0

زمان چیست؟ – خط زمان چیست؟ – خط زمان خود را بشناسید

زمان چیست؟

گذر زمان

زمان کیفیتی انعطاف پذیر دارد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی مشغول کار دوست داشتنی و جالبی هستید، زمان برایتان بسیار سریع می گذرد. انگار همین الان شروع به انجام آن کار کرده اید. در مقابل وقتی که مشغول کاری هستید که به آن علاقه ای ندارید و یا در مواقعی که حوصله تان سر رفته است، احساس می کنید که گذر زمان برایتان بسیار کند است، به صورتی که مثلا یک دقیقه برایتان به اندازه یک ساعت می گذرد.

شما در گروه کدام دسته از افراد هستید؟ دسته ای که همیشه برای انجام کارها وقت کم می آورند و یا در گروه کسانی هستید که برای انجام کارهایتان به اندازه کافی وقت دارید؟ در نظر داشته باشید که همه به یک اندازه زمان در اختیار دارند. یعنی در شبانه روز ۲۴ ساعت زمان در اختیار همه است ولی هر فردی از زمان درک متفاوتی دارد. بعضی از افراد همیشه در گذشته زندگی می کنند و بعضی دیگر در آینده زندگی می کنند. یعنی دائما به آینده نگاه می کنند و چشم به آینده دارند. در این میان افراد زیادی هم هستند که در زمان حال زندگی می کنند.

اینکه در زمان حال زندگی کنید و یا اینکه چشم به آینده بدوزید و همیشه در آینده باشید و یا اینکه به گذشته ها فکر کنید و در گذشته باقی بمانید، می تواند هرکدام برایتان مشکلاتی را ایجاد کند و دردسر ساز شود. البته هر کدام از این ها همه فواید خودش را دارد.پس می توان نتیجه گرفت که هر کدام از این حالت ها نمی تواند به حالات دیگر ارجحیت داشته باشد. نمی توان گفت فردی که همیشه به آینده نگاه می کند زندگی خوبی دارد یا این که افرادی که در گذشته هستند نسبت به دو گروه دیگر بهتر است. این کاملا به عملکرد افراد و شرایط آنها بستگی دارد.

بعضی از افراد به زمان اهمیت می دهند و وقتی که با فردی دیگر قرار ملاقات می گذارند دقیقا سر وقت در محل قرار حاضر می شوند و بعضی دیگر وقتی که قرار می گذارند برایشان مهم نیست که چه وقت در محل قرار حاضر شوند. این تفاوت احتمال دارد به تفاوت فرهنگ ها مربوط شود.

اگر فرهنگی زندگی کرده اید که در آن به زمان و ارزش آن اهمیت زیادی داده شده است احتمال اینکه به زمان و سرو موقع حاضر شدن اهمیت بدهید و برعکس اگر در فرهنگی متفاوت زندگی کرده اید که در آن زمان ارزش چندانی نداشته است احتمال اینکه سرموقع در محل قرار حاضر شوید بسیار پایین خواهد بود. پس دیدید که بها دادن به زمان به فرهنگ ها مربوط است.

در اینجا دوست دارم نکته ای را بازگو کنم. فرض کنیم دو نفر از فرهنگ های مختلف با هم ازدواج می کنند. مثلا یکی در فرهنگی بزرگ شده باشد که در آن فرهنگ به زمان ارزش و بها داده شده است و یکی دیگر در فرهنگی بزرگ شده باشد که در آن زمان بی ارزش بوده است. به نظر شما این دو نفر می توانند بدون داشتن مشکل زندگی بکنند؟

خط زمان

کاملا درست گفتید، این دو نفر نمی توانند با هم بدون داشتن مسأله و مشکل زندگی کنند، زیرا در این خانواده یکی به وقت و زمان ارزش و بها  می دهد و برنامه ریزی و زمان بندی دقیقی خواهد داشت و یکی دیگر اصلا اهمیتی به ارزش زمان نمی دهد و بی نظم و بدون برنامه زندگی می کند و این یعنی اختلاف بسیار بزرگ. چه بسیار زوج هایی که به دلیل این اختلاف نتوانسته اند با هم زندگی کنند و از هم جدا شده اند. پس بهتر است که در زمان ازدواج به این خصوصیات در ظاهر کم اهمیت کاملا دقت شود.

خط زمان خود را کشف کنید

دوستان خاطرات شما طبق الگوی خاصی شکل گرفته اند. اگر از شما بخواهیم که به جهتی اشاره کنید که خاطرات گذشته از آنجا می آیند به کدام سمت اشاره می کنید؟ یا اینکه از شما بخواهیم به آینده نگاه کنید به کدام جهت اشاره می کنید؟ زمان حال را کدام سمت نشان می دهید؟ اگر با خط فرضی این سه نقطه را به همه وصل کنید شما خط زمان خود را رسم کرده اید.

خط زمان

بعضی از افراد گذشته را پشت سر خود و آینده را روبروی خود می بینند. در این صورت زمان حال از بدنشان عبور می کند. بعضی دیگر خط زمان خود را به صورت V می بینند. در میان افراد هستند که گذشته را در سمت چپ و آینده را سمت راستشان می بینند. اگر بتوانید خط زمان خود را ترسیم کنید می توانید استراتژی خود را نسبت به زمان کشف کنید. در این صورت متوجه می شوید که نسبت به گذشته و آینده چه تصوری دارید.

آیا در گذشته ها به سر می برید یا اینکه در زمان حال هستید و یا همیشه به آینده نگاه می کنید؟ اگر خط زمان خود را کشف کنید آنگاه می دانید که زمان حال از درون بدنتان عبور می کند و یا اینکه آن را در مقابل خود می بینید. اگر زمان حال از درون بدنتان عبور می کند شما انسانی هستید که خط زمان را کامل نمی بینید و احتمال دارد خصوصیات و تمایلات زیر را داشته باشید.

 • خلاقیت

 • انجام چندین عمل به صورت همزمان

 • در زمان حال زندگی می کنید

 • در لحظه هستید

 • برای آینده خود برنامه ای ندارید

 • روی کاری که در زمان حال انجام می دهید تمرکز زیادی دارید

و اگر خط زمان خود را کاملا می بینید و زمان حال از بدنتان عبور نمی کند احتمال دارد که خصوصیات زیر را داشته باشید.

 • به موقع سر قرارهایتان حاضر می شوید

 • از رویدادهای گذشته و آینده اطلاع دارید

 • به زمان ارزش و بها می دهید

 • انسانی هدفمند هستید

 • شاید نتوانید در لحظه زندگی کنید

تمرین:

در مکانی ساکت و آرام بایستید. چشمان خود را ببندید. نفس های عمیقی بکشید. از خودتان بپرسید که گذشته در به چند خاطره که در گذشته برایتان اتفاق افتاده است فکر کنید. ببینید این خاطرات در کدام سمت بدن شما قرار دارد. بینید که گذشته پشت سر شماست یا اینکه در سمت چپ شما قرار دارد؟ کاملا آرام باشید و جهت گذشته را کشف کنید.

حال به آینده نگاه کنید. ببینید که آینده در کدام سمت شما قرار دارد؟ روبروی شماست یا در سمت راستتان؟ اگر توانستید این کار را انجام دهید و جهت و موقعیت گذشته و آینده را مشخص کردید خطی فرضی بکشید که گذشته را به آینده وصل کنید. بیند که این خط از درون بدن شما عبور می کند.

اگر این خط از درون بدنتان عبور می کند این به معنی آن است که آینده در درون بدن شماست و شما در لحظه زندگی می کنید. و اگر این خط از درون بدنتان عبور نمی کند و آینده را روبروی خود می بینید این به معنی آن است که شما در لحظه زندگی نمی کنید و زمان حال را می بینید. شما با انجام این تمرین می توانید خصوصیات و تمایلاتی که در بالا گفتیم را کشف کنید. این تمرین را انجام دهید و ما را از نتیجه این تمرین آگاه کنید.

اگر دوست داشتید در مورد زمان و خط زمان بیشتر بدانید و بتوانید با تکنیک های تایم لاین مشکلات و مسائل خود را حل کنید پیشنهاد می کنیم کتاب تئوری تغییر را تهیه کنید. برای تهیه این کتاب بسیار مفید روی لینک زیر کلیک کنید.

خرید کتاب تئوری تغییر یک پیشنهاد عالی 

اگر تا الآن در دوره رایگان و غیرحضوری آموزش ان.ال.پی شرکت نکرده اید به شما پیشنهاد می کنیم همین الآن در این دوره کاملا رایگان شرکت کنید. برای شرکت در دوره رایگان آموزش ان.ال.پی نام و نام خانوادگی و ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید

شرکت در دوره رایگان ان.ال.پی

[mailerlite_form form_id=3]

 

 

ابوالفضل قراخانلو

من ابوالفضل قراخانلو هستم. مدرس و مربی ان ال پی، کوچ کسب و کار از آکادمی بین المللی کوچینگ، مدرس و مربی مهارت‌های رسیدن به موفقیت، نویسنده کتاب تئوری تغییر، نویسنده بیش از 80 مقاله در مورد مهارت‌های رسیدن به موفقیت، هدفگذاری، مهارت‌های ارتباطی و مدیر وبسایت ایران ان ال پی

We have found an easier way to communicate with our users : Subscribe to channel

Be sure to read the following:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. رضا گفته؛
  20:16 2016/06/26

  سلام
  یکی از مشکلاتم در زندگی همانطور إشاره کردید زمان بوده
  که من یه مقداری به سروقت اومدن و برنامه ریزی در زندگی
  اعتقاد دارم وعمل میکنم و زمانیکه کارها بموقع انجام نمیشه
  نارحت میشم و برعکس همسرم خیلی پر حوصله و زیاد توجه به زمان نمیکنه و بعد از چند سال أروم أروم به زمان توجه میکنه
  ممنونم از مطالب بسیار عالی

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   10:01 2016/06/28

   سلام.
   همانطور که در مقاله گفتیم انسانها با توجه به فرهنگ ها و شخصیتی که دارند به زمان به صورت متفاوتی نگاه می کنند و اینکه شما به زمان اهمیت می دهید و همسر شما اینگونه عمل نمی کند اصلا مهم نیست. شما می توانید این طرز نگاه کردن به زمان را تغییر دهید. تکنیک های زیادی در کتاب تئوری تغییر برای ایجاد این تغییرات گفته شده است که با انجام دادن آنها می توانید همسرتان را نیز با خود همراه کنید. اصلا نگران این نکته نباشید.انسان مثل کامپیوتری است که می تواند برنامه ریزی شود.
   شاد و پرانرزی باشید.

 2. ممشلو گفته؛
  21:53 2016/06/26

  سلام ممنون. یکم برام سخته تمرینی که گفتید. ای کاش با یه مثال توضیح میدادید

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   09:57 2016/06/28

   سلام. درسته انجام دادن این کار کمی سخته. ولی با تمرین بییشتر می توانید این کار را انجام دهید. در مقالات بعدی در این مورد بیشتر صحبت می کنیم.
   شاد باشید

 3. باور منم اینه که:
  از دی که گذشت هیچ ازو یاد مکن
  بر نامده و گذشته بنیاد مکن
  حالی خوش باش و عمر بر باد مکن

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   09:56 2016/06/28

   سلام. درسته. باید از زمان حال لذت ببریم. در این شعر بیشتر به این نکته اشاره دارد که گذشته ها را باید به گذشته سپرد. ممنون از شعر زیبایی که نوشتید.

 4. دانشمند گفته؛
  22:06 2016/06/26

  موضوع زمان و مدیریت اون موضوعیه که من بشخصه همیشه باهاش مشکل داشتم. در تمام فایل های صوتی و تصویری که تا الان دیدم بخصوص با خوندن کتابای برایان تریسی به این نتیجه رسیدم که کار مدیریت زمان و کلا مسائل مربوط به زمان و بودجه بندی اون از عهده من خارجه! چراشو هم نمیدونم.

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   09:54 2016/06/28

   سلام. دوست گرامی. اینطور که مشخصه شما انسانی هستید که به زمان اهمیت کمی می دهید. در ان.ال.پی تمرینی داریم که با آن تمرین می توانید خط زمان خود را تغییر دهید. اگر در لحظه زندگی می کنید می توانید با این تکنیک به گذشته یا آینده بروید. اگر خط زمان شما روبرویتان است می توانید آن را تغییر دهید.
   برای این کار می توانید از کتاب تئوری تغییر استفاده نمایید. این تمرین ها به صورت کامل در این کتاب شرح داده شده اند

 5. سلام من خط را کشیدم البته بدون خط کش، از بدنم عبور کرد.
  ممنون تمرین جالب بود.

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   09:51 2016/06/28

   سلام.خوبه.
   خیلی از افراد به راحتی نمی تونند خط زمان خودشان را بکشند.اینکه شما تونستید این کار را انجام بدید خوبه. با توجه به خط زمانی که دارید شما انسانی هستید که در لحظه زندگی می کنید.
   شاد و پیروز باشید

 6. AmirMohammd گفته؛
  12:47 2016/06/27

  kheili tamrine khobo moseri bod. man anjamesh dadam

  mamnoooooooooooooooooooonam

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   09:49 2016/06/28

   ممنون از توجه شما
   شاد و پرانرژی باشید

 7. حسین گفته؛
  13:08 2016/06/27

  مقاله جالبی بود خصوصا خط زمان که برام تازگی داشت
  همیشه سعی میکنم زمان رو مدیریت کنم
  انسان هدفمندی باشم
  در لحظه حال زندگی کنم
  با شادی و ارامش به هدفم برسم
  بتوانم تاثیرگذار باشم
  تمرین گفته شده رو برای کشف خط زمانم انجام میدم
  ممنونم از انرژی و انگیزه که انتقال میدید

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   09:48 2016/06/28

   سلام دوست عزیز
   آفرین به شما به خاطر اینکه دوست دارید هدفمند باشید و روی دیگران تاثیر بگذارید و در لحظه زندگی کنید. این دیدگاه و نوع زندگی خوبه. سعی کنید غیر از اینکه در لحظه زندگی می کنید به اهدافی هم که دارید فکر کنید و آنها را به بوته فراموشی نسپارید. چون کسانی که زندگی در زمان حال را دارند گاهی اوقات اهدافشان را فراموش می کنند.
   شاد و پیروز باشید

 8. با سلام
  ۱- من فکر می‌کنم که نیازی به توضیح نباشه که در زمان حال زندگی کردن بهترین گزینه‌اس، در فکر گذشته و آینده بودن قطعا باعث میشه که نتونیم لذت و بهره‌وری لازم رو از زمان و امکانات زمان حالمون ببریم.
  ۲- به نظرم آن‌تایم و خوش‌قول بودن بیش از اینکه به فرهنگ ربط داشته باشه به تیپ شخصیتی انسان‌ها بر میگرده (مشخصا بر اساس MBTI)

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   09:45 2016/06/28

   سلام. درسته. متاسفانه افراد جامعه ما در گذشته به سر می برند یا غم خاطرات گذشته آزارشان می دهد یا اینکه حسرت روزهای خوش رفته باعث ناراحتی آنها می شود. آنها به آینده توجهی ندارند یا اینکه به زندگی امروز نگاهی نمی اندازند. اصلا به این دقت نمی کنند که الان چه موهبت هایی در اختیار دارند. به گفته شما انسانی می تواند درست زندگی کند که از الان خودش به روشی درست برخوردار شود.
   در مورد نکته دومی که گفتید، درسته شخصیت مهمه، ولی در بیشتر مواقع فرهنگ ها باعث ساخته شدن و شکل گرفتن شخصیت افراد می شوند. پس فرهنگ ها هم تاثیر بسیار زیادی در آنتایم بودن و آنتایم نبودن افراد دارند.
   ممنون از شما به خاطر نکاتی که گفتید.

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   09:38 2016/06/28

   از توجه شما سپاسگزاریم

 9. بهار گفته؛
  20:46 2016/06/27

  ممنون از اطلاعات مفیدی که بیان کردید

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   09:38 2016/06/28

   ممنون از توجه و لطف شما

 10. مازیار گفته؛
  22:13 2016/06/27

  خیلی ساده و خوب به مفاهیم فرهنگ منوکرونیک و پلی کرونیک اشاره کردید

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   09:37 2016/06/28

   ممنون از شما دوست گرامی.

 11. موسوی گفته؛
  09:11 2016/06/28

  یه خورده سخت بود. یعنی چی خط زمان از بدنمان عبور می کند؟!

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   09:36 2016/06/28

   دوست گرامی سلام.
   این تمرین مربوط به ذهن ناخودآگاه مربوط میشه. اگر چشمهای خود را ببندید و تمرین را طبق گفته شده در مقاله انجام دهید، آنگاه ذهن ناخودآگاه شما، به شما نشان خواهد داد که نگرش شما نسبت به زمان چگونه است. اگر انسانی باشید که در لحظه زندگی می کنید و به زمان حال توجه می کنید آنگاه خطی که کشیده می شود احساس می کنید که از بدن شما عبور می کند و شما زمان حال را نمی بینید. و اگر برعکس باشه و شما انسانی باشید که به زمان حال اهمیت می دهید آنگاه شما خط زمانی خود را طوری می بینید که دیگر روی خط نیستید و زمان حال را می بینید. برای اطلاعات بیشتر به کتاب تئوری تغییر نوشته ابوالفضل قراخانلو مراجعه کنید.
   با تشکر از توجه شما

 12. علیرضا جعفری گفته؛
  16:44 2016/06/28

  اگر بخوام واقعیت رو بگم
  اینه که نتونستم این خط رو بکشم
  داررررررم دیوانه میشم
  این چه مبحثی بود چرا اینقدر منوووووووووو درررررگیر گرد

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   11:48 2016/06/29

   نحوه انجام این تمرین در کتاب تئوری تغییر به صورت مفصل توضیح داده شده است. می توانید درصورت تمایل به این کتاب مراجعه کنید و این تمرین و تمرین های دیگر را به صورت دقیق انجام دهید.
   با تشکر از توجه شما

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   11:46 2016/06/29

   سلام. شاید این تمرین برای بعضی افراد در نظر اول کمی پیچیده باشد ولی اگر اقدام به انجام آن کنند تمرین را به راحتی می توانند انجام دهند.
   شاد باشید

 13. سارا گفته؛
  08:27 2016/06/29

  چه تمرین قشنگی . ممنونم

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   11:36 2016/06/29

   سلام.
   دوست عزیز
   از توجه شما ممنونیم. شاد و پرانرژی باشید.

 14. ساسان گفته؛
  13:01 2016/06/29

  زمان کیفیتی انعطاف پذیر دارد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی مشغول کار دوست داشتنی و جالبی هستید، زمان برایتان بسیار سریع می گذرد. انگار همین الان شروع به انجام آن کار کرده اید. در مقابل وقتی که مشغول کاری هستید که به آن علاقه ای ندارید و یا در زمانی که حوصله تان سر رفته است، احساس می کنید که گذر زمان برایتان بسیار کند است، به صورتی که مثلا یک دقیقه برایتان به اندازه یک ساعت می گذرد.

  این جمله را بسیار دوستدارم و ممنون بابت مقالتون

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   14:18 2016/06/29

   سلام دوست گرامی
   ممنون از توجه و لطف شما.
   شاد و پرانرژی باشید

 15. فرزاد گفته؛
  13:09 2016/07/01

  خیلى عالى بود،تمرین بسیار جالبى بود،خوشحالم که در حال زندگى میکنم?

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   20:55 2016/07/01

   سلام دوست عزیز
   ممنون از شما. شاد و پرانرژی باشید

 16. احسان گفته؛
  15:29 2016/09/22

  مطلب مفیدی بود
  مشتاق مطالعه ی مطالب عمیق تر و دقیق تری در مورد خط زمان در سایت پر محتوای ایران ان ال پی هستم
  با تشکر

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   21:07 2016/09/22

   سلام دوست عزیز
   از لطف و توجه شما بسیار ممنونیم. چشم به زودی در مورد خط زمان و شناخت خط زمان مقالات مفیدی در وبسایت قرار داده می شود. برای اینکه بتوانید دانش خود را در مورد ان.ال.پی ارتقاء دهید مطالعه کتاب تئوری تغییر را به شما پیشنهاد می کنیم. شاد و پرانرژی باشید.

 17. سعید گفته؛
  11:46 2017/01/03

  در کتاب تئوری تغییر به طور کامل در رابطه با خط زمان توضیح داده شده؟
  واصلا خط زمان چه دردی میخوره خیلی مشتاقم بدونم با تشکر ویژه

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   12:32 2017/01/03

   سلام دوست عزیز
   انسان های چند دسته هستند. بعضی ها در زمان حال زندگی می کنند. بعضی ها فقط به گذشته نگاه می کنند و در گذشته سیر می کنند. دسته سوم نگاهشان فقط به آینده است و از اتفاقاتی که قرار است در آینده بیافتد وحشت دارند. در کتاب تئوری به بررسی دسته های مختلف افراد از این نظر پرداخته ایم. در کتاب تئوری تغییر گفته ایم که چگونه می توانید خط زمان خود را بکشید و روی خط زمان تغییر کنید. این کتاب به تغییر خط زمان نیز پرداخته است. شما جزء هر کدام از گروه ها که باشید قادر هستید به گروه دیگر بپیوندید. و…

 18. عسل گفته؛
  09:03 2017/11/09

  نمی تونم انجام بدم.خییییییییییییییییییلی سخته.درگیرم.تمرکز ندارم

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   14:10 2017/11/09

   سلام دوست عزیز. امیدوارم که حالتون خوب باشه و همیشه شاد و موفق باشید. انجام این تمرین منوط به کنار گذاشتن کامل منطق و اجازه دادن به ذهن ناخودآگاه است تا بتواند خوب تصویرسازی کند. لطفا این تمرین را با آرامش کامل و بدون دخیل کردن منطقتان انجام دهید. آرامش کامل موضوعی است که باید به آن دقت کنید تا بتوانید به انجام این تمرین ها بپردازید.
   موفق و پیروز باشید

 19. هلن گفته؛
  05:30 2019/12/03

  عالی بود

 20. الی گفته؛
  09:56 2019/12/05

  سلام اگر گذشته در قسمت چپ و آینده روبرو باشه به نظرشما از بدن عبور میکنه

  • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
   18:52 2019/12/05

   سلام. بهترین شخصی که می تونه خط زمان شما را بکشه خودتون هستید. شما همین الآن می تونید به جای اینکه گذشته خودتان را در سمت چپتان ببینید تلاش کنید که خط زمانتان را تغییر دهید. کاری کنید که گذشته پشت سرتان و آینده روبرویتان و خط زمانتان از بدنتان عبور کند. یا اینکه کمی از خط زمانتان فاصله بگیرید و اجازه دهید تا خط زمان از کنار بدنتان عبور کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: