0

هویت چیست؟ – هویت انسان چگونه ساخته می‌شود؟

دسته بندی :برنامه ریزی ذهن 28 جولای 2016 ابوالفضل قراخانلو 75
هویت

هویت چیست؟

هویت شما به شما می‌گوید که شما چه کسی هستید. هویت چیست؟ و دیگران شما را با چگونه می شناسند؟ دیگران شما را با توجه به باورها و ارزش‌ها، مهارت‌ها و توانایی‌ها، رفتارها و محیطی که در آن زندگی می‌کنید می‌شناسند. ولی شما تنها با این مشخصات شناخته نمی‌شوید، شما فراتر از این‌ها هستید.

هویت چیست؟

بسیاری از انسان‌ها هویت یا شخصیت دیگران را با رفتارهای آن‌ها یکی می پندارند. رفتارهای انسان‌ها از شخصیت آن‌ها جداست و افراد را نباید با توجه به رفتارهای آن‌ها شناخت. قضاوت کردن دیگران به‌خصوص قضاوت کردن از روی رفتارهای آن‌ها کار عاقلانه‌ای نیست.

فرض کنید علی در یک اداره کارمند است. او در یک روز کاری شرایط نامساعدی را تجربه کرده است. در یک روز گرم تابستان دستگاه تهویه ساختمان اداره دچار مشکل شده است. در چنین شرایطی علی با چند ارباب‌رجوع بداخلاق و زیاده‌طلب هم روبرو بوده است. آن‌ها به دلایلی از عملکرد اداره ناراضی بودند و این مسأله را به کارمندان اداره مرتبط کردند.

علی هم در دفاع از خود و کارمندان دیگر و برای اینکه ثابت کند مسائل به وجود آمده، به کارمندان آن اداره هیچ ربطی ندارد با آن‌ها گفتگوی سختی داشت.

این مسائل باعث خستگی و آزردگی علی شده بود. گرمای بیش از حد محل‌کار و مسائل به وجود آمده، خستگی و کلافگی بیش‌ازحدی را در وجود علی ایجاد کرده بود.

شما فکر می‌کنید این فرد درزمانی که اداره تعطیل می‌شود و به منزل برمی‌گردد چه حالی خواهد داشت؟ آیا علی می‌تواند بر اوضاع مسلط شده و شرایط را به نفع خود تغییر دهد؟

علی به همسرش گفته بود که برای ناهار به سوپرمارکت برود و مواد غذایی موردنیاز را بخرد، در اینجا شرایط می‌تواند به عصبانیت و ناراحتی علی دامن بزند و یا اینکه او را آرام کند و باعث فراموشی اتفاقات محل کارش شود.

فرض کنید همسر علی به سوپرمارکت محل رفته و مواد غذایی لازم را برای درست کردن ناهار آن روز تهیه‌کرده است. علی با حالتی خسته و آزرده به خانه برمی‌گردد. کولر خانه سالم است و اتاق علی خنک است. همسر علی به استقبال او آمده و یک لیوان شربت خنک برای او درست می‌کند.

علی با دیدن این صحنه و نوشیدن لیوان شربت کمی سرحال‌تر می‌شود. او شروع به گفتگو با همسرش کرده و از این گفتگو لذت می‌برد. ناهار را هم که می‌توانند آماده کنند و این‌گونه می‌شود که علی به‌کلی اتفاقات محل کارش را فراموش می‌کند. در اینجا اتفاقات منزل باعث فراموش‌شدن اتفاقات اداره شده است.

قضاوت شما در مورد علی چگونه است؟ آیا فکر می‌کنید که علی انسان خوب و باشخصیتی است؟ نظر شما در مورد هویت او چیست؟ 

اکنون نگاهی به آن روی سکه بیندازیم

باوجود همه آن اتفاقاتی که در محل کار علی افتاده است، علی به منزل برمی‌گردد. همسرش فراموش کرده و چیزی برای ناهار آن روز نخریده است. ازقضا کولر خانه هم خراب شده است و اتاق علی از محل کارش هم گرم‌تر است. پسر علی هم در خانه مشغول بازی و ایجاد سروصدا است. هنگامی‌که علی وارد خانه می‌شود با این شرایط روبرو می‌شود.

او با دیدن این موارد شروع به پرخاش کرده و همسر و پسرش را به‌شدت سرزنش می‌کند. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد عصبانیت علی دوچندان می‌شود.

اکنون نظرتان درباره علی چیست؟ شما هم‌فکر می‌کنید که علی انسان خشنی است؟ شاید شما هم به این نتیجه رسیده باشید که علی فردی است که نمی‌تواند عصبانیت خود را کنترل کند و بر اوضاع مسلط شود.

در این داستان علی همان علی است و فقط شرایط تغییر کرده است. چیزی که باعث می‌شود علی رفتارهای مختلفی را بروز دهد تغییر شرایط است. شخصیت علی تغییری نکرده است و با دیدن رفتارهای علی نمی‌توانیم بگوییم که علی انسان خوب و یا انسان عصبانی و بداخلاقی است.

پس لطفاً به این نکته مهم توجه کنید که هویت و شخصیت هرکسی از رفتارهای او جداست و ما نمی‌توانیم با دیدن رفتارهای هرکسی در مورد هویت او قضاوت کنیم.

هویت و شخصیت چیزی نیست که بتوانید با رفتار هر فردی آن را مشخص کنید. اگر شخصی رفتار یا احساسی را در شرایط خاصی بروز می‌دهد مطمئن باشید اگر شرایط تغییر پیدا کند رفتار و احساس همان شخص تغییر می‌کند. یادتان باشد به خودتان اجازه قضاوت کردن در مورد هویت دیگران را ندهید.

ما توانایی این را نداریم که ذهن افراد را بخوانیم و بگوییم که درزمانی خاص در ذهن افراد چه اتفاقی می‌افتد که باعث ایجاد رفتار و یا احساسی خاص می‌گردد. اگر شخصی در شرایطی که برایش پیش آمده است کار یا رفتاری را انجام می‌دهد به‌احتمال‌زیاد در شرایطی دیگر افکار و احساسات دیگری خواهد داشت و در نتیجه این افکار و احساسات متفاوت رفتاری متفاوت خواهد داشت.

اگر فکر می‌کنید رفتار کسی خوب نیست نمی‌توانید هویت او را هم بد بدانید. هویت از رفتار انسان‌ها جداست و هیچ ارتباطی به رفتار آن‌ها ندارد. در اینجا سؤالی پیش می‌آید.

 چگونه می‌توانیم هویت افراد را بشناسیم؟

در جواب این سؤال باید بگوییم که اگر بتوانید به سؤالات زیر پاسخ دهید می‌توانید هویت خود را شناسایی کنید. پاسخ به این سؤالات می‌تواند، در شناسایی هویت دیگران هم کمک کند.

۱- شما چطور شخصی هستید؟

پاسخ به این سؤال تا حدودی می‌تواند نشان دهد که شما در مورد هویت خودتان چگونه فکر می‌کنید. شاید بگویید که من انسان بداخلاقی هستم. دوباره از خودتان بپرسید که آیا همیشه بداخلاق هستید یا گاهی اوقات این‌گونه هستید. انسان در شرایط مختلف عکس العمل های متفاوتی از خود نشان می دهند.

اگر گاهی اوقات بداخلاق هستید، این دلیل محکمی بر بداخلاق بودن شما نیست. شاد بتوانید با جواب دادن به این سؤال تاحدودی بتوانید به سؤال هویت چیست؟ پاسخ دهید.

۲- در مورد خودتان چگونه توضیح می‌دهید؟

شما در مورد خودتان چگونه توضیح می‌دهید؟ خودتان را به دیگران چگونه معرفی می‌کنید؟ شما با توجه به اینکه در مورد خودتان چه مطالبی می‌گویید شناخته می‌شوید. پاسخ این سؤال هم می تواند در یافتن جواب سؤال هویت چیست؟ کمکتان کند.

اینکه بدانید هویت چیست؟ و خودتان را چگونه ببینید، می تواند به شما کمک کند که هویت خودتان را بهتر بشناسید. 

۳- شما به دیگران چه برچسب‌هایی می‌زنید؟

برچسب زدن به دیگران به معنی قضاوت کردن دیگران است. برچسب زدن به دیگران ممکن است که آن‌ها را به‌کلی نابود کند. مثلاً خانواده‌ای را فرض کنید که به فرزند خود برچسب بیش‌فعال بودن را می‌زنند. ان.ال.پی با برچسب زدن و قضاوت کردن مخالف است.

باید بگوییم که بیش فعال بودن نوعی اسمی سازی است. اسمی سازی به معنی این است که آن کودک قابل اصلاح نیست و همیشه بیش فعال باقی خواهد ماند. این یعنی برچسب زدن به این کودک. 

شرایط باعث ساخته شدن یک رفتار می شود

این شرایط است که مشخص می‌کند دیگران چه رفتارهایی را ممکن است داشته باشند و چه افکار و احساساتی را تجربه می‌کنند. شرایطی که باعث ایجاد افکار و احساسات و رفتار افراد می‌شود، شامل رفتارها و عکس‌العمل‌های افراد دیگر هم می‌شود. مثلاً در داستان بالا، اگر همسر علی رفتار خوبی با او نداشت، چه اتفاقی ممکن بود بیافتد؟

اگر همسرش رفتار خوبی با او نداشت علی با توجه به شرایطی که از قبل داشت آمادگی کامل برای انجام رفتاری پرخاش‌گرانه را داشت. او این آمادگی را داشت که با کوچک‌ترین تحریک به هم بریزد و کنترل خود را از دست بدهد. پس در اینجا کاملاً مشخص است که رفتارهای بیرونی باعث ایجاد واکنش‌های درونی در افراد می‌شود.

واکنش‌های درونی هم باعث ایجاد رفتارهای بیرونی می‌شود. رفتارهای بیرونی افراد به‌صورت غیرمستقیم حاصل واکنش به رفتارها و عکس‌العمل‌های دیگران است.

پس کاملا مشخص است که رفتارهای بیرونی افراد به هویت آن‌ها هیچ ارتباطی ندارد و با تغییر شرایط، رفتارهای آنها هم تغییر می کند.

۴- دیگران در مورد شما چگونه صحبت می کنند؟

سؤال دیگری که می‌تواند شما را در شناختن هویتتان راهنمایی کند این است که دیگران در مورد شما چگونه صحبت می‌کنند؟ آن‌ها در مورد شما چه نظری دارند. دیگران کدام رفتارهای شما را می‌پسندند و در مورد کدام رفتارهای شما نظر مخالفی دارند و آن‌ها را نمی‌پسندند؟ البته با پرسیدن این سؤال از افراد مختلف منتظر جواب‌های متفاوتی باشید. 

افراد مختلف باورها و ارزش‌ها، مهارت‌ها و توانایی‌ها، رفتارها و محیط‌های مختلفی دارند و به همین دلیل جواب‌های متفاوتی به این سؤال شما می دهند. شاید از بازخوردهایی که می‌گیرید کمی گیج شوید ولی جواب این سؤال شما را به سمتی می‌برد که بتوانید هویت خودتان را بیشتر بشناسید.

سؤال‌هایی که گفته شد هرچند به‌صورت دقیق و روشن هویت شما را آشکار نمی‌کنند ولی می‌توان به این نتیجه کلی رسید که شما چگونه انسانی هستید و خود و دیگران در مورد خودتان چگونه فکر می‌کنید. می‌توانید به این نتیجه برسید که در شرایط مختلف چه رفتارهایی را انجام می‌دهید. شاید کاملاً هویت خود را نشناسید ولی کمی به سمت این شناخت پیش می‌روید.

آیا هویت انسان قابل تغییر است؟

هویت شما چیزی نیست که نتوانید آن را تغییر دهید. شما می‌توانید هویت خودتان را تغییر بدهید ولی کار کمی پیچیده خواهد بود. با توجه به اولویتی که در زیر می‌بینید هرچقدر بالاتر می‌رویم ایجاد تغییرات در سطح پیچیده‌تر خواهد بود. پس هویت را می‌توان تغییر داد ولی کمی پیچیده است.

همان‌طور که در مقالات قبلی گفتیم برای ایجاد تغییر بهتر است از پایین‌ترین سطح شروع کرد که همان محیط است. شروع از پایین ترین سطح باعث می شود که آسان ترین و کم هزینه ترین سطح را تغییر دهید و بتوانید همان سطحی را تغییر دهید که در آن سطح مسأله دارید.

نتیجه

ما در این مقاله درباره هویت صحبت کردیم و به شما گفتیم که هویت چیست؟ به شما گفتیم که رفتارهای افراد با هویت و شخصیت آنها یکی نیست و شما نباید با دیدن رفتارهای افراد در مورد هویت آنها قضاوت کنید.

هویت افراد از رفتارهای آنها جداست. در ادامه گفتیم که اگر رفتاری از کسی سر می زند به دلیل شرایطی است که قبلا برای او پیش آمده است و این شرایط انسان ها است که رفتارهای آنها را می سازد و نه هویت آنها.

در پایان پیشنهاد می کنیم اگر در دوره رایگان آموزش ان.ال.پی ثبت نام نکرده اید همین الآن ثبت نام کنید. برای ثبت نام در دوره رایگان آموزش ان.ال.پی روی لینک زیر کلیک کنید.

[mailerlite_form form_id=3]

ابوالفضل قراخانلو

من ابوالفضل قراخانلو هستم. مدرس و مربی ان ال پی، کوچ کسب و کار از آکادمی بین المللی کوچینگ، مدرس و مربی مهارت‌های رسیدن به موفقیت، نویسنده کتاب تئوری تغییر، نویسنده بیش از 80 مقاله در مورد مهارت‌های رسیدن به موفقیت، هدفگذاری، مهارت‌های ارتباطی و مدیر وبسایت ایران ان ال پی

We have found an easier way to communicate with our users : Subscribe to channel

Be sure to read the following:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: