0

تردید چیست؟

دسته بندی :مدیریت احساسات 10 فوریه 2017 ابوالفضل قراخانلو 41
تردید چیست؟

تردید چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک موضوع یا کار مهمی را که برایتان سود زیادی داشته است از دست داده اید. چند بار برای شما پیش آمده است که در انجام یک کار تردید کنید. این تردید چیست؟ که به یک بیماری تبدیل شده است؟

به نظر من تردید بیماری عصر حاضر است. خیلی از افراد به دلیل وجود تردید نتوانسته اند کارهای بزرگی را انجام دهند. این که نتوانیم بین چند گزینه گزینه ای را انتخاب کنیم که گزینه مورد علاقه باشد، در بیشتر اوقات ما را به دردسر می اندازد.

تردیدها را رها کنیم
00:00
--
/
--

اگر تردید نداشتید چگونه زندگی می کردید؟

اگر می توانستید با علم به اینکه هیچ چیز نمی تواند در مقابل شما قرار بگیرد و هرکاری بکنید در انجام آن کار موفق خواهید شد، زندگی تان چگونه می شد؟

اگر می توانستید بدون هیچ محدودیتی بهترین گزینه را انتخاب کنید و برای رسیدن به آن گزینه، با جسارت و شجاعت تمام کاری را انجام دهید، زندگی تان را چگونه می ساختید؟

ولی چقدر کم هستند انسان هایی که تردید ها را رها می کنند و با شهامت تمام به دنبال خواسته هایشان می روند.

افرادی که با شجاعت تردید و دودلی را کنار می گذارند و به دنبال آنچه که دلشان می خواهد می روند، بسیار کم هستند. تردید یا دودلی همان مسأله ای است که بیشتر افراد به نوعی درگیر آن هستند.

زندگی های ما پر است از دودلی ها و تردید ها. این تردید چیست؟ که این همه زندگی انسان ها را مشغول خود کرده است؟

چه بسیار افرادی که به دلیل فقط یک تردید، نتوانسته اند قدم های محکمی برای ساختن زندگی خود بردارند.

بین تردید و یقین شکاف بزرگی وجود دارد

شاید داستان آن کودک دبستانی را شنیده باشید که برای رفتن به دبستان و کلاس درس مجبور بود از روی یک پل وسط رودخانه عبور کند. این کودک به  دلیل ذهن آرامی که داشت به یقین رسید.

به دلیل سیلی که پس از یک باران شدید ایجاد شد، پل نزدیک خانه این دانش آموز تخریب شد و او مجبور بود برای رفتن به مدرسه کمی دورتر برود و از روی پل بعدی عبور بکند. معلم او شاکی شده و به او گفت: تو چند روزی هست که بی انضباط شده ای و خیلی دیر به کلاس می آیی.

این کودک به معلمش ماجرای رودخانه را تعریف کرد و به او گفت که پل نزدیک مدرسه به دلیل بارندگی شدید و طغیان رودخانه خراب شده است و او مجبور است که از پل دورتر عبور کند.

معلمش برای اینکه شوخی کرده باشد به او گفت: اینکه کاری ندارد یک بسم الله بگو و از رودخانه عبور کن، غرق نخواهی شد.

و اما دانش آموزی که ذهن پاک و روشنی داشت این جمله معلمش را باور کرد. او تردید نکرد و حرف معلم را قبول کرد. دیگر او دیر نمی کرد، زیرا تردید نداشت که می تواند از داخل رودخانه خروشان عبور کند.

اما چند نفر از انسان هایی که در این دنیای بزرگ زندگی می کنند می توانند تا این حد در انتخاب های خود یقین داشته باشند. بیشتر انسان ها اسیر ذهن خود هستند  شکاف بین دودلی و روحیه پی گیری و یقین به موفقیت در کارهایشان هر روز عمیق تر و بزرگتر می شود.

این شکاف حتی از عرض رودخانه ای که کودک داستان ما از آن عبور می کرد هم عمیق تر و عظیم تر است. این شکاف هرچقدر عمیق تر باشد، زندگی ها هم سرشار از ناامیدی ها خواهد بود.

تردیدها مانع رشد و پیشرفت افراد می شوند

من در مقاله باور چیست؟ به صورت کامل گفته ام که زندگی های ما براساس باورهای ما ساخته می شوند. گفتیم که ما باورهای خود را زندگی می کنیم. این باورهای ماست که به ما می گوید که چگونه زندگی کنیم.

اگر دست به کاری می زنیم و تردید داریم که در آن کار موفق می شویم، پس باوری در کار نیست. ما به جای باور موفقیت تردید و دودلی را پرورش داده ایم. باورهای ما موتورهای حرکت ما به سوی موفقیت و پیروزی هستند.

اگر کسب و کاری را آغاز می کنید و به اینکه موفق خواهید شد باور ندارید به این معنی است که موفق نخواهید شد. بیشتر افرادی که در انتخاب اهداف تردید می کنند یا بی هدف خود را به دست رود خروشان و سرکش زندگی می سپارند، تردید را دل خود راه داده اند.

تردید مانند زهری کشنده انسان ها را از پا در می آورد. در عوض این یقین است که باعث می شود افراد موفق مانند آن کودک دبستانی هستند که اجازه نداده اند انتخاب هایشان دستخوش تردید شود.

جایی که تردید باشد حرکت در جهت اهداف وجود نخواهد داشت

ان.ال.پی به شما می گوید که تردید چیست؟ و راه کارهایی را در مقابل شما قرار می دهد که با استفاده از این راه کارهای عملی و کاربردی می توانید بر این تردید ها و دودلی ها غلبه کنید.

 همه ما می دانیم که اگر تردید نداشتیم برای رسیدن به اهداف خود قدمهای محکم تری برمی داشتیم و بی تردید این قدمهای محکم و استوار است که ما را به مقصد می رساند.

کدام انسان را دیده اید که برای رسیدن به اهداف خود بدون هیچ تردید و دودلی قدمهای استواری برداشته است و در نهایت به اهداف خود رسیده است.

هیچ انسانی را پیدا نخواهید کرد که با کوله باری از تردید ها و دودلی ها کاری را آغاز کرده باشد و با شهامت و روحیه آن کار را پی گیری کرده و به موفقیت رسیده باشد.

 روحیه پی گیری و  امیدواری فقط در انسان هایی یافت می شود که ذهن خود را از تردید ها خالی کند. آن اندازه که تعیین مسیر و حفظ اهداف مهم است تعیین اهداف مهم نیست.

زمانی که دودلی و تردید وجود داشته باشد، از حفظ اهداف و حرکت در مسیر اهداف خبری نخواهد بود.

تجربه‌های قبلی باعث می شوند تردید ها را کنار بگذاریم

شما بارها در گذشته کارهایی را انجام داده اید که در آن کارها به موفقیت رسیده اید. شاید موفقیت های شما بارها تکرار شده باشند. این تجربه ها به احتمال زیاد این باور را در شما می سازند که می توانید در کارهای دیگرتان نیز به موفقیت برسید.

تجربه های آشنا که در گذشته اتفاق افتاده اند می تواند تردید ها را به اقدامی پویا تبدیل کنند.

همانطور که گفتیم که آن اندازه که تعیین جهت و حرکت در مسیر و حفظ اهداف مهم هستند خود اهداف مهم نیست. اگر هدفی تعیین شود ولی فرد در مسیر نباشد و یا از مسیر خارج شود نمی تواند به هدفی که تعیین کرده است برسد.

راه کارهای ان.ال.پی و هیپنوتیزم برای اقدام عملی و حرکت در مسیر

تعیین یک مسیر برای اقدام عملی چیزی است که هم NLP و هم هیپنوتیزم به آن اهمیت داده اند. ان.ال.پی می گوید که به احتمال زیاد یک انسان در گذشته موفقیت هایی را کسب کرده است. کسب موفقیت هم به این دلیل بوده است که فرد در مسیر رسیدن به موفقیت بوده و در ادامه در همین راه دوام آورده است.

چگونه ممکن است که انسانی به موفقیت برسد در حالی که پر از دودلی و تردید است.

اگر به گذشته برگردید و تجربه های موفقیت خود را مرور کنید خواهید دانست که ماندن در مسیر و حفظ جهت کار مشکلی نیست.

میلتون اریکسون پدر هیپنوتراپی نوین به پسرفت عمر و رسیدن به گذشته بسیار اهمیت می داد. او مراجعان خود را هیپنوتیرم می کرد و آنها را به گذشته می برد. تجربه هایی از گذشته را به یاد آنها می آورد.

او به مراجعان خود تجربه های موفق گذشته شان را نشان می داد. تجربه های موفق گذشته منابعی مهم برای تجربه های تجدید محسوب می شوند.

میلتون اریکسون باور داشت که اگر فردی در گذشته توانسته است کاری را انجام دهد، پس به طور قطع می تواند همان کار یا کاری مشابه را همین الآن هم انجام دهد.

به همین دلیل تجربه های مشابه می توانند به انسان ثابت بکنند که او همان انسان قبلی است یا بهتر و با تجربه تر از آن.

 اگر همان انسان قبلی باشد پس باز هم می تواند تردید و دودلی را کنار بگذارد و با اطمینان و اعتماد به نیروهای درونی و بیرونی خود اهدافی را انتخاب کند و در جهت در رسیدن به اهداف خود حرکت کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله ان.ال.پی چیست؟ را مطالعه کنید

مراحل رسیدن به اقدام عملی و دنبال کردن اهداف

برای اینکه بتوانید از تردیدها به سمت اقدام عملی حرکت کنید باید تغییر یا جهش بنیادینی را در خود ایجاد کنید. به همین دلیل بهتر است این کار را مرحله به مرحله انجام دهید.

بهتر است از حالتی به حالت دیگر بروید. بهتر است این حالتها را از وجود خود بیرون بکشید تا مرحله به مرحله این کار انجام دهید. برای رسیدن به دنبال کردن هدف و رها کردن تردیدها نیاز است که ۵ حالت را دنبال  کنید.

 • دودلی

 • ناامیدی

 • بی تابی

 • خواستن شدید و گستاخانه

 • دنبال کردن اهداف

به این فکر کنید که دودلی چگونه باعث ناامیدی شما می شود تا اینکه به فکر انتخاب گزینه های دیگری می افتید؟

به دلیل این ناامیدی می ایستید و حرکتی نمی کنید. این عدم حرکت و سکون باعث گرفتاری شده و شروع می کنید به بی تابی کردن.

دوست دارید کاری کنید که متفاوت باشد. به این فکر می کنید که چه کار متفاوتی می توانید انجام دهید. باید راهی که انتخاب می کنید پرمایه تر و جذاب تر باشد.

 تا جایی که تشنه آن خواهید شد و نداشتن آن باعث ناراحتی شما می شود و دیگر نمی توانید تحمل کنید و اینگونه می شود که همه چیز را رها کرده و به دنبال آن می روید.

همه انسانها برای بهترین و مؤثرترین راه رسیدن به نتیجه، اهمیت و ارزش قائلند و به دنبال یافتن آن هستند.

تردید چه زمانی از بین می رود؟

هر انسانی اگر گزینه های متفاوتی برای انتخاب داشته باشد همیشه بهترین گزینه را انتخاب می کند. یعنی اگر گزینه های کمی برای انتخاب داشته باشد او مجبور است گزینه ای را انتخاب کند که از نظر او بهترین گزینه است.

اگر گزینه هایی که در مقابل انسان قرار داده می شود شبیه به هم باشد و او نتواند یک گزینه خوب را انتخاب کند، ناخوآگاه ذهن او درگیر تردید و دودلی خواهد شد.

با توجه به این مطالبی که گفته شد نمی توان با سرعت انسان را از تردید به دنبال کردن هدف رساند. لازم است از حالتی به حالت دیگر رفته و پس از طی کردن مسیرهای تغییر به مرحله دنبال کردن و پی گیری اهداف وارد شود.

دانش ان.ال.پی و هیپنوتزم از تکنیک لنگرها یا آنکورها استفاده می کند تا انسان را از حالت دودلی و تردید خارج کرده و به حالت پی گیری اهداف وارد می کند.

این تکنیک از زنجیر کردن لنگرها استفاده می کند.

مراحل کار به این صورت است

 • اولین مرحله این است که به خاطره ای برگردید که در آن تردید داشتید و لنگر یا نشانه ای برای آن تعیین کنید. این لنگر باید تقویت شود و لازم است چندین بار این لنگراندازی تکرار شود تا این که تقویت گردد. یعنی به محض تحریک لنگر به آن خاطره برگردید.
 • مرحله دوم این تکنیک این است که خاطره ای را که در آن به ناامیدی رسیده بودید به یاد بیاورید. این خاطره را پرورش دهید و با زیرمجوعه های حسی تقویت کنید و در نهایت آن را لنگراندازی کنید.
 • در مرحله بعد حالت بی تابی را در نظر بگیرید. خاطره ای را به یاد بیاورید که در آن حالت بی تابی داشتید را به یاد بیاورید. این حالت را با زیرمجموعه ابعاد حسی تقویت کنید و آن را لنگراندازی کنید. این لنگر را تقویت کنید.
 • مرحله چهارم این است که به حالت خواستن شدید بروید. خاطره ای را به یاد بیاورید که در آن این حالت را تجربه کرده اید. این خاطره را تقویت کنید و در نهایت لنگراندازی کنید. لنگر را تقویت کنید.
 • مرحله ۵ رفتن به حالت نهایی است. حالت دنبال کردن اهداف حالتی است که ما به آن نیاز داریم. خاطره ای را به یاد بیاورید که در آن خاطره اهداف خود را پی گیری کرده اید و شدیدا آن را دنبال کرده اید. آن را با زیرمجموعه های ابعاد حسی تقویت کنید.
 • مرحله پایانی زنجیر کردن این لنگرهاست به طوری که با انداختن لنگر اول حالت اوی ایجاد شده و به حالت بعدی بروید. حالت بعدی باید حالت سوم را در شما ایجاد کند و همین طور این حالت به حالت بعدی برود و در نهایت به حالت دنبال کردن اهداف می رسید.

برای اجرای این تکنیک نیاز است که مربی بالای سرتان باشد و شما را هدایت کند. مربی ماهر و باتجربه می تواند از تلقینات پساهیپنوتیکی استفاده کند و شما را گام به گام به سمت مرحله نهایی که دنبال کردن اهداف است هدایت کند.

 تلقینات پساهیپنوتیکی باعث می شوند که بعد از اینکه به حالت عادی بازگشتید این حالت در شما ایجاد شود. یعنی به محض ساخته شدن حالت تردید در شما وارد بحالت بعدی شوید و حالت دوم حالت بعدی را ایجاد کند و در نهایت به حالت دلخواه یعنی حالت دنبال کردن اهداف برسید.

همه انسان ها منابع لازم را برای رسیدن به نتایج دلخواه در اختیار دارند

یکی از پیش فرض های ان.ال.پی این بود که همه انسان ها منابع و موارد مورد نیاز برای رسیدن به موفقیت را دارند. این منابع می توانند منابع درونی یا منابع بیرونی باشند. در اجرای تکنیک رسیدن به حالت دنبال کردن اهداف از این منابع استفاده می شود.

خاطره هایی که در آنها حالت های مختلفی که گفته شد را تجربه کرده اید همگی منابعی هستند که از آنها استفاده می کنید.

این خاطرات تجربیات شما بوده اند. یعنی اگر خاطره ای دارید که در آن خاطره به موفقیت رسیده اید، به این معنی است که شما می توانید به آن خاطره برگردید و از تجربیات آن خاطره استفاده کنید.

در این مقاله ما از خاطراتی که حالات گفته شده را ساخته اند استفاده کرده ایم. مطمئن باشید که خاطرات گوناگونی دارید که حالات مختلف احساسی را برای شما ایجاد کرده اند. شما می توانید از این خاطرات به عنوان منبعی استفاده کنید که دوباره به آن حالات دلخواه برسید.

جمع بندی

در این مقاله ما در مورد حالت تردید و دودلی صحبت کردیم. گفتیم تردید چیست؟ و چگونه انسان ها دچار تردید و دودلی می شوند. در ادامه حالت دلخواه را که دنبال کردن اهداف بود تعریف کردیم و گفتیم که برای رسیدن به حالت دنبال کردن اهداف و عبور از تردید باید تغییر بنیادینی را ایجاد کنید.

برای گذشتن از تردید و رسیدن به حالت دنبال کردن اهداف باید ۵ حالت را تجربه کنید. برای انجام این کار تکنیکی از ان.ال.پی را معرفی کردیم که با زنجیر کردن لنگرها، شما را به حالتهای متفاوت و بهتری می رساند و در نهایت شما به حالت دنبال کردن اهداف و پی گیری کارها خواهید رسید.

دانش ان.ال.پی هیچ انسانی را بیمار یا فرد بد و به دردنخور نمی بیند. همه انسانها منحصر به فرد هستند و راه حل همه مسائل در درونشان وجود دارد.

 اگر یک فرد تردید دارد، یا افسرده است و یا اینکه خجول است و یا با مسائل دیگری روبرو است، او بیمار نیست بلکه نمی تواند از منابع درون خود به درستی استفاده کند. ان.ال.پی هیچ انسانی را ناتوان نمی بیند.

همه انسان ها منحصر به فرد هستند و توانایی هایی دارند. انسانی موفق خواهد بود که این توانایی ها را بشناسد و از آنها به درستی استفاده بکند تا زندگی خود را آنطور که دوست دارد بسازد.

من مطمئن هستم شما هم دوست دارید زندگی تان را به دلخواه بسازید. پس تردید نکنید و همین الآن اقدام کنید.

در پایان برای شما پیشنهادی داریم. اگر تا الآن در دوره رایگان و غیرحضوری آموزش ان.ال.پی شرکت نکرده اید همین الآن در این دوره کاملا رایگان شرکت کنید. برای شرکت در این دوره کاملا رایگان فرم زیر را پر کنید تا فیلم های این دوره به ایمیل شما ارسال گردد

 • ثبت نام در دوره رایگان آموزش ان.ال.پی

 • محصول اعتماد به نفس با NLP  با تکنیک های ان.ال.پی به راحتی اعتماد به نفس افراد را به اوج می رساند. پیشنهاد می کنیم برای رسیدن به اهداف بزرگتان این محصول را تهیه کنید. مطمئن هستیم از تهیه این محصول بی نظیر پشیمان نخواهید شد. برای تهیه محصول اعتماد به نفس با ان.ال.پی روی لینک زیر کلیک کنید.

  سرمایه گذاری برای افزایش اعتماد به نفس خودم

  ابوالفضل قراخانلو

  من ابوالفضل قراخانلو هستم. مدرس و مربی ان ال پی، کوچ کسب و کار از آکادمی بین المللی کوچینگ، مدرس و مربی مهارت‌های رسیدن به موفقیت، نویسنده کتاب تئوری تغییر، نویسنده بیش از 80 مقاله در مورد مهارت‌های رسیدن به موفقیت، هدفگذاری، مهارت‌های ارتباطی و مدیر وبسایت ایران ان ال پی

  We have found an easier way to communicate with our users : Subscribe to channel

  Be sure to read the following:

  قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  1. S.b گفته؛
   06:32 2018/04/30

   بسیار عالی و کاربردی بود. متشکرم

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    08:55 2018/04/30

    سلام دوست عزیز. از همراهی شما خوشحال و سپاسگزاریم و برای شما بهترین‌ها را آرزو می کنیم. با تشکر

  2. یداله رسایی گفته؛
   11:47 2018/05/17

   سلام استاد وقت بخیر مطالبتون بسیار عالین، میخواستم بدونم که به نظر شما من که اصول رهایی از وابستگی رو کار کردم و تا حدود نسبتا زیادی من رو از افکار منفی رها کرده، علم هیپنوتیزم میتونه برای من خاتمه دهنده افکار منفی باشه و اینکه ذهنم ارامتر بشه؟
   با تشکر،ایام به کام.

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    13:19 2018/05/18

    سلام دوست عزیز. بله ان ال پی و هیپنوتیرم می تونه به شما کمک بکنه که ذهنتون به آرامش برسه. موفق باشید دوست عزیز

  3. فاطمه گفته؛
   09:47 2020/08/02

   سلام دوست عزیز مطالب بسیار ارزشمند بود. اگر در واتساپ یا کانال تلگرام مطالب رو ارائه بدهید ممنون می شم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه: