردید؟ چگونه زندگی می‌کردید؟ و در زندگی‌تان چه تفاوتی ایجاد می کردید؟

وقتی که به خود و توانایی‌های خودتان باور داشته باشید، در آن صورت اهدافی بزرگ‌تر را برای خود انتخاب می‌کردید و برنامه‌هایی بزرگتر و مهم تر را برای زندگی خود در نظر می‌گرفتید و در یک کلام انسانی بودید که هیچ ترسی از شکست نداشت و خود را بزرگتر و تواناتر می‌دیدید.

اعتماد به نفس چه مزایایی دارد؟

اگر ترس از شکست نبود شما راحت‌تر به سمت اهداف خود حرکت می‌کردید و بیشتر تلاش می کردید و در نهایت به اهداف بزرگتری که انتخاب کرده بودید می‌رسیدید.

این یعنی اعتماد به نفس. شما با اعتماد به نفس بیشتر، تلاش می‌کنید کارهای ارزشمند و سازنده ای را انجام دهید که دلتان می‌خواهد انجام دهید.

زندگی‌تان را به روش خودتان می‌سازید و آزادی بیشتری دارید که راحت‌تر اقدام کنید و از آینده خوبی که در انتظارتان است با خبر بودید.

شما با اعتماد به نفس بیشتر در هر زمینه  از زندگی خانوادگی و شغلی‌تان عملکردی متفاوت مؤثر خواهید داشت. به راحتی رفتار دلخواهتان را انجام می‌دهید و از این نمی‌ترسید که شاید این رفتار برایتان دردسر ساز شود.

شما با اعتماد به نفس بیشتر جسورتر خواهید بود و در ذهن خود به اهداف بزرگتری فکر خواهید کرد. مشکلات بزرگ دیگر برایتان بزرگ نخواهد بود، زیرا می‌دانید که در برابر شما هیچ مشکلی بزرگ نیست و هر چه باشد حل خواهد شد.

با اعتماد بیشتر زندگی‌تان را آنطور که دوست دارید بسازید

به راستی با وجود اعتماد به نفس زندگی‌تان را چگونه خواهید دید؟ تردیدی نیست که با وجود اعتماد به نفس بیشتر موفقیت و پیروزی را از دل شکست‌ها و ناامیدی‌ها بیرون خواهید کشید.

برای ایجاد اعتماد به نفس بیشتر چگونه عمل کنیم؟

اعتماد به نفس چیست؟

اکنون می‌دانید که اعتماد به نفس چیست؟ اعتماد به نفس نیرویی شگفتی آفرین است که داشتن آن موفقیت‌ها و پیروزی‌های شما را تضمین می‌کند. اگر این نیرو این همه قدرتمند است و انسان را تا رسیدن به قله‌های خوشبختی توانمند می‌سازد، چرا شما این نیرو را در خودتان ایجاد و تقویت نمی کنید؟

در ادامه به بیان راهکارهایی می‌پردازیم که با انجام دادن آنها می‌توانید نیروی اعتماد به نفس را در خود افزایش دهید و به موفقیت‌ها پیروزی‌های بیشتری برسید.

چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهید؟

۱- به نتایج خوبی که در گذشته رسیدید فکر کنید و آنها را مرور کنید. به عملکرد و احساسی که در آن زمان داشتید بیندیشید و سعی کنید عملکرد و احساستان بهتر از آن زمان باشد.

۲- به نتایج بدی که در گذشته رسیدید فکر کنید و از آنها درس بگیرید و پس از اینکه از تجربیات آن زمان درس گرفتید آن خاطرات و احساسات را رها کنید. اجازه دهید که شکست‌های گذشته به گذشته تعلق داشته باشند و دیگر روی حال و آینده شما تأثیر نگذارند.

۳- اهداف خود را بنویسید و هر روز آنها را مرور کنید. سعی کنید اهدافی را انتخاب کنید که بزرگ باشند و دسترسی به آنها شما را بزرگتر و قدرتمند‌تر کند.

در مورد اهداف خود با ذهن ناخودگاه خود گفتگو کنید. در جایی ساکت و آرام بنشینید و به این فکر کنید وقتی که به اهداف خود می‌رسید به چه انسانی تبدیل می‌شوید و چه احساسی خواهید داشت؟

۴- تصویرسازی ذهنی را تمرین کنید. به این موضوع دقت داشته باشید که ذهن ناخودآگاه انسان بین تصویر و واقعیت تقاوتی نمی‌بیند و شما هر چیزی را که تصور کنید انگار برایتان اتفاق افتاده است.

پس بهتر این است که تصور کنید که به اهداف خود رسیده‌اید و به انسانی تبدیل شده‌اید که دلخواه شماست. اینگونه تصویر سازی می‌تواند به شما کمک کند زودتر به نتایج فوق العاده‌ای که دوست دارید برسید

۵- شما هر چقدر بیشتر تصمیم بگیرید ماهیچه‌های تصمیم‌گیری تان قوی‌تر خواهد شد. پس تمرین کنید که تصمیم‌های بزرگی بگیرید.

انسان‌های بزرگ تصمیم‌های بزرگی می‌گیرند و این تصمیم‌های انسان‌های بزرگ است که روی دیگران و کیفیت زندگی دیگران تأثیر می‌گذارد.

به یاد داشته باشید افرادی که نمی‌توانند تصمیم بگیرند افرادی هستند که از اعتماد به نفس کمی برخوردارند و یا اینکه اصلا اعتماد به نفس ندارند.

۶- سعی کنید در زمینه‌هایی از زندگی‌تان به مهارت‌هایی دست پیدا کنید. اگر بتوانید مهارت‌هایی را کسب کنید می‌توانید این مهارت‌ها را تعمیم بدهید و روی جنبه‌های دیگر زندگی‌تان کار کنید و در زمینه‌های دیگر نیز مهارت کسب کرده و از این طریق به اعتماد به نفس برسید. یادتان باشد که مهارت‌های شما باعث افزایش اعتماد به نفس در شما می‌شود.

۷- وانمود کنید که اعتماد به نفس دارید. اگر خودتان را به صورتی ببینید که انسانی هستید که اعتماد به نفس زیادی دارد. اگر اینگونه عمل کنید کم‌کم این وانمود کردن در شخصیت شما نمود پیدا کرده و به راستی به انسانی با اعتماد به نفس بالا تبدیل خواهید شد.

۸- از قانون تمرکز استفاده کنید. اگر در ذهن خود به چیزی بها دهید و آن چیز را در ذهن خود مرور کنید آن مورد کم‌کم در شخصیت شما ظاهر شده و در واقعیت آن را در زندگی خود می‌سازید.

اعتماد به نفس چیست؟

۹- از توانایی‌های وجودی خود در زندگی‌تان استفاده کنید. به راستی هر شخصی در زندگی خود در زمینه‌هایی توانایی‌هایی دارد. هیچ انسانی نیست که هیچ توانایی و استعدادی نداشته باشید.

پس اگر حتی ضعیف‌ترین فردی باشید که در این دنیا زندگی می‌کنید لااقل یک مورد پیدا می‌شود که در آن مورد توانایی داشته باشید. پس این توانایی را بیابید و روی آن کار کنید. از این توانایی استفاده کنید و آن را به زمینه‌های دیگر زندگی‌تان تعمیم دهید.

۱۰- مسئولیت زندگی‌تان را به عهده بگیرید. شما به همان اندازه که مسئولیت کارهای خود را قبول می‌کنید به همان اندازه هم توانمند‌تر می‌شوید. انسان‌هایی که صددرصد مسئولیت کارهای خود را به عهده می‌گیرند انسان‌های بزرگی هستند که اعتماد به نفس زیادی دارند. پس سعی کنید در هر کاری که انجام می‌دهید مسئولیت‌پذیر باشید.

۱۱- از عبارت‌های تأکیدی مثبت استفاده کنید. اگر از عبارتهای تأکیدی مثبت استفاده کنید کم‌کم ذهن ناخودآگاهتان باور می‌کند که واقعا چیزی که به زبان می‌آورید هستید.

ذهنتان به این باور می‌رسد که آنچه می‌گویید هستید و شما را به مسیری هدایت می‌کند که واقعا به آنچه می‌گویید تبدیل شوید. نمونه‌هایی از عبارت‌های تأکیدی مثبت در ادامه آورده شده است.

 • من انسان توانمندی هستم که می‌توانم هر کاری را انجام بدهم
 • من شخصی هستم که نیرویی دارم که می‌تواند مرا به اهدافم برساند
 • من می‌توانم در زندگی‌ام تصمیمات مهمی بگیرم و این تصمیمات من است که به روی زندگی ام تأثیر می‌گذارد و مرا به موفقیت می‌رساند.

و…

ایجاد و تقویت اعتماد به نفس مشکل نیست

اگر بتوانید به مواردی که گفته شد عمل کنید و آن ها را در زندگی خود به کار ببرید کم‌کم اعتماد به نفس زیادی در خود ایجاد می‌کنید و می‌توانید تصمیمات مهمی بگیرید و در زندگی خود تغییرات مثبت و مفیدی ایجاد کنید.

انسان‌هایی که اعتماد به نفس بالایی دارند می‌توانند به افراد دیگر هم کمک بکنند که آنها نیز بتوانند به اهداف خود برسند.

حال که از مزایای اعتماد به نفس آگاه شدید، می‌توانید انتخاب کنید که انسانی باشید که به راحتی به اهداف خود می‌رسد و به دیگران هم کمک می‌کند که به اهدافشان برسند و یا اینکه انسانی باشید که در خود این توانایی را نمی بیند که به اهدافش فکر کند چه برسد که به دیگران در رسیدن به اهدافشان کمک کند.

این شما هستید که انتخاب می‌کنید که چگونه عمل کنید. انتخاب با شماست. 

اکنون چه کار کنیم تا اعتماد به نفسمان افزایش پیدا کند؟

اکنون می‌دانید اعتماد به نفس چیست؟ و این را هم می‌دانید که اعتماد به نفس چگونه ایجاد می شود؟ به راحتی می‌توانید با تکنیک‌هایی که گفته شده در وجود خود اعتماد به نفس ایجاد کنید.

بسیاری از انسان‌ها نمی‌دانند اعتماد به نفس چیست؟ آنها نمی‌دانند که اعتماد به نفس انسان منبع انرژی اوست برای دست به اقدام زدن و موفق شدن. 

شما با افرادی که نمی‌دانند اعتماد به نفس چیست؟ کاملا تفاوت دارید. این تفاوت می‌تواند در شما و زندگی شما تفاوت ایجاد کند. اکنون می‌توانید خودتان را دوست داشته باشید، توانایی‌ها و مهارت های خود را افزایش دهید. اکنون می دانید که شما انرژی و قدرت کافی برای رسیدن به اهداف خود را دارید. از خودتان بپرسید آیا می‌دانید اعتماد به نفس چیست؟ 

اعتماد به نفسی که بتواند به شما قدرت و انرژی ریسک کردن بدهد؟ از خودتان بپرسید که اعتماد به نفس چیست؟ تا بتوانید در این باره بیشتر فکر کنید. یادم باشد که پرسیدن باعث می‌شود که به جواب فکر کنیم. پرسیدن سؤال باعث می‌شوید جواب سؤال را به صورت عملی وجود خود بیابیم؟ از خودتان بپرسید اعتماد به نفس را چگونه در وجود خود بسازید؟ 

مطمئن باشید اگر سؤالی به مرور از خود می‌پرسید و آن را دائما با خود تکرار کنید، در نهایت جواب آن را خواهید یافت. 

نگرش شما نسبت به خودتان و اهدافتان تغییر کرده است و این را هم می‌دانید که اگر دست به اقدام نمی‌زنید و کاری انجام نمی‌دهید، نه اینکه توانایی انجام آن را ندارید، بلکه این نحوه نگاه به خودتان است که شما را ناتوان کرده است.

این شما هستید که از محدودیت‌هایی که ایجاد کرده‌اید فراتر می‌روید

اگر در این شرایط قرار گرفتی کافی است کمی از پیله‌ای که اطراف خود تنیده‌اید بیرون بیایید و از نگاه شخص دیگری به خود نگاه کنید و ببینید که چقدر توانمند هستید.

این شما هستید، انسانی که اگر بخواهد از همه توانایی‌های خود استفاده کند، می‌تواند دنیا را فتح کند. اگر دوست دارید از دنیای محدود خود بیرون بیایید همین الآن وقت انجام کار است. شروع کنید.

کتاب تئوری تغییر می‌تواند شما را در راه تغییر یاری کند. این کتاب نه تنها تئوری تغییر را به شما گفته است بلکه راه‌های عملی و اقدام‌های کاربردی تغییر را به صورت واضح و روشن بیان کرده است و گام به گام همراه شما خواهد بود تا اینکه شما آنطور که دوست دارید زندگی کنید و به شما  کمک می کند تا با یادگیری تکنیک‌ها و الگوهای ان.ال.پی به هرآنچه دوست دارید دست پیدا کنید.

برای تهیه این کتاب روی لینک زیر کلیک کنید

خرید کتاب تئوری تغییر

در پایان، پیشنهادی داریم 

اگر در دوره رایگان آموزش ان.ال.پی شرکت نکرذه‌اید، پیشنهاد می‌کنیم همین الآن در این دوره کاملا رایگان ثبت‌نام کنید. برای ثبت‌نام کافی است نام و نام‌خانوادگی و ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید.

 • ثبت نام در دوره رایگان آموزش ان.ال.پی

 • ابوالفضل قراخانلو

  من ابوالفضل قراخانلو هستم. مدرس و مربی ان ال پی، کوچ کسب و کار از آکادمی بین المللی کوچینگ، مدرس و مربی مهارت‌های رسیدن به موفقیت، نویسنده کتاب تئوری تغییر، نویسنده بیش از 80 مقاله در مورد مهارت‌های رسیدن به موفقیت، هدفگذاری، مهارت‌های ارتباطی و مدیر وبسایت ایران ان ال پی

  We have found an easier way to communicate with our users : Subscribe to channel

  Be sure to read the following:

  قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  1. به راستی که موضوع اعتماد به نفس مشکل خیلی هاست. خیلی از آدمها فرضت های طلایی زیادی رو تو زندگیشون سر همین نداشتن اعتماد بنفس از دست دادن. اما سوال من از شما اینه که مرز بین اعتماد به نفس و ریسک کردن کجاست؟

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    21:52 2016/06/11

    سلام دوست عزیز. از توجه شما ممنونیم
    اعتماد به نفس ربطی به ریسک کردن ندارد. اعتماد به نفس به انسان کمک می کنه که باور داشته باشه که می تونه از انجام دادن کاری سربلند بیرون بیاد. شاید اعتماد نه نفس باعث شود که یک نفر بتونه به راحتی ریسک بکنه، ولی دلیل نمیشه که کسی که به راحتی ریسک می کنه شخص باشه که اعتماد به نفسش بالاست. اعتماد به نفس به انسان توان اقدام کردن می ده و اقدام کردن با ریسک کردن تفاوت داره.
    با تشکر

  2. علیرضا جعفری گفته؛
   18:13 2016/06/12

   شناخت اعتماد بنفس و عزت نفس جز اولویت های زندگی همه باید قرار بگبیره.به امید داشتن جامعه ای با عزت نفس واقعی.
   عال بود استاد

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    21:54 2016/06/12

    سلام دوست عزیز
    از توجه و لطف شما بسیار ممنونیم
    شاد و پیروز باشید

  3. حسن زاده گفته؛
   18:52 2016/06/12

   من همیشه با خودم فکر میکنم که کاشکی اعتماد به نفسی که در رانندگی دارم رو در مذاکره هم داشتم، مطمئنم قله های موفقیت رو فتح میکردم

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    21:53 2016/06/12

    دوست عزیز
    شما می توانید با راهکارهایی که ارائه شده است اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. مطمئن باشید به نتیجه خواهید رسید
    پر انرژی باشید

  4. سلام
   مرزبندی جالبی بین عزت نفس و اعتماد به نفس داشتین، ولی تنها داشتن مهارت در یک کار اعتکاد به نفس را بالاتر نمی برد.برخی اوقات نداشتن عزت نفس، اعتماد به نفس را تحت شعاع قرار می دهد و آسیبی جدی به آن وارد می کند.کمی بیشتر در مورد این ریشه یابی توضیح بفرمایید.

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    21:51 2016/06/12

    سلام دوست عزیز
    از توجه شما متشکریم
    به زودی مقاله ای در مورد عزت نفس نیز در وبسایت قرار خواهد گرفت
    شاد و پر انرژی باشید

  5. از مطالب مفید شما ممنونم .با وجود اینکه این مطالب رو می دونیم ولی بعضی وقتا باید دوباره یادآوری بشه تا توجه بیشتری پیدا کنیم . موفق باشید

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    21:50 2016/06/12

    سلام دوست عزیز
    از توجه شما ممنونیم
    پر انرژی باشید

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    21:49 2016/06/12

    سلام دوست محترم
    اعتماد به نفس سوخت حرکت به سمت هدف هست.
    از توجه شما سپاسگزاریم

  6. ستایش گفته؛
   07:58 2016/06/13

   بسیار عالی بود.راهکارها بسیار کاربردی بودند.
   یقیناً هر شخص که این راهکارها را انجام دهد تاثیرات مثبت زیادی را در اعتماد به نفس خود خواهد دید.

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    12:56 2016/06/13

    سلام دوست گرامی
    بدن شک کسانی که اعتماد به نفس داشته باشند به راحتی می توانند به اهدافشون برسند و در زندگی موفق باشند.
    شاد و پیروز باشید

  7. اعتماد به نفس مثه اکسیژن واسه رشد شخصیته ولی کمتر بهش توجه میشه، چقدر بودن و هستن آدمای باهوشی که در جایگاه واقعی خودشون نبودن و نیستن فقط واسه نداشتن یا ضعف اعتماد به نفس. ممنون از مقاله بسیار خوبتون!

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    12:55 2016/06/13

    سلام دوست محترم
    دقیقا همینطوره. اعتماد به نفس در رسیدن به موفقیت و هدف بسیار مهمه. اگر اعتماد به نفس حقیقی وجود داشته باشه می تونه باعث بشه که انسان به اهدافش برسه.
    پر انرژی باشید

  8. ابوالحسن غزنوي گفته؛
   10:18 2016/06/13

   سلام و وقت بخیر
   فوق العاده بود و به شخصه از خواندن ان لذت بردم و باز گرفتم
   از آموزش جملات اثر بخش (میتونم و موفق میشم) موجب افزایش اعتماد به نفس میشه
   بسیار ممنونم

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    12:51 2016/06/13

    سلام دوست عزیز
    ممنون از لطف و توجه شما.

  9. متشکرم، تلاش می کنم روش هایی رو که گفتید در زندگیم پیاده کنم

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    15:58 2016/06/13

    سلام
    آفرین به شما که برای رشد و اعتلای خودتون تلاش می کنید.
    پر انرژی باشید

  10. با سلام
   نکات بسیار ارزنده ای در مورد اعتماد به نفس و عزت نفس گفتید که مطمئنا عمل به آنها می تواند موفقیتشان را چند برابر کند
   موفق باشید.

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    15:57 2016/06/13

    سلام دوست عزیز
    از توجه و لطف شما ممنونیم. اگر بتوانیم به راه کارهایی که در این مقاله گفته شده عمل کنیم به جرأت می تونم بگم به انجام هر کاری قادر خواهیم بود.
    پر انرژی باشید

  11. مبحث مهم و بسیار کلیدی را بیان فرمودید ممنون از مقاله خوبتون

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    16:06 2016/06/13

    سلام
    ممنون از توجه شما دوست گرامی
    مهم اینه که در زندگی عملگرا باشیم و خودمون بتونیم از راهکارهایی که هست استفاده کنیم. تفاوت انسان های موفق و عادی اینه که اقدام کنیم.
    شاد و پر انرژی باشید

  12. ضمن سپاس از شما مقاله بسیار مفیدی بود
   یک سوال از دیرباز ذهن مرا به خود مشغول کرده است؛ این که از آنجایی که ذهن ناخودآگاه انسان بین تصویر و واقعیت فرقی نمی گذارد و هر چه را که انسان تصور کند گویا برایش اتفاق افتاده است، با این وجود، وقتی ما تصور می کنیم که به موفقیت زیادی رسیده ایم، ذهن ناخودآگاه چگونه آن موفقیت را برای ما در «واقعیت» محقق می سازد؟

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    09:16 2016/06/14

    سلام دوست گرامی. از توجه شما بسیار ممنونیم.
    وقتی که تصویری را به ذهنتان می دهید و چون که این تصویر با چیزی که در واقعیت هست تفاوت دارد، ذهن ناخودآگاه شما برای از بین بردن این تفاوت و خلأ همه تلاش خود را می کند تا شما را برای رسیدن به آن چیزی که به ذهنتان داده اید کمک کند. این مثل این است که به یک کامپیوتر برنامه ای را داد اید و از آن خواسته اید که کاری را برایتان انجام دهد. در نظر داشته باشید، ذهن ناخودآگاه انسان هم مانند یک کامپیوتر قابل برنام ریزی است و بسیار قدرتمند تر از ذهن خودآگاه اوست. حال چگونه ذهن ناخودآگاه را برنامه ریزی کنیم با تصاویری که به آن می دهیم. زبان برنامه ریزی ذهن ناخودآگاه تصاویر است.
    همه انسان های موفق دنیا تصویرسازی می کنند.
    موفق و پیروز باشید

  13. ف.ب گفته؛
   17:04 2016/06/13

   مقاله کاربردی ای بود. ممنون

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    09:09 2016/06/14

    سلام
    از لطف شما سپاسگزاریم
    پیروز باشید

  14. سید علی باقرپور گفته؛
   21:33 2016/06/13

   ممنون از نوشته بسیار خوب و کاملتون
   کاش سال ها پیش این مطالب رو یاد کی گرفتم. مطمئنا بسیار موفق تر از الان بودم

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    09:09 2016/06/14

    سلام
    از لطف شما ممنونیم. هیچ وقت برای رسیدن به اهداف و داشتن موفقیت های بی شمار دیر نیست و مطمئن باشید می توانید به اهداف خود برسید و در همه جوانب زندگی تان پیروز باشید.
    موفق باشید

  15. سلام
   راهکارهایی که برای افزایش اعتماد به نفس گفته شد واقعاً عالی هستند. سعی میکنم که هر روز این تکنیک ها رو تمرین کنم.
   چون میدونم که با تلاش و تمرین میشه به همه چی رسید.
   ممنونم از شما

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    09:07 2016/06/14

    سلام دوست عزیز
    بله درسته. اگه بتوانید هر کاری را با تمرین و تکرار به صورت عادت های مثبت در آورید، آن رفتار یا کار به صورت خودکار از شما سر می زند. اعتماد به نفس هم همینطوری ایجاد میشه. کافیه بتوانید این رفتار و خصیصه را در خود به صورت خودکار ایجاد کنید و ببینید که داشتن اعتماد به نفس تا چه اندازه می تونه مفید باشه و به شما در رسیدن به اهدافتون کمک بکنه.
    شاد و پیروز باشید

  16. اعتماد به نفس و اقدام و عمل برای انجام کاری چرخه ی متناوبی رو تشکیل میدهند که هرچه هر کدام بالاتر باشد نتیجه ی مناسبی برای آن دیگری به ارمغان خواهد داشت .
   ممنون از راهکارهای خوبتون

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    13:16 2016/06/14

    سلام
    اعتماد به نفس خود باعث اقدام میشه. اگر فردی از اعتماد به نفس کافی برخوردار نباشه دست به اقدام نمی زنه و اگر ایده ای هم در ذهن داشته باشه فقط یک ایده می مونه و هرگز عملی نمیشه.
    ممنون توجه و لطف شما

  17. پوریا گفته؛
   15:03 2016/06/14

   چه مقاله مفصلی….آیا تکنیک ان ال پی هم برای افزایش اعتماد به نفس داریم؟

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    16:13 2016/06/14

    سلام
    ان.ال.پی برای ایجاد تغییرات سریع فردی تکنیک های زیادی داره. بعضی از تکنیک های ان.ال.پی عمومی هستند. مثلا تکنیک سوییش برای ایجاد تغییر عانی بسیار مفید باشه و اینجا هم میشه از آن استفاده کرد.
    شاد و پیروز باشید

  18. حسین گفته؛
   18:54 2016/06/16

   سلام و عرض ادب
   بعضی وقت ها ما آدم ها مطالبی را فرا می گیریم که بر می گردیم به خودمان می گوییم کاشکی ۵ سال پیش آنها را فرا می گرفتیم
   ممنونم بابت مطلب عالیتان

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    10:29 2016/06/17

    سلام دوست عزیز
    کسانی که در پی یادگیری باشند همین حس را دارند. ولی این خوبه که همین الان دنبال یادگیری هستیم چون بیشتر مردم اصلا دنبال یادگیری و آموختن مطالب جدید نیستند. به شما تبریک می گم که دنبال ارتقاء دانش خودتان هستید.
    شاد و پر انرژی باشید

  19. بازتاب هاموفقیت- موفق شدن- افراد موفق- افراد ثروتمند

  20. بازتاب هاعزت نفس- عزت نفس چیست؟- دوست داشتن خود

  21. ساینا گفته؛
   00:44 2016/11/03

   سلام … ممنون از مطالبتون
   راستش احساس میکنم از اعتماد بنفس کافی (یا حتی بیشتر از کافی) برخوردارم ولی بعضی اوقات میترسم که نکنه این رفتاری که داره ازم سر میزنه بجای اعتماد بنفس، پررویی باشه… امیدوارم تونسته باشم منظورم رو برسونم .

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    09:56 2016/11/03

    سلام دوست گرامی
    با تعریفی که از اعتماد به نفس داشتیم، به خوبی می توانید اعتماد به نفس را از پررویی تشخیص دهید. پر رویی با اعتماد به نفس متفاوت است. اعتماد به نفس به این معنی نیست که دیگران را با رفتارتان آزار بدهید. انسانی که اعتماد به نفس دارد، سعی می کند به دیگران هم کمک کند تا آنها نیز بتوانند به اهدافشان برسند. اعتماد به نفس واقعی باعث می شود که با قدرت تمام بتوانید از نیرو و توانمندی های خود استفاده کنید و در کارهای مربوط به شغل و زندگی خود موفق تر عمل کنید. در هر حال با کمی بررسی می توانید متوجه شوید که آیا اعتماد به نفس دارید یا اینکه سعی در آزار دیگران دارید.
    ممنون از شما که به فکر افزایش دانش و ارتقاء مهارت های خودتان هستید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه: