0

سیستم فعال کننده مشبک یا RAS در مغز

دسته بندی :برنامه ریزی ذهن 8 نوامبر 2015 ابوالفضل قراخانلو 33
سیستم فعالسازی RAS مغز

سیستم فعال کننده مشبک یا RAS در مغز ( Reticular activating system)

 یکی از سیستم های جالب و قابل توجه در مغز انسان سیستم فعال کننده مشبک یا RAS در مغز است.این سیستم شبکه کوچکی از سلولهایی است به اندازه یک چهارم سیب در مغز انسان که وظیفه آن فیلتر کردن اطلاعات خصوصی از بین اطلاعاتی است که به ما می رسند.

مثلا اگر شما یک کفش  بخرید, پس از آن وقتی به خیابان می روید دائما کفش هایی از نوع و رنگ کفش  خود را می بینید , گویی کفشهایی از نوع کفش شما در پای مردم  بیشتر شده اند درحالیکه  که این طور نیست فقط سیستم فعال کننده مشبک یا RAS در مغز شما کفش های هم شکل را از بین کفش های مردم انتخاب می کند  و به ذهن شما وارد می کند.

وظیفه  RAS نیز همین انتخاب و گزینش اطلاعات از دنیای اطراف و نتایج کارهای شما است, با توجه به چیزی که شما می خواهید, یعنی نوعی فیلتر کردن اطلاعات که به مغز شما وارد می شوند.

شیوه تفکرتان

مثلا اگر تصمیم بگیرید که فکر کنید شما انسان خوشحالی هستید  , سیستم فعال کننده مشبک یا RAS در مغز مشغول جمع آوری اطلاعاتی است که نشان گر خوشحال بودن شماست و بعد آن را به سیستم پردازش مغز شما وارد می کند و ذهن شما هم با توجه به اطالاعاتی که دریافت می کند به شما ثابت می کند که شما درست گفته اید و آنچه فکر می کنید هستید .

در این مورد  هنری فورد نظریه ای دارد که جا دارد آن را در اینجا بیان کنم.او می گوید :اگر فکر می کنید که می توانید و اگر فکر می کنید که نمی توانید در هر دو صورت درست فکر کرده اید.پس شیوه تفکر شماست که از شما آنچه که می خواهید می سازد اگر فکر می کنید که آدم خوش‌شانسی هستید پس خواهید بود و بالعکس.

برنامه ریزی ذهنتان

پس متوجه شدید اینکه شما احساس خوشبختی و بد بختی  کنید کاملا  در اختیار شماست وفقط بستگی به چگونگی و شیوه برنامه ریزی  ذهن توسط خودتان و تصمیم هایی دارد که با توجه به اطلاعات خود می گیرید.

اگر همین الان  تصمیم بگیرید که موفق باشید و بر تصمیم خود پایبند باشید, در اینصورت  سیستم سیسم فعال کننده مشبک یا RAS در مغز شما سعی می کند  شما را به چیزی که می خواهید برساند.

بارها شده است که صبح زود با حالت کسل و بی انگیزه ای از خواب بیدار شده باشید و با خود بگویید یک روز تکراری دیگری  را باید شروع کنم و در ذهن خودتان دنبال این باشید که روزی داشته باشید تکراری و در این روز هیچ هدفی را دنبال نکنید,

باید خودتان متوجه شده باشید که چیزی را که در ذهنتان مرور کرده اید واقعا برایتان اتفاق افتاده  است و آن روز برایتان تکراری و کسالت آور بوده است.

هدف گذاری

با این توضیحات پیشنهاد می کنیم  برای خود اهدافی را انتخاب کنید و حتما این اهداف را بنویسید و خود را ملزم کنید تا با برنامه ریزی و تلاش به این اهداف برسید اگر این کار را انجام دهید مغز شما به کمکتان خواهد آمد و به شما در راه رسیدن به مقصودتان کمک خواهد کرد. پس شما هم می توانید به انسانهای پیروز و موفق  بپیوندید فقط کافی است بخواهید.

ذهن انسان مانند کامپیوتری است که منتظر برنامه ریزی است. اگر به ذهن خود برنامه ای ندهیم، خودش شروع به کار می کند و طبق برنامه هایی که خودش دارد پیش می رود. گاهی اوقات ما را یاد خاطرات تلخ می اندازد، در بعضی زمان ها احساس ناراحتی و نگرانی می کنیم، گاهی اوقات مضطرب می شویم و …. اینها همه کارهای خودمختارانه ذهن ماست. چون که ما ذهن خود را برنامه ریزی نکرده ایم و ذهن ما خودش برای ما تصمیم می گیرد.

برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف

برای رسیدن به هدف هایی که دارید لازم است  اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را انتخاب کنید و حتما آنها را یادداشت کنید و برای رسیدن به آنها مدت زمان معینی را مشخص کنید و برای اینکه به اهدافتان برسید برنامه ریزی و تلاش کنید.

باید بدانید که این اهداف باید واقع گرایانه باشند و دور از دسترس نباشند. مثلا این طور نباشد “رفتن به مریخ بعد از شش ماه”. این هدف یک هدف دور از دسترس است و رسیدن به آن  به منابع و زمان بیشتری نیاز دارد. در مقلات بعدی در مورد هدف گذاری بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 کتاب تئوری تغییر به شما کمک می کند و همراه شماست تا بتوانید از قوانین ذهن مطلع شوید و از این قوانین در راه تغییرات سازنده استفاده کنید. تئوری تغییر فقط یک تئوری نیست بلکه کتابی است عملی و کاربردی که به شما راه تغییر را به روشنی نشان می دهد و کمک می کند که بتوانید در ذهن، جسم و زندگی خود تغییراتی را که دوست دارید ایجاد کنید.
مطالعه این کتاب را به کسانی که دوست دارند زندگی خود را آنطور که دوست دارند بسازند، پیشنهاد می کنیم.
برای تهیه کتاب تئوری تغییر می توانید روی لینک زیر کلیک کنید. فایل pdf کتاب بلافاصله پس از پرداخت قابل دانلود خواهد بود.
خرید کتاب تئوری تغییر
در پایان پیشنهاد می کنیم اگر در دوره آموزش رایگان ان.ال.پی ثبت نام نکرده اید همین الآن در این دوره ثبت نام کنید. برای ثبت نام در این دوره کاملا رایگان نام و نام خانوادگی و ایمیل خود را در فرم زیر وارد نمایید.
 • ثبت نام در دوره رایگان آموزش ان.ال.پی

 • ابوالفضل قراخانلو

  من ابوالفضل قراخانلو هستم. مدرس و مربی ان ال پی، کوچ کسب و کار از آکادمی بین المللی کوچینگ، مدرس و مربی مهارت‌های رسیدن به موفقیت، نویسنده کتاب تئوری تغییر، نویسنده بیش از 80 مقاله در مورد مهارت‌های رسیدن به موفقیت، هدفگذاری، مهارت‌های ارتباطی و مدیر وبسایت ایران ان ال پی

  We have found an easier way to communicate with our users : Subscribe to channel

  Be sure to read the following:

  قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه: