0

چگونه از غم و غصه رها شویم؟

دسته بندی :مدیریت احساسات 11 نوامبر 2016 ابوالفضل قراخانلو 31
چگونه از غم و غصه رها شویم؟

چگونه از غم و غصه رها شویم؟

افراد زیادی در جامعه هستند که بی دلیل غم و غصه می خورند. آنها همیشه این سؤال را می پرسند که چگونه از غم و غصه رها شویم؟ این سؤالی است که بیشتر افراد به دنبال پاسخ آن می گردند.

گاهی اوقات مشکلات زندگی، مشکلات احساسی و عاطفی، از دست دادن بستگان، خاطرات تلخ گذشته و بیماری های روانی باعث می شوند که شخص در درون ذهن خود وارد دنیای دیگری شود. لازمه اینکه بتوانیم این شخص را از غم و غصه نجات دهیم این است که وارد دنیای او شویم  و آن دنیای خراب او را ویران کنیم.

وقتی که انسان احساس تنهایی می کند، ناگزیر در درون خود دنیایی را می سازد که در آن دنیا احساس امنیت می کند. او وارد آن دنیا می شود و در آن دنیا به تجربیات درونی خود مشغول می شود. تجربیات او تجربیات خوبی نخواهند بود. او در دنیای خراب خود احساساتی را تجربه می کند که از نظر او امنیت و آسایش را فراهم می کند. 

نیت مثبت ذهن ناخودآگاه 

ذهن ناخودآگاه این فرد برای اینکه بتواند به منظور مفید و مثبت خود دست پیدا کند دنیای درونش را می سازد. همانطور که به خوبی می دانید ذهن ناخودآگاه و ذهن خودآگاه هر کدام در زندگی انسان نقش های متفاوتی دارند.

وظیفه اصلی ذهن ناخودآگاه حفظ رفاه، آسایش و امنیت شخص است. یکی از ویژگی های ذهن ناخوآگاه، ساده لوح بودن آن است. این ساده لوحی ذهن ناخودآگاه در بیشتر اوقات کار دست انسان می دهد.

یکی از این ساده لوحی ها این است که انسان را وارد دنیایی می کند که در آن دنیا حفظ رفاه و امنیت و آسایش انسان را در غم و غصه خوردن می بیند. برای اینکه بدانید چگونه از غم و غصه رها شویم؟ لازم است بدانید که این غم و غصه چگونه ساخته می شود؟ ما به چرایی ساخته شدن غم و غصه نیازی نداریم. ما با چگونگی ساخته شدن یک احساس یا رفتار کار داریم. 

تأکید می کنم، لازم است بدانیم که غم و غصه چگونه ساخته می شود نه اینکه چرا ساخته می شود؟ این چگونگی انجام کارها و رفتارهاست که برای ما مهم است نه چرایی آنها. با دانستن چرایی رفتارهای افراد نمی توانیم وارد دنیای آنها شویم.

 باید به چگونگی ساخته شدن دنیایی که انسان برای خود می سازد پی ببریم تا بتوانیم آن را تغییر دهیم. این چگونگی انجام رفتارهاست که ما را به دنیای مخاطب وارد می کند. اگر دوست دارید احساسات و افکار یک شخص را تغییر دهید، کافی است به دنیای او وارد شوید و آن دنیای به درد نخور او را خراب کنید.

احساس غم و غصه چگونه ایجاد می شود؟

وقتی گه دانستیم دنیای خراب یک شخص چگونه ساخته می شود، حال باید بدانیم چگونه وارد دنیای خراب این شخص شویم و آن را خراب کنیم. اگر دنیای خراب یک شخص را ویران کنیم او ناچار می شود دنیای دیگری بسازد. 

یکی دیگر از موارد که باعث می شود یک فرد غم و غصه بخورد این است که او نمی داند که انتخاب های دیگری هم دارد. بسیاری از افرادی که ما آنها را به عنوان بیمار روانی می شناسیم تصور می کنند که انتخاب های دیگری ندارند. آنها فکر می کنند که فقط یک انتخاب دارند و آن هم همان رفتار کنونی آنهاست.

در این شرایط بهترین راه کمک به آنها این است که گزینه های دیگری را برای انتخاب پیش روی آنها قرار دهیم. انسان ها به طرز عجیبی، در زندگی بهترین انتخاب ها را برمی گزینند. یعنی این که، اگر انتخاب دیگری داشته باشند و آن گزینه بهتر از قبلی باشد بهترین گزینه را انتخاب می کنند.

پس این عدم وجود انتخاب هاست که یک شخص را گرفتار می کند. او تصور می کند که انتخاب دیگری ندارد و این تصور باعث می شود، به راستی انتخابی نداشته باشد و در نهایت گرفتار غم و غصه و احساس های مخرب دیگر می شود.

آیا می توانیم غم و غصه را فراموش کنیم؟

در قسمت قبل گفتیم که وقتی شخص خود را گرفتار می بیند و فکر می کند که انتخاب دیگری ندارد، باعث می شود انسان خود را مانند یک اسیر گرفتار همان انتخاب ببیند. او همان یک گزینه را می بیند و همان رفتار مخرب را انتخاب می کند. اگر گزینه دیگری را در مقابل این شخص قرار ندهیم او به همان رفتار قبلی خود ادامه می دهد.

اگر دوست داشته باشیم به این فرد کمک کنیم که دیگر غم و غصه نخورد و به جواب سؤال چگونه از غم و غصه رها شویم؟ برسد باید انتخاب دیگری را پیش پای او قرار دهیم. اگر این کار را انجام دهیم، شخص به محض اینکه احساس کند انتخاب دیگری دارد بهترین گزینه را انتخاب خواهد کرد.

یادتان باشد که احساسات ما را تصاویر ذهنی ما می سازند. تصاویر ذهنی ما باعث ساخته شدن افکار و احساسات ما می شوند. پس با این توضیح برای اینکه بتوانید احساسات و افکار خود را کنترل کنید بهترین کار این است که روی تصاویر ذهنی خود کار کنید.

با تغییر کیفیت های فرعی تصاویر ذهنی تان می توانید احساسات خود را کنترل کنید. می توانید روی کیفیت های فرعی تصاویر یا ساب مدالیته های این تصاویر کار کنید و تغییراتی را در آنها ایجاد کنید و در نهایت احساسات و افکار خود را مدیریت کنید.

راه های رهایی از غم و غصه کدامند؟

همان طور که در مقاله پیش فرض های ان.ال.پی هم گفتیم بهترین کار برای اینکه بدانیم چگونه از غم و غصه رها شویم؟

چرا مقاله پیش فرض های ان.ال.پی را مطالعه نمی‌کنید؟

آیا می توانیم به غم و غصه فکر نکنیم؟  

در پاسخ به این سؤال قطعا به سؤال اصلی این مقاله هم جواب خواهیم داد. یعنی به جواب سؤال چگونه از غم و غصه رها شویم؟ خواهیم رسید. گفتیم که مدیریت تصاویر ذهنی به این معنی است که به زبان ذهن ناخودآگاه آگاهی داریم و می توانیم ذهن ناخودآگاه خود را مجددا برنامه ریزی کنیم.

پس می توانیم نتیجه بگیریم که همه رفتارها، احساسات و افکاری که در  ذهن ما ساخته می شوند قابل مدیریت می باشند. همانطور که گفتیم افرادی که خود را در غم و غصه اسیر می یابند به اینکه فقط یک انتخاب بیشتر ندارند باور دارند. اگر به این اشخاص نشان بدهیم که انتخاب های دیگری هم دارند، آنها را با این ترفند از این اسارت آزاد خواهیم کرد.

همچنین افرادی که نگرانی و بدبختی را قبول می کنند و فکر می کنند که انسان بدبختی هستند به این یک انتخاب باور دارند. این افراد فکر می کنند که راه های دیگری برای آنها مسدود هستند و آنها راه دیگری ندارند.

کمی فکر کنید ببینید که اگر خودتان هم انتخاب دیگری نداشته باشید، احساستان چگونه خواهد بود؟ به چه چیزی فکر می کنید و چه رفتارهایی را خواهید داشت؟

آشنا انگاری چیست؟

یکی از مواردی که باعث می شود انسان های غم و غصه بخورند از دست دادن بستگان نزدیک شان است. ویرجینیا ساتیر می گفت که بالاترین حس غریزی انسان آشنا انگاری است.

در حالیکه بیشتر افراد فکر می کنند که قوی ترین حس غریزی انسان میل به زنده ماندن است، ویرجینیا ساتیر خانواده درمان گر معروف آمریکایی می گفت که بالاترین و قدرتمند ترین حس غریزی انسان آشناانگاری است.

چرا به وجود کسانی که با ما هستند عادت می کنیم؟

یکی از مشکلاتی که ما انسان ها برای خود می سازیم عادت کردن است. ما به همه داشته ها و نداشته های خود عادت می کنیم. ما به انسان هایی که در اطراف ما هستند عادت می‌کنیم.

ما حتی به لوازم زندگی خودمان هم عادت می کنیم. گاهی مواقع با کلی سازی یا تعمیمی که داریم به افکار خود نیز عادت می کنیم. مغز انسان دوست دارد کمترین انرژی را مصرف بکند. این هدف مغز باعث می شود به کارهایمان عادت کنیم. ما کارهای روزانه خود را با ساده ترین و آسان ترین راه انجام می دهیم.

مغز انسان تنبل خلق شده است

مغز ما باعث می شود که ننبلی را پیشه خود کنیم. کارهایی را که انجام می دهیم با راحت ترین راه ممکن انجام می دهیم. این خصوصیت مغز باعث می شود که ما حتی به خانواده خود نیز عادت کنیم. بعد از مدتی آنها را دیگر نمی بینیم. آنها در کنار ما هستند و ما آنها را نمی بینیم.

زمانی می رسد که بعضی از افراد نزدیک خود را از دست می دهیم و آن زمان است که تازه متوجه می شویم که قدردان بودن آنها نبودیم. این عادت کردن است.

چرا بعضی از افرادی که نزدیکان خود را از دست می دهند، اقدام به خودکشی می کنند؟

ویرجینیا ساتیر خانوده درمانگر معروف می گفت: بزرگترین حس غریزی انسان آشناانگاری است و این آشناانگاری گاهی اوقات باعث ایجاد دردسر می شود. به همین دلیل است که شخصی که یکی از بستگان و یا نزدیکانش را از دست می دهد، نمی تواند دوری او را تحمل کند و در نهایت دست به خودکشی می زند. 

بارها شاهد این بوده ایم که شخصی به دلیل از دست رفتن یکی از بستگان خود اقدام به خودکشی کرده است.

بارها این مورد را دیده ایم که فردی به خاطر اینکه نامزدش او را ترک کرده است و با شخص دیگری درابطه دارد، اقدام به خودکشی کرده است. به این نوع احساس، آشنا انگاری می گویند. آشنا انگاری باعث می شود که شخص اقدام به کارها و رفتارهایی بکند که در حالت عادی کاری ابلهانه است. 

یکی از این کارها خودکشی می باشد. در بعضی اوقات انسانی که عزیزش را از دست داده، اقدام به خودکشی نمی کند بلکه این انسان خود را اسیر یک انتخاب می بیند. او فکر می کند که فقط یک انتخاب دارد. به همین دلیل دنیای جدیدی را می سازد و وارد این دنیای خراب شده و در آن غم و غصه را تجربه می کند.او نمی تواند با این طرز فکر به سؤال چگونه از غم و غصه رها شویم؟ پاسخ مناسبی بیابد.

عادت ها باعث دردسر می شوند

او به شخص از دست رفته عادت کرده است. بسیاری از افراد را می بینیم که به شدت خودشان را اسیر این طرز تفکر می کنند و راهی جز این نمی بینند که تسلیم غم و غصه شوند.

اگر به آنها نشان دهیم که دنیا هنوز ادامه دارد و زندگی هنوز جریان دارد او این افکار را تغییر خواهد داد. این افراد باید بدانند که اگر شخصی را از دست داده است افراد دیگری هنوز هستند که با آنها باشد.

یک بار به یک خانم که فرزند خود را در یک تصادف از دست داده بود کمک کردم که بداند فرزند دیگری هم دارد که لازم است در حق او مادری کند. او پس از مدت ها بی قراری متوجه این شد که کسی که از دنیا رفته است، دیگر برنمی گردد و ما باید به کسانی که هنوز در کنار ما هستند برسیم.

دانستن اینکه راه های دیگری وجود دارد

او دانست که افراد دیگری هم هستند که بودنشان نعمت بزرگی است که او هنوز آنها را دارد. البته شاید گفتنش راحت و ساده باشد، ولی کمک کردن به این افراد به معنی این است که به آنها راه درست فکر کردن را نشان دهیم و غیر از این کار، هیچ کار دیگری فایده ای ندارد.

نشان دادن مسیر درست فکر کردن باعث می شود که شخص از قفسی که ساخته است و خود را اسیر آن کرده است بیرون بیاید و نوع تفکر خود را تغییر دهد. در این صورت می بینید که همه چیز به یکباره تغییر خواهد کرد.

همه کار یک مشاور این است که برای مراجع روشن کند که راه دیگری وجود دارد و او فکر نکند که راه دیگری وجود ندارد. اگر انسان ها فکر کنند که راه دیگری وجود ندارد انگیزه خود برای یافتن راه های دیگر و ایجاد تغییر در نوع تفکرشان را از دست خواهند داد.

پاسخ ان.ال.پی برای سؤال چگونه از غم و غصه رها شویم؟

دانش ان.ال.پی دانشی است که در سر راه انسان ها انتخاب های متفاوتی را قرار می دهد. دانش ان.ال.پی مسیرهای عصبی را که در ذهن شکل گرفته است تغییر می دهد و باعث می شود که مسیرهای دیگری شکل گرفته و انسانی که خود را گرفتار کرده است از این گرفتاری ساختگی خارج شده و راه درست را انتخاب  کند.

دانش ان.ال.پی دانشی است که باعث می شود نوع فکر کردن انسان تغییر کند. انسانی که فکر می کند انتخابی ندارد، با دانش ان.ال.پی به این نکته پی می برد که انتخاب های فراوانی دارد و در این صورت است که بهترین گزینه را انتخاب می کند و از بهترین مسیر حرکت می کند.

دانش ان.ال.پی به طور قطع برای پایان دادن به غم و غصه راه های زیادی دارد. یکی از این تکنیک ها را که در کتاب تئوری تغییر آورده ایم را برای تان بازگو می کنیم.

پایان دادن به غم و غصه

چگونه از غم و غصه رها شویم؟ غم و غصه هم نوعی احساس است که برای پایان دادن به آن لازم است نوع فکر کردن انسان را تغییر دهیم. ان.ال.پی برای تغییر دادن مسیرهای عصبی در ذهن شخصی که یکی از عزیزان خود را از دست داده است تکنیک فوق العاده ای دارد که در این جا به آن می پردازیم.

پایان دادن به غم و غصه عزیز از دست رفته

اینکه شخصی عزیزی را از دست بدهد و غم و غصه بخورد در آن شکی نیست. ولی دلیلی ندارد که این غم و غصه تا جایی ادامه پیدا کند که زندگی افراد را مختل کند. افرادی را می بینیم که حتی پس از سالها هنوز در خاطرات گذشته مانده اند و غم و غصه آن خاطره آنها را تا مرز جنون پیش می برد.

اگر به این شخص کمک کنید که راه دیگری را انتخاب کند با بهترین شیوه ممکن به او کمک کرده اید. این کمک کردن مانند این است که فانوسی را در سر راه مسافری که در جاده تاریک قدم گذاشته است بگیرید.

شما فقط راه و انتخاب درست را نشان می دهید. فرد هم به قطع بهترین گزینه را انتخاب خواهد کرد.

تکنیک غلبه بر غم و غصه

۱- به همه خاطراتی که با شخص فوت شده داشتید فکر کنید.

۲- تمام خاطرات خوبی را که با شخص فوت شده داشتید را به یاد بیاورید، به طوری که همه آن احساسات و حالاتی را که در آن خاطرات تجربه کردید را دوباره درک کنید. انگار همین الآن آن خاطرات در حال اتفاق افتادن هستند.

۳- تمام خاطرات بدی را که با شخص فوت شده داشتید را به صورت دگر احساس یادآوری کنید، به طوری که تصویر مورد نظر بسیار کوچک باشد و خودتان را در تصویر ببینید. این تصویر باید سیاه و سفید باشد.

۴- خط زمان خود را طوری تصور کنید که گذشته پشت سر شما و آینده روبرویتان باشد. تصور کنید همه خاطرات بدی که با شخص فوت شده دارید را گرفته و به پشت سر خود انتقال می دهید.

۵- همه خاطرات بدتان را به گذشته انتقال بدهید و اجازه دهید که این خاطرات بد به گذشته تعلق داشته باشند و تصور کنید که آینده ای روشن در انتظار شماست و همه آن غم و غصه ها به گذشته تعلق دارند و هیچ ارتباطی به گذشته ندارند.

تصور کنید روی خط زمان خود ایستاده اید و فقط به آینده نگاه می کنید. آینده از آن شماست، آینده را در آغوش بگیرید و به آن لبخند بزنید.

 چگونه از غم و غصه رها شویم؟

در این مقاله به این موضوع پرداختیم که ما می توانیم افکار و احساسات خود را کنترل کنیم. این افکار و احساسات ماست که در هر لحظه به صورت تصاویر ذهنی از ذهن ناخودآگاه ما عبور می کنند.

ما در این مقاله به این سؤال جواب دادیم که چگونه از غم و غصه رها شویم؟ در این مقاله گفتیم که احساس غم و غصه به این دلیل اتفاق می افتد که ما فکر می کنیم گزینه دیگری برای انتخاب نداریم.

اگر انسان فکر کند که انتخاب دیگری ندارد کم کم به این نتیجه می رسد که باید همان یک انتخاب را داشته باشد. اگر انسان متوجه شود که گزینه های دیگری را می تواند انتخاب کند به این نتیجه خواهد رسید که به این سؤال جواب خواهد داد. چگونه از غم و غصه رها  شویم؟

تکنیک های ان.ال.پی برای انسان درمانده و گرفتار گزینه های زیادی را پیشنهاد می کند و این انسان کم کم به این درک می رسد که گزینه های دیگری وجود دارد و به این نتیجه می رسد که به جز غم و غصه کارهای دیگری هم وجود دارد که باید آنها را انجام دهد.

پس ان.ال.پی پاسخ خوبی به سؤال چگونه از غم و غصه رها شویم؟ دارد. پاسخ ان.ال.پی این است انتخاب های انسان های زیاد است و می توانید گزینه های دیگری را انتخاب کند تا خود را گرفتار و اسیر غم و غصه و انتخاب های دیگر نکند. 

 • دوره کاملاً رایگان و کاربردی آموزش NLP

  3 ساعت فیلم آموزشی رایگان به همراه فایل صوتی آن ها

  120
 • ابوالفضل قراخانلو

  من ابوالفضل قراخانلو هستم. مدرس و مربی ان ال پی، کوچ کسب و کار از آکادمی بین المللی کوچینگ، مدرس و مربی مهارت‌های رسیدن به موفقیت، نویسنده کتاب تئوری تغییر، نویسنده بیش از 80 مقاله در مورد مهارت‌های رسیدن به موفقیت، هدفگذاری، مهارت‌های ارتباطی و مدیر وبسایت ایران ان ال پی

  We have found an easier way to communicate with our users : Subscribe to channel

  Be sure to read the following:

  قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  1. ممنونم از مطالب بسیار خوب و کاربردیتون
   شاداب باشید

   • ابوالفضل قراخانلو گفته؛
    18:02 2016/12/08

    ممنون از شما. بسیار خوشحالیم که در پی افزایش و ارتقاء اطلاعات خودتون هستید. ما باید همیشه در حال یادگیری باشیم و اطلاعاتی را که یاد می گیریم با دیگران به اشتراک بگذاریم.
    شاد و پیروز باشید.

  2. Fateme گفته؛
   03:23 2018/05/15

   واقعا عالیه حرف نداره من اولین باره دارم قانون جذب و میخونم وخیلی برام شیرینه خداکسیو خیر بده ک سایتو معرفی کرد وگرنه من نمیدونسم این سایت هست خیلی ممنون

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  لینک کوتاه: