0

نیازهای اساسی انسان

دسته بندی :موفقیت 23 فوریه 2017 ابوالفضل قراخانلو 31
نیازهای اساسی انسان

نیازهای اساسی انسان

همه انسان های از زمانی که به دنیا می آیند نیازهایی دارند که این نیازها به نوعی باید برآورده شوند. اگر در تأمین نیازهای اساسی انسان تعادل برقرار شود، این انسان سعادتمندانه زندگی خواهد کرد و در زندگی اش احساس شادی خواهد کرد.

تئوری انتخاب و نیازهای اساسی انسان

دکتر ویلیام گلاسر بنیانگذار تئوری انتخاب در کتاب تئوری انتخاب می گوید که نیازهای اساسی انسان در زمینه روانی به ۵ بخش تقسیم بندی می شوند. نیازهای اساسی انسان شامل

 • نیاز به بقا

 • نیاز به قدرت و پیشرفت

 • نیاز به عشق و احساس تعلق

 • نیاز به آزادی و استقلال

 • نیاز به تفریح و لذت

 در ادامه این مقاله به بررسی این نیازهای اساسی انسان می پردازیم. بسیار روشن است که هرگاه به یک دو مورد از این نیازها بیشتر از بقیه اهمیت داده شود و یا اینکه یک یا دو مورد از این نیازهای اساسی انسان بیشتر از بقیه باشد، چرخ زندگی انسان از تعادل خارج خواهد شد.

۱-نیاز به بقا

واضح انسان است که این نیاز انسان باعث شده است که نسل انسان حفظ شود و انسان در شرایط بد و از چندین هزار سال پیش دوام بیاورد و زنده بماند. اگر این نیاز نبود الآن انسانی نبود و ما نبودیم.

یکی از دلایلی که باعث شده است انسان به این جا برسد و زندگی ادامه پیدا کند نیاز انسان به بقا بوده است. اگر نیاز به بقا نبود ممکن بود انسان از جان خود به راحتی بگذرد، دست به خودکشی بزند و یا اینکه به حفظ جان خود اهمیتی ندهد.

نیاز به بقا از زمان های گذشته باعث شد که انسان برای حفظ جان جنگ افزار و ابزارهای دفاعی بسازد. او نیاز داشت که خود را از شر حیوانات و انسان های دیگری که قصد داشتند محل زندگی اش را اشغال کنند حفظ کند.

اگر نیاز به بقا نبود انسان را وسایل ترسی هم نبود. اگر می بینید چیزی به نام ترس وجود دارد به این دلیل است که انسان برای اینکه دفاع و یا فرار کند نیاز به انرژی داشت و این ترس انرژی او را تأمین می کرد.

پس نیاز به بقا باعث شده است که انسان برای حفظ جان خود و زنده ماند از خود دفاع کند و خود را از خطرات دور نگه دارد.

۲- نیاز به قدرت

دومین نیاز از نیازهای انسان نیاز به قدرت و پیشرفت است. اگر نیاز به قدرت و پیشرفت نبود، انسان در همان غارهای اولیه خود می ماند و الآن ماشینی وجود نداشت. آپارتمانها و ساختمانهای اینچنینی نبود.

اتومبیل، قطار یا هواپیمایی نبود. پشرفت های فیزیکی و پزشکی نبود و انسان ها در غارهای خود برای پوشاندن خود از همان برگ درختان استفاده می کردند.

اگر می بینید که زندگی های مدرن امروزی ساخته شده است به این دلیل است که نیاز به قدرت و پیشرفت در انسان وجود داشته است و هنوز هم وجود دارد.

نیاز به قدرت از همان زمانهای عصر سنگی باعث درگیریهای انسان می شد. انسان نیاز به قدرت و پیشرفت دارد و اصلا دوست ندارد که شخص دیگری به حق او تجاوز کند. در عصر سنگی انسان های برای برآورده کردن این نیاز خود با انسان دیگر می جنگید.

او گاهی اوقات مجبور می شد که انسان دیگری را بکشد، چون به قدرت نیاز داشت و حاضر نبود که انسان دیگری قلمرو او را اشغال بکند یا به محل زندگی اش تجاوز کند.

نیاز به قدرت انسان باعث می شود که او برای رشد و افزایش مهارت ها و توانایی های خود تلاش کند و آموزش ببیند. به همین دلیل است که تحصیل می کند و به سراغ دانش می رود. انسان به دلیل نیاز به قدرتی که دارد برای کسب مهارتها و توانایی ها آموزش می بیند.

همین الآن که این مقاله را مطالعه می کنید به این دلیل است که شما نیاز به قدرت و پیشرفت دارید. شما دوست دارید که پیشرفت کنید و باری رشد خود در هر جنبه ای از زندگی تلاش می کنید.

۳- نیاز به عشق و احساس تعلق

یکی دیگر از نیازهای اساسی انسان نیاز به عشق و احساس و تعلق می باشد. انسان ها دوست دارند که عشق بورزند و عاشق شوند. انسان نیاز محبت دارند و همچنین دوست دارند که محبت کنند و عشق بورزند.

اگر انسانی را ببینید که کسی را نداشته باشد و نتواند با دیگران روابطی برقرار بکند بیمار خواهد شد. این بیماری به جز روان او جسم او را نیز درگیر خواهد کرد.

با توجه نظریه دکتر ویلیام گلاسر اگر انسان روابطی نداشته باشد و نتواند با کسی روابط صمیمانه ای برقرار کند نیاز به عشق و احساس تعلق او تأمین نخواهد شد.

 برآورده نشدن این نیاز مهم و اساسی انسان باعث می شود که در زندگی انسان دگرگونی ها و دشواری های شدیدی ایجاد گردد.

گاهی اوقات به بیماری هایی بر می خوریم که ریشه روانی دارند. بسیاری از بیماری های سایکوسوماتیک که انسان را درگیر می کنند ریشه جسمی ندارند.

بسیار اتفاق افتاده است که بیمار به پزشک مراجعه می کند و پس از بررسی هایی که به عمل می آید، هیچگونه دلیل قانع کننده پزشکی و جسمی برای ایجاد آن بیماری مشخص نمی شود.

این نوع از بیماری های جسمی ریشه روانی دارند و با مرتفع شدن ریشه روانی، خود آن بیماری نیز بهبود پیدا می کند.

۴- نیاز به آزادی و استقلال

این نیاز هم یکی از نیازهای اساسی انسان است که اگر تأمین نشود زندگی انسان را با چالش های مهمی روبرو می کند. نیاز به آزادی و استقلال باعث می شود که ما بتوانیم مستقل باشیم و به افراد دیگر وابسته نباشیم.

در دوران گذشته این نیاز انسان باعث شده است که انسان زیر سلطه افراد زورگو نرود. انسان اگر احساس کند که آزادی و استقلال او دچار تزلزل شده است واکنش نشان خواهد داد.

گاهی اوقات انسان ها برای اینکه این نیاز خود را تأمین کنند با افراد دیگر جنگیده اند. در زندگی های قبیله ای گذشته به وضوح مشخص است که قبیله ها برای دفاع از استقلال و قلمرو خود با قبایل دیگر وارد نبردهای خونینی شده اند.

نیاز به آزادی و استقلال اجازه نمی دهد که فرد دیگری به حریم های شخصی افراد دیگر تجاوز کند. تجاوز به حریم شخصی یک شخص باعث ایجاد واکنش متقابلی خواهد شد. بسته به قوی یا ضعیف بودن این نیاز در وجود انسان ها تفاوت های اساسی و بزرگی را در ایجاد می کند.

۵-نیاز به تفریح و لذت

پنجمین نیاز اساسی انسان نیاز به تفریح و لذت است. انسان ها به تفریح و لذت نیاز دارند. آنها دوست دارند شاد زندگی کنند. ذهن انسان به طور طبیعی به سمت لذت ها گرایش دارد.

اهرمهای رنج و لذت در ان.ال.پی به روشنی بیان می کند که هر رفتاری که انسان دارد، برای فرار از رنج ها و رسیدن به لذت هاست.

یعنی اگر انسان کار یا رفتاری را انجام می دهد برای فرار از رنج ها و رسیدن به لذت هاست. انسان به صورت فطری رنج را دوست ندارد. انسان دوست دارد لذت ببرد و اگر کاری را انجام می دهد برای فرار از رنج ها و رسیدن به لذت ها است.

به خوبی مشخص است که کسب لذت یکی از نیازهای اساسی انسان است. تفریح و لذت نیازی است که در همه انسان ها وجود دارد اما نه به یک اندازه.

میزان نیازهای اساسی انسان ها به یک اندازه نیست

شاید تعجب کنید اگر بگویم که میزان این ۵ نیاز در انسان ها متفاوت است. ممکن است فردی بالاترین نیازش، نیاز به قدرت باشد و در فرد دیگری این نیاز ضعیف تر باشد.

یکی ممکن است به تفریح کمی نیاز داشته باشد و دیگری نیازش به تفریح زیاد باشد. این تفاوت ها باعث می شوند که زندگی ها متفاوت باشند.

نیاز به قدرت زیاد در همسران باعث ایجاد مشکل می شود

گاهی اوقات عدم تعادل در میزان نیازهای اساسی انسان باعث ایجاد مسائل پیچده ای می شود. مثلا نیاز به قدرت مرد و زن هر دو بالا باشد. در این صورت هر دو نفر نیاز دارند که برای تأمین این نیاز اساسی رفتارهایی را داشته باشند که مزاج هر دو خوش نباشد.

مرد خانواده می خواهد در خانواده قدرتمند تر باشد زن خانواده هم می خواهد که قدرت بیشتری داشته باشد.

 این احتمال وجود دارد که زن و مرد در راه تأمین این نیاز اساسی خود به یکدیگر آسیب بزنند. اگر آنها نتوانند در راه تأمین این نیاز خود به یک تعادل و تعامل برسند، کم کم خانواده دچار تزلزل می شود.

پس دانستن میزان و مقدار نیازهای اساسی انسان به او کمک خواهد کرد که بتواند ازدواج موفقی داشته باشد.

پیشنهاد نمی شود که مرد و زنی که نیاز به قدرت بالایی دارند با هم ازدواج کنند مگر این که بتوانند این نیاز را به گونه ای  مدیریت کنند که نیاز هر دو به یک میزان تأمین شود.

نیاز به تفریح هم باید در همسران به گونه ای باشد که بتوانند در کنار یکدیگر به یک تعامل برسند. به طور مثال اگر مرد نیاز به تفریح کمی داشته باشد و زن خانواده نیاز به تفریح بسیار بالاتری داشته باشد.

 اگر این نیاز از طرف مرد تأمین نشود احتمال اینکه زن دچار افسردگی شود بسیار بالا خواهد رفت.

به همین صورت، بهترین کار این است که این نیازهای اساسی در زندگی مشترک مدیریت شوند تا در زندگی خانوادگی با چالش ها و مسائل متعددی روبرو نشوند.

نتیجه‌گیری

گاهی اوقات انسان ها در تأمین نیازهای اساسی یکدیگر با مسائلی روبرو می شوند. لازم است که در شرایط مختلف این نیاز کنترل شوند. می دانیم که میزان نیاز به آزادی در انسان ها متفاوت است.

اگر این نیاز اساسی در خانواده مدیریت و کنترل نشود ممکن است مرد و زن به خانواده و قوانین احترام نگذارند.

 یعنی اگر زن و مرد به همان اندازه که در زمان تنهایی و مجردی به آزادی نیاز داشتند در زندگی خانوادگی هم به آن میزان آزادی نیاز داشته باشندف احتمالا با مسائلی روبرو خواهند شد. پس لازم است که این نیازها در زندگی جدید مدیریت و کنترل شوند.

 

در پایان این مقاله برای شما پیشنهادی داریم. اگر تا الآن در دوره رایگان و غیرحضوری آموزش ان ال پی شرکت نکرده‌اید، همین الآن در این دوره کاملا رایگان شرکت کنید و فیلم‌های این دوره را در ایمیل خود دریافت کنید.

 • ثبت نام در دوره رایگان آموزش ان.ال.پی

 • ابوالفضل قراخانلو

  من ابوالفضل قراخانلو هستم. مدرس و مربی ان ال پی، کوچ کسب و کار از آکادمی بین المللی کوچینگ، مدرس و مربی مهارت‌های رسیدن به موفقیت، نویسنده کتاب تئوری تغییر، نویسنده بیش از 80 مقاله در مورد مهارت‌های رسیدن به موفقیت، هدفگذاری، مهارت‌های ارتباطی و مدیر وبسایت ایران ان ال پی

  We have found an easier way to communicate with our users : Subscribe to channel

  Be sure to read the following:

  قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  1. مریم گفته؛
   01:35 2017/05/12

   سلام یه سوال دارم در مورد نیازها
   وقتی قراره هر کس نیاز به عشق و احساس تعلق خودش رو خودش براورده کنه وقتی این نیاز در دونفر خیلی متفاوته چه باید بکنند شاید بگویید باید با کسان دیگری در ارتباط باشه اما هر چقدر هم با دیگران بگردی وقتی رابطه ات با همسرت خرابه احساس خوشنودی نمیکنی پس چه باید کرد؟؟؟
   خواهشمندم جوابم را بدهید

  2. مجتبى مشكور گفته؛
   20:37 2018/01/26

   مقاله بسیار عالى بود. سؤال داشتم درمورد نیاز به فهمیده شدن. فکر میکنم یک نیاز اساسى باشد چرا که انسان با این طریق از احساس تنهایى دورى مى جوید که خود لذت و فرار از رنج است. اینطور نیست؟

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    23:02 2018/01/26

    سلام دوست عزیز. از حسن توجه شما بسیار متشکریم. بستگی داره به این موضوع با چه دیدی نگاه کنید. می تونه اینطوری هم باشه. شاد و پیروز باشید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه: